فراگیر پیام نور 93-94
مشاوره رایگان،ثبت نام، تکمیل فرم زیر جهت اطلاع از آخرین اخبار کنکور فراگیر پیام نور سال 93
نام و نام خانوادگي :
ايميل:
شماره تماس :
مقطع :
متقاضی رشته :
امین‌ناجی در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
افزایش 50 درصدی پذیرش دانشجو در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر

خبرگزاری فارس: مدیر مرکز آزمون دانشگاه پیام‌نور از افزایش 50 درصدی پذیرش دانشجو در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر این دانشگاه خبر داد.

خبرگزاری فارس: افزایش 50 درصدی پذیرش دانشجو در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر

محمد هادی امین ناجی، مدیر مرکز آزمون دانشگاه پیام‌نور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس ظرفیت پذیرش دوره فراگیر آزمون کارشناسی ارشد سال گذشته این دانشگاه را 7 هزار و 500 نفر اعلام کرد و گفت: امسال با توجه به افزایش رشته‌ها و رشته محل‌ها این آمار به 11 هزار و 260 نفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: قبلاً 510 رشته محل وجود داشت در دوره جدید تعداد رشته محل‌های دوره فراگیر کارشناسی ارشد به 789 رشته محل رسیده است.

مدیرمرکز آزمون دانشگاه پیام‌نور درباره شیوه‌های پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه، گفت: شیوه‌های آموزش و پژوهش، آموزش محور و مجازی شیوه‌های پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌نور است.
ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447 تماس حاصل فرمایید.


 
 •  

 • شهریه دانشگاه پیام نور افزایش نمی‌یابد

   رئیس دانشگاه پیام نور استان تهران تاکید کرد: امسال شهریه دانشگاه هیچ تغییری نسبت به سال گذشته نداشته است..
   

  فرشاد ابراهیم پور با بیان این‌که دانشگاه پیام نور استان امسال برای دوره‌های آمادگی فراگیر کلاس برگزار می‌کند، گفت: افرادی که در کلاسهای پیام نور استان تهران شرکت می‌کنند در صورت قبولی نیاز به پرداخت شهریه برای واحدهای گذرانده خود ندارند.

  فرشاد ابراهیم پور صبح روز دوشنبه در نشست خبری که در دانشگاه پیام نور استان تهران برگزار شد، افزود: دانش‌پذیران دوره‌های فراگیر پیام نور در صورتی که در سایر موسسات آمادگی فراگیر ثبت نام کنند، در صورت قبولی در نیمسال اول باید شهریه واحدهای خود را پرداخت کنند.

  وی با اشاره به شهریه دانشگاه پیام نور در سال تحصیلی 91 ــ 90 تاکید کرد: بر اساس مصوبه هیات‌های امنا، دانشگاه‌ها سالانه می‌توانند تا 15 درصد شهریه خود را افزایش دهند؛ اما با پیگیریهای صورت گرفته توسط رئیس دانشگاه پیام نور امسال شهریه دانشگاه هیچ تغییری نسبت به سال گذشته نداشته و به عبارتی دیگر شهریه دانشگاه پیام نور امسال افزایش نمی‌یابد.

  ابراهیم پور با بیان این‌که دانشگاه پیام نور برای دریافت شهریه از دانشجویان خود به دو بخش نواحی برخوردار(نواحی 1 و 2) و نواحی کم برخوردار(نواحی، 3،4،5) تقسیم می‌شود، به ایسنا گفت: بر این اساس شهریه ثابت نواحی برخوردار در مقطع کاردانی و کارشناسی 727هزار و 375 ریال و شهریه ثابت مقطع کاردانی و کارشناسی نواحی کمتر توسعه یافته 581 هزار و 900 ریال است.

  وی افزود: شهریه ثابت فراگیر کاردانی و کارشناسی 853 هزار و210 ریال می‌باشد که این شهریه از سال 85 تا90 افزایشی نیافته است.

  رئیس دانشگاه پیام نور استان تهران، خاطرنشان کرد: همچنین شهریه ثابت دانشجویان کارشناسی ارشدی که از طریق کنکور سراسری به دانشگاه پیام نور راه می‌یابند 4 میلیون و 691 هزار و 25 ریال است و شهریه ثابت فراگیر دانشجویان کارشناسی ارشد پیام نور نیز 5 میلیون و 708 هزار و 713 ریال می‌باشد.

  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   
  خبرگزاری فارس: رئیس دانشگاه پیام نور استان تهران ضمن اعلام میزان شهریه مقاطع تحصیلی این دانشگاه خبر از برگزاری دوره‌های آمادگی کارشناسی ارشد در این دانشگاه داد.

  به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، فرشاد ابراهیم‌پور صبح امروز در نشستی خبری با تاکید بر اینکه فرایند ورود دانشجو به دانشگاه پیام نور از طریق سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌پذیرد، گفت: در حال حاضر دانشگاه پیام نور تهران ظرفیت خالی دارد و می‌تواند بیش از تعدادی که سازمان سنجش معرفی کرده است، پذیرش دانشجو داشته باشد...  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.  ادامه مطلب
   
  عبدالله معتمدی معاون سنجش و آموزش دانشگاه پیام‌نور در مراسم استقبال از دانشجویان جدیدالورود دانشگاه استان یزد از اختصاص ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز کارگاه‌های رشته‌های جدید دانشگاه پیام‌نور خبر داد و تأکیدکرد که امسال این دانشگاه ۴۰۰ عضو هیئت علمی جذب می‌کند.

  به گفته وی دانشگاه پیام‌نور در ۶۰ کشور دنیا دانشجو و در ۲۴ کشور نمایندگی دارد.

  معاون سنجش و آموزش دانشگاه پیام‌نور با تأکید بر اینکه برای حضور دانشجویان در کلاس‌های نظری این دانشگاه الزامی وجود ندارد، گفت: دانشجویان دانشگاه پیام‌نور فقط ملزم به حضور در کلاس‌های آزمایشگاهی و عملی هستند.

  وی با اشاره به اختصاص ۶ نمره از  سوی استاد به دانشجویان حاضر در کلاس‌ گفت: استاد می‌تواند این نمرات را به امتحان میان ترم یا پژوهش موکول کند در غیر این صورت نمره دانشجو از ۲۰ لحاظ می‌شود.

  معتمدی از ارائه الکترونیکی محتواهای آموزشی دانشگاه پیام‌نور خبر داد  و گفت: آزمون پایانی دانشجویان دانشگاه پیام‌نور از منابع اعلام شده و به صورت سراسری و یا کشوری است.
  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   

  معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی - فقه ومبانی حقوق اسلامی - مقطع کارشناسی ارشد

  کمیته برنامه ریزی الهیات و معارف اسلامی به منظور تحقیق اهداف شورای عالی برنامه ریزی و با عنایت به نیازهای آموزشی، پژوهشی و کاربردی – در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، تربیتی، ارشادی، تبلیغی، قضائی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران ضروری دانست که با ملحوظ داشتن طرق رفع نیازهای مذکور، برنامه های درسی دوره کارشناسی و دکتری به شمار می آید، با توجه به دگرگونیهای که توسط این کمیته و با تصویب شورای عالی برنامه ریزی در این دو مقطع به عمل آمده مورد جرح و تعدیل کامل قرار دهد و برنامه و سرفصل دروس و منابع درسی کارشناسی ارشد را در پنج رشته تخصصی (علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، کلام و فلسفه اسلامی،ادیان و عرفان، تاریخ تمدن ملل اسلامی ) متناسب و منطبق با اهداف برنامه های گسترش و پیشرفت کشور در زمینه های مزبور باز بینی و بازنویسی نماید.
  اهداف و مشخصات کلی برنامه، سرفصل دروس و منابع این که به تصویب کمیته برنامه ریزی الهیات رسیده بدین شرح است:
  1- تعریف و اهداف : دوره کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی حلقه اصلی اتصال دوره های کارشناسی و دکتری این رشته ها در نظام آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران است که به منظور تحقق اهداف اساسی زیر به خدمات فرهنگی- آموزشی خویش ادا می دهد:
  1-1- تربیت و تامین مربیان و مدرسان متخصص در مسائل حقوق و فقه اسلامی جهت جذب در دادگستری ودیگر نهادهای مشابه براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی
  2-1- تربیت و تامین محقق در زمینه مطالعات و تحقیقات اسلامی در رشته های قرآن و حدیث، تاریخ و تمدن اسلامی، حکمت و کلام اسلامی و عرفان و ادیان.
  3-1- تامین نیروی لازم و متخصص برای خدمت در رایزنیها ونمایندگیهای فرهنگی در خارج از کشور .
  4-1- فراهم ساختن امکانات برای ارتقای سطح علمی و فرهنگی کارشناسان و صاحب منصبان دستگاهها و سازمانهای دولتی در زمینه مطالعات اسلامی.
  6-1- افزایش امکان گزینش مطلوبتر دانشجو برای دوره های دکتری رشته های پنجگانه الهیات
  7-1- جذب داوطلبان مطالعات و تحقیقات اسلامی از کشورهای دیگر جهان
  8-1- فراهم کردن زمینه و امکانات تحصیل علوم ومعارف اسلامی برای علاقمندانی که امکان کسب این علوم و معارف در حوزه های علمیه برای آنان وجود ندارد.
  بند هشتم اهداف مذکور اجمالاً به این نکته مهم و قابل توجه اشاره دارد که کیفیفت، روش، زمینه، مقدمات، طول دوره تحصیل و نحوه پذیرش و گزینش داوطلبان ورود به حوزه های علمیه و دانشگاهها با یکدیگر متفاوت است و هرچند به برکت انقلاب پر بار اسلامی روابط بالنسبه نزدیکی میان این دو بر قاره شده و گامهای بسیاری برای وحدت این نهادها برداشته شده، ولی جامعه اسلامی ایران، همچنان به خدمات سازنده و ضروری آنها نیاز دارد، زیرا شیوه های درس و بحث دانشگاهها که غالباً منطبق با شیوه های دانشگاهی جهان امروز است و اصول متبع در حوزه ها که مبتنی برسنتهای چند صد ساله جهان اسلام است هر یک نظر به اهداف خاص خود دارند که حصول ان اهداف خاص خود دارند که حصول آن اهداف جز از طریق شیوه ها و سنتها و نیز محیط مناسب خویش امکان پذیر نیست . تربیت فقهای برجسته تا نیب به مقام شامخ مرجعیت، وصول به درجه خبرویت در فقه و احراز سمت امامت جمعه و جماعت جز از طریق تعلیم و تعلم در حوزه تحقق نمی باید. در مقابل تربیت و تامین نیروهای انسانی متخصص در علوم اسلامی نیز که بتوانند نیازهای سازمانها و نهادهای دولت جمهوری اسلامی ایران را در چهارچوب قوانین و مقررات اداری و متناسب با مسائل علمی- فرهنگی جهان امروز مرتفع سازد. در دانشگاهها و موسسات عالی صورت می پذیرد. بنابراین وجود و حضور دوره های دانشگاهی الهیات و معارف اسلامی در کنار حوزه های علمیه قم، مشهد و... مکمل یکدیگر و هریک تامین کننده بخشی مهم از نیازهای علمی، فرهنگی، روحی و معنوی جامعه اسلامی ایرانند.

  طول دوره تحصیل

  مطابق مصوبات شورای عالی برنامه ریزی طول این دوره سه سال خواهد بود.

  تعداد واحدها

  32 واحد املی شامل
  28 واحد درس تخصصی
  و 4 واحد رساله تحقیقی


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش فقه و حقوق اسلامی کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  قواعد فقه 1 (2 واحد)
  العناوين الفقهيهسید میر عبدالفتاح مراغیترجمه عباس زراعتموسسه النشر الاسلامي قم

  فقه استدلالی 1
  (4 واحد)
  کتاب المکاسبشیخ مرتضی انصاریدارالحكمه (علامه)

  زبان خارجی(2 واحد)
  Encyclopedia of Islam
  Essays on Major Concepts
  سعید سبزیان-جمال نیکدستآدنا

  آیات الاحکام(2 واحد)
  كنزالعرفان في فقه القرآنجمال الدين المقدادابن عبدالله السيوريموسسه النشر الاسلامي قم


  معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی - علوم قرآن وحدیث - مقطع کارشناسی ارشد

  به منظور تربیت و تامین نیروی انسانی متعبد وآگاه به فرهنگ معنوی اسلامی و با توجه به لزوم تحول در برنامه های درسی اقدام به تهیه و تدوین برنامه درسی کارشناسی ارشدشده است.
  اهداف این برنامه عبارتند از:
  1- عمق بخشیدن به آموزشهای قرآن و حدیث
  2- ارائه برنامه های متناسب با نیازهای آموزشی روز
  3- برقراری تناسب بین دو بخش قرآن و حدیث

  طول دوره تحصیل

  واحدهای درسی مجموعاً 32 واحد که 28 واحد آن آموزشی – پژوهشی و 4 واحد پژوهشی محض است. از این 4 واحد . یک واحد به سمینار پژوهشی و 3 واحد به پایان نامه اختصاص دارد.
  شرایط ورود و پذیرش دانشجو
  1- پذیرش دانشجو براساس مقررات و ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق آزمون کارشناسی ارشد سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود.
  2- داودطلبان پذیرفته شده در مرحله اول (چند برابر ظرفیت ) موظفند در مصاحبه علمی شرکت کنند.
  3- دانشجویان موظفند علاوه بر دورس این برنامه، دروسی را که لازم است نیز به عنوان پیشنیاز بگذارنند، در این دروس نمره قبولی در هر درس پذیرفته شده در میانگین نمرات دانشجو منظور نمی گردد.

  مواد و ظرایب امتحانی
  1- علوم قرآنی 4
  2- تفسیر 4
  3- علوم حدیث 4
  4- زبان عربی 2
  5-زبان انگلیسی

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش علوم قرآن و حدیث:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  تاریخ حدیث(2 واحد)
  تاریخ عمومی حدیثدکتر مجید معارفانتشارات کویر

  تفسیر قرآن کریم 1 (2 واحد)
  مجمع البیان(متن عربی)طبرسییکی از چاپ ها

  علوم قرآنی 1
  (2 واحد)
  التمهيد في علوم القرآن(جلد اول)محمد هادی معرفتتمهید(قم)

  روشهای تفسیری(2 واحد)
  تفسیر و مفسرانمحمد هادی معرفتتمهید(قم)

  تاریخ قرآن
  (2 واحد)
  تاریخ قرآنمحمود رامیارانتشارات امیر کبیر  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  علوم تربیتی(مدیریت آموزشی - برنامه ریزی درسی)

  لازمه پیشبرد هدفهای هر سازمان داشتن مدیران کاردان و شایسته است و چون بهبود زمینه های شایستگی مدیران همه سازمان ها و شاغلین دیگر به بهبود آموزش در سطوح مختلف تحصیلی بستگی دارد، بنابراین نیاز کشور و سازمان آموزش و پرورش به مدیران و برنامه ریزان آموزشی شایسته بیشتر احساس شده و اولویت می یابد لذا بمنظور بهبود کیفیت آموزش کشور اقدام به تنظیم برنامه در سطح کارشناسی ارشد گردید تا از این طریق برنامه ریزان و مدیرانی با بینشها، شناختها و مهارتهای لازم برای آموزش و پرورش کشور تربیت شوند.  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری مدیریت آموزشی :


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  نظارت و راهنمایی(3 واحد)
  نظارت و راهنمایی تعلیماتیكيت اچسون/ مرديت دامين گال
  ترجمه: محمد رضا بهرنگي
  نشر کمال تربیت

  اصول برنامه ریزی آموزشی
  (2 واحد)
  دیدگاه های نو در برنامه ریزیفریده مشایخسمت

  مکاتب فلسفی و آراء تربیتی(2 واحد)
  مکاتب فلسفی و آراء تربیتیمحمد جعفر پاک سرشتسمت

  اصول مدیریت آموزشی(3واحد)
  مدیریت فرایند آموزشسرمدی-صیفپیام نور  منابع ترم اول دوره دانشپذیری برنامه ریزی درسی :


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
  اصول و روشهای
  برنامه ریزی درسی ( 2 واحد)
  برنامه ریزی درسی و رویکردها
  اصول برنامه ریزی درسی
  محمود مهرمحمدی
  کورش فتحی
  آستان قدس
  ایران زمین

  فناوری آموزشی پیشرفته
  ( 2 واحد)
  کاربرد فناوری اطلاعات در تدریسبهمن زندیپیام نور

  تعلیم و تربیت اسلامی ( 2 واحد)
  نگاهی دوباره به تربیت اسلامیخسرو باقریمدرسه
  کاربرد تئوریها در
  برنامه ریزی درسی ( 3واحد)
  روانشناسی تربیتیحسین لطف آبادیسمت


  منابع ترم اول دوره دانشپذیری تحقیقات آموزشی :


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
  اصول و روشهای
  برنامه ریزی درسی ( 2 واحد)
  اصول برنامه ریزی درسیکورش فتحیعلم استادان

  روانشناسی تربیتی ( 2 واحد)
  روانشناسی پرورشی نوینعلی اکبر سیفدوران

  فلسفه آموزش و پرورش ( 2 واحد)
  مکاتب فلسفی و آراء تربیتیمحمد جعفر پاک سرشتسمت

  روشهای ارزشیابی آموزشی ( 3واحد)
  ارزشیابی آموزشعباس بازرگانسمت


  نقش و توانایی یا کارایی مدیران آموزشی :

  الف- شایستگی عهده دار شدن مسئولیت مدیریت آموزشی در تمام سطوح و مدارس شناخت اصول و فنون و مفاهیم مدیریت عمومی و آموزشی
  ب- شناخت عوامل روانی فرهنگی اجتماعی و تربیتی در رابطه با مسئولیت مدیریت
  ج- توانائی کاربرد روشهای مختلف تحقیق در تعلیم و تربیت
  د- مهارت در کاربرد اصول و فنون مدیریت آموزشی
  هـ - آمادگی برای ادامه تحصیلات بالاتر درجهت تامین کادر علمی دانشگاههای کشور

  ضرورت و توانایی مدیران آموزشی :

  تربیت کرشناسی ارشد مدیریت آموزشی با توجه به اهداف این برنامه حائز اهمیت بوده و دلائل زیر ضرورت آنرا ایجاب می نماید.
  1- بهبود شایستگی و کیفیت مدیریت آموزشی موجود
  2- پاسخ به نیازهای اساسی به مدیران آموزشی شایسته
  3- بهبود کیفیت آموزشی از طریق استفاده از تسهیلات و امکانات آموزش مدارس
  4- بکارگیری مدیریان متعهد و متخصص به منظور رشد بهبود نیروی انسانی موجود
  5- ایجاد روحیه مثت و امنیت شغلی در سازمان برای سازندگی و توسعه

  نقش و توانایی یا کارایی برنامه ریزان درسی :

  1-توانائی انطباق برنامه آموزشی و درسی با مبانی اسلام ونیازهای افراد جامعه اسلامی و بازار کار
  2-توانائی ارزیاب برنامه های آموزشی و درسی وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و آموزش عالی در ارتباط با فلسفه و اهداف آموزش و پرورش کل کشور
  3-شناخت عوامل درونی – اجتماعی و تربیتی در رابطه با مسئولیت برنامه ریزی
  4-توانائی تحقیق و مقایسه برنامه های آموزشی و درسی آموزش و پرورش با دیگر کشورهای پیشرفته جهان

  ضرورت و توانایی برنامه ریزان درسی :

  بنابر احساس ضرورت تربیت افراد متعهد و تخصصی که قادر باشند نظام آموزش و پرورش و برنامه های آموزشی و درسی آنرا و هر یک وهمه مقاطع تحصیلی مورد بررسی و تجریه و تحلیل قرار داده و طرح ها و برنامه های مناسب و اصولی رابرای ترمیم و یا تغییر برنامه ها ارائه نمایند. این برنامه کارشناسی ارشد در راستای تربیت و تامین نیروی انسانی مرود لزوم بشرح ذیل ارائه می گردد.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی در دانشگاه پیام نور:

  ترم دوم ( 12 واحد)ترم سوم ( 14 واحد)
  مکاتب فلسفی و آراء تربیتی(2 واحد)روشهای ارزیابی در برنامه ریزی درسی ( 2 واحد)
  زبان تخصصی ( 2 واحد)مدیریت فرایند آموزش( 2 واحد)
  آمار استنباطی پیشرفته ( 2 واحد)روشهای تدریس پیشرفته ( 3 واحد)
  برنامه ریزی درسی پیش دبستانی ( 2 واحد)روشهای تحقیق پیشرفته ( 2 واحد)
  نظریه های برنامه ریزی درسی ( 2 واحد)برنامه ریزی درسی دبستانی ( 2 واحد)
  اصول و روشهای آموزش مداوم ( 2 واحد)برنامه ریزی درسی راهنمایی و دبیرستان ( 2 واحد)

  ترم چهارم :


  پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
  آموزش محورعلوم تربیتی حدود و قلمرو آن ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی در دانشگاه پیام نور:

  ترم دوم ( 10 واحد)ترم سوم ( 11 واحد)
  فلسفه مدیریت آموزشی ( 3 واحد)آمار استنباطی در مدیریت آموزشی ( 3 واحد)
  تئوریهای سازمانی مدیریت ( 3 واحد)اصول مدیریت اسلامی ( 2 واحد)
  تجزیه و تحلیل سیستمها ( 2 واحد)مدیریت نیروی انسانی ( 3 واحد)
  روابط انسانی در سازمانهای آموزشی ( 2 واحد)روشهای تحقیق در مدیریت آموزشی ( 3 واحد)

  ترم چهارم :


  پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
  آموزش محورکاربرد تئوریها و اصول یادگیری در برنامه ریزی درسی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   

  معرفی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی - مطالعات کتابخانه های عمومی

  آثار و نوشته های بزرگان علم و ادب یکی از اساس ترین عوامل شناخت و انتقال فرهنگ یک کشور یا جامعه به جوامع دیگر بوده است. کتابخانه ها از دیرباز به عنوان مراکز نگهداری و اشاعه این آثار و میراث فرهنگی شناخته شده اند. تحولات جوامع بشری در طول قرون اخیر از جمله پیدایش صنعت چاپ، انقلاب صنعتی، دگرگونی شیوه های آموزش، تاثیر نتایج تحقیقات در توسعه و رشد اقتصادی – اجتماعی و پیشرفتهای سریع و اعجاب آور علوم و فنون و پژوشهای مبوط، هریک به نوبه خود تاثیری عمیق در رشد حجم منابع چاپی و غیر چاپی اطلاعاتی داشته است. هر چند فراوانی انتشارات و اطلاعات کار آموزش و پژوهش را ساده می کند ولی در عین حال سبب بروز اشکالاتی در دسترس به منابع اطلاعاتی مورد نیاز می شود و این مسئله می تواند جریان پیشرفتهای فرهنگی و گسترش آموزش و پژوهش در زمینه های گوناگون راکند یا مختل سازد.
  توجه به اهمیت افزایش سطح فرهنگ عمومی و ترویج کتابخوانی افراد جامعه ضرورت تحقیق و توسعه و شناخت بیشتر هویت فرهنگی از یک سو و افزایش سریع حجم اطلاعات از سوی دیگر، ایجاد و توسعه کتابخانه ها و مراکز اسناد و مدارک را به عنوان کانون گرد آوری و اشاعه اطلاعات ضروری ساخته است.
  در شرایط فعلی که کشور ایران باید در جهت بازیابی هویت فرهنگی خویش و استقلال علمی و فنی و حصول خودکفایی اقتصادی گام بردارد کار بهره گیری درست و به موقع از اطلاعات علمی و فنی ودقیق و روز آمد و نیز استفاده از میراث غنی فرهنگ گذشته باید جدی گرفته شود. در این رابطه کتابخانه ها و مراکز اسناد و مدارک وظیفه دارند تا با توجه به نیاز ویژگیهای جامعه استفاده کننده، به انجام نقش و رسالت خویش بپردازدند. مراکز اسناد و مدارک در زمینه های مختلف موضوعی و تخصصی اطلاعات مورد نیاز پژوهندگان را گرد آوری و تجریه و تحلیل نموده و آماده استفاده میکنند. کتابخانه دانشگاهی به عنوان پیشتیبان برنامه های آموزشی و پژوهشی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، کتابخانه های آموزشگاهی به عنوان تقویت کننده برنامه های درسی و کتابخانه های عمومی در جهت افزایش فرهنگ و دانش عمومی می توانند خدمات و منابع لازم را فراهم آورند. برای ایجاد تجهیز و اداره اینگونه کتابخانه ها و مراکز اسناد و مدارک ونیز ارائه خدمات اطلاعاتی لازم، آموزش نیروی انسانی در سطح کارشناسی ارشد در گرایش های مختلف امری ضروری است.

  طول دوره تحصیل

  متوسط طول دوره کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی شامل 4 نیمسال تحصیلی(2 سال) بوده و حداکثر آن طبق ضوابط پیش بینی شده در آئین نامه های مصوب وزارت فرهنگ و آموزش عالی خواهند بود.
  طول هر ترم 17 هفته و معادل یک نیمسال تحصیلی است، زمان هر واحد درسی از نوع نظری 17 ساعت، از نوع عملی 34 ساعت و کارورزی و کارآموزی حداقل 68 ساعت در طول ترم می باشد. کاروزیها در کتابخانه ها و مراکز اسناد متناسب با گرایش تخصصی دانشجو انجام می گیرد.

  تعداد واحدها

  تعداد واحدهای دروس دوره کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی 32 واحد بشرح زیر است>
  - دروس عمومی 2 واحد (الزاماً دانشجویانیکه در دوره کارشناسی نگذرانده اند)
  - دروس اختصاصی 4 واحد
  این دروس در تمام گرایش های دانشگاهی، آموزشگاهی، عمومی و اطلاع رسانی یکسان است.
  - دروس اختصاصی اجباری 12 واحد
  - دروس اختصاصی اختیاری 8 واحد
  - سمینار (تهیه مقاله و نقد مطالب) 2 واحد
  - کارورزی 2 واحد
  - رساله (پایان نامه ) 4 واحد
  یادآوری: دانشجویانی که از رشته های غیرکتابداری در مقطع کارشناسی ارشد این رشته پذیرفته می شوند علاوه بر 32 واحد فوق باید طبق جدول شماره 3 دروس پیشنیاز را بگذرانند.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  مبانی کتابداری (2 واحد)
  مبانی مطالعات اطلاع رسانی جون لستر والس چاپار

  روش تحقیق (2 واحد)
  روش های پژوهش در کتابداری و اطلاع رسانی کریشان کومارکتابخانه ملی

  کتابخانه ها و جامعه اطلاعاتی (2 واحد)
  جامعه اطلاعاتی،اندیشه های بنیادی کاظم معتمد نژاد
  میراث قلم

  آمار در کتابداری (2 واحد)
  مفاهیم و روش های آماری ریچارد جانسوننشر دانشگاهی  نقش و توانایی یا کارایی

  وظایفی که قابلیت انجام آنها از فارغ التحصیلان این سطح از علوم کتابداری انتظار می رود عبارتند از :
  1- برنامه ریزی واداره انواع کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی
  2- انجام امور تخصصی، فنی و خدماتی کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی
  3- نظارت و کنترل فعالیتها، رفع اشکالات فنی و تخصصی
  4- اجرای امور پژوهشی در مسائل کتابداری و اطلاع رسانی


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  روانشناسی عمومی

  در حال حاضر به علت کمبود بسیار شدید متخصص در سطوح مختلف در روانشناسی عمومی و پژوهشی و آموزشی برای مراکز تشخیص و درمانی در موسسات آموزشی و پژوهشی و مراکز توانبخشی و پیشگیری، ضرورت فوری عاجل ایجاد چنین برنامه ای احساس می شود.این کمبود های حیاتی، جمهوری اسلامی ایران را موظف دارد که مساله تربیت متخصص در این زمینه و دراین سطح و بالاتر از آن را به نحو بسیار جدی مورد عنایت وتوجه قرار دهد.

  نقش و توانایی یا کارایی

  - ارائه خدمات روانشناسی در مراکز و موسسات مربوطه
  - فعالیتهای پژوهشی در زمینه های مختلف روانشناسی عمومی
  - قبول مسئولیتهای خدماتی و پژوهشی در موسسات دولتی
  - آموزش در مسائلی که مربوط به ارائه خدمات پژوهشی و روانشناسی میشود
  - آمادگی برای تحصیلات بالاتر در جهت تامین کادر علمی دانشگاهها و سایر مراکز پژوهشی


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
  روان شناسی عومی پیشرفته(3 واحد)زمینه روانشناسی هیلگارد

  براهنی و همکاران رشد
  روان شناسی رشد پیشرفته (2 واحد)
  رشد انسان(از تولد تا مرگ)

  ترجمه:مهشید فروغانارجمند
  روان شناسی اجتماعی پیشرفته(2 واحد)روان شناسی اجتماعی
  روان شناسی اجتماعی کاربردی
  مولف: رابرت بارون- كريمي
  آبراهام بونک
  - مجید صفارنیا
  نشر روان
  متون تخصصی(2 واحد)
  متون روانشناسی به زبان انگلیسی
  کمر زرینپیام نور  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی در دانشگاه پیام نور:


  ترم دوم ( 12 واحد)ترم دوم ( 11 واحد)
  روشهای آماری پیشرفته ( 3 واحد)روشهای تحقیق پیشرفته ( 3 واحد)
  انگیزش و هیجان ( 2 واحد)روانشناسی سلامت پیشرفته ( 2 واحد)
  روانشناسی کودکان استثنایی ( 3 واحد)نظریه های یادگیری ( 2 واحد)
  پسیکوفیزیولوژی ( 2 واحد)روانشناسی شناختی ( 2 واحد)
  مباحث جدید آسیب شناسی روانی ( 2 واحد)نظریه های شخصیت ( 2 واحد)

  ترم چهارم  :


  پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
  آموزش محورروانشناسی بالینی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   

  معرفی رشته زبان و ادبیات فارسی - مقطع کارشناسی ارشد

  هدف اساسی در برنامه کارشناسی ارشد در رشته زبان و ادبیات فارسی ایجاد مهارتهای کافی است در زمینه های مختلف ادبی و بلاغی و دستوری و اصطلاحات علوم مختلف در متون ادبیات فارسی در سطحی که پژوهندگان این دوره بتوانند کارهای تحقیقاتی را در این طریق بنحو ارزنده ای انجام دهند و تدریجاً صاحبان نظر و متخصصانی در جنبه های مختلف زبان و ادبیات فارسی گردند.

  طول دوره تحصیل

  طول دوره تحصیلی در کارشناسی ارشد برای رشته زبان و ادبیات فارسی دو سال نیم یا پنج نیمسال در نظر گرفته شده است. طول هر نیمسال هیجده هفته و هر واحد درسی بمدت هفده ساعت در یک نیمسال خواهد بود. و شکل نظام واحد می باشد.

  تعداد واحدها

  تعداد کل واحدهای درسی این برنامه سی و دو واحد است و تماماً نظری خواهد بود. این واحدهای درسی درسی بصورت زیر تکنیک شده است:
  1- دروس اصلی 8 واحد
  2- دروس تخصصی 20واحد
  3- دروس انتخابی 4 واحد
  جمع 32 واحد 

  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری زبان و ادبیات فارسی:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  نظم فارسی(1)شاهنامه(2 واحد)
  شاهنامه فردوسی (جلد سوم)تصحیح جوینیدانشگاه تهران
  عربي( 1)صرف ونحو (2 واحد)مبادي العربيه- جلد چهارم
  رشيدالشرتوني ، ترجمه و تلخيص مجيدسرمديانتشارات علمی
  نثر فارسي ( 1) تاريخ بيهقي(2 واحد)تاريخ بيهقي: جلد اولخليل خطيب رهبرمهتاب

  زبان تخصصی خارجی(2 واحد)
  زبان خارجي تخصصي 1پدرام ميرزائيپيام نور  منابع ترم اول دوره دانشپذیری در گرایش ادبیات مقاومت:  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  تحقیق در متون نظم ادبیات مقاومت ایران(2 واحد)
  شاهنامه فردوسی (جلد سوم)تصحیح جوینیدانشگاه تهران
  صرف ونحو عربي (2 واحد)مبادي العربيه- جلد چهارم
  رشيدالشرتوني ، ترجمه و تلخيص مجيد سرمديانتشارات علمی

  تحقیق در متون نثر ادبیات مقاومت ایران(2 واحد)
  گزیده تاریخ جهانگشای جوینیمجید سرمدیپيام نور

  زبان تخصصی (2 واحد)
  زبان خارجي تخصصي 1پدرام ميرزائيپيام نور


  منابع ترم اول دوره دانشپذیری در گرایش ادبیات کودک و نوجوان:
  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
  زیبایی شناسی ادبیات
  کودک(2 واحد)
  از این باغ شرقی نظریه های نقد شعر کودک و نوجوانپروین سلاجقهکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  روش تحقیق در ادبیات کودک و نوجوان(2 واحد)مبانی نگارش علمییزدان منصوریانکتابدار

  کودک و تفکر خلاق(2 واحد)
  آموزش تفکر به کودکانرابرت فیشر-ترجمه مقدم-نجاریانرسش

  زبان تخصصی(2 واحد)
  زبان خارجي تخصصي 1پدرام ميرزائيپيام نور

  نقش و توانایی یا کارایی

  فارغ التحصیلان این دوره قادرند در قسمتهای فرهنگی و توسعه علوم ادبیات فارسی از قبیل بنیادهای تدوین کتب درسی و بنیادهای پژوهشی در زمینه های مختلف ادب فارسی ایفاء وظیفه نمایند و نیز در وزارتخانه و موسسات جمهوری اسلامی به بنوعی نیاز و ارتباط با زبان و ادب فارسی دارند. از آن جمله: رسانه های گروهی مطبوعات- موسسات تالیف و ترجمه و امثال اینها.

  ضرورت و توانایی

  با مطالب یاد شده در مقدمه و دربخش مربوطه به نقش و توانائی، ضرورت و اهمیت رشته زبان و ادب فارسی در سطح کارشناسی ارشد کاملاً روشن می شود با توجه به این مهم که جهت آماده ساختن افرادی که در آینده بتوانند امانتهای وزین ادب فارسی را از طریق تعلیم در موسسات عالی آموزش جمهوری اسلامی به نسلهای بعد انتقال دهند یگانه راه آن تحقیق و تتبع عمیق و تحصیل مهارتهای شایسته در این امانتهاست. اهمیت این دوره از جهت آماده ساختن متخصصان و صاحبنظران در رشته زبان و ادب فارسی نیز ثابت است.


  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  زبان‏شناسى، علم بررسى زبان انسان و توصيف ساختها و قواعد حاكم بر آن است. اين علم از رشته‏هاى بنيادى دانش جديد است. هدف اين دوره تربيت مدرس و محقق زبان شناسي است تعداد واحدهاي درسي اين دوره 32 واحد ( 28 واحد دروس نظري و 4 واحد پايان نامه ) است.        هم اكنون شمار دانشجويان مقطع دكتري اين رشته  10 تن است.

  معرفی رشته زبان شناسی همگانی - مقطع کارشناسی ارشد

  نظر به گسترش و پیشرفت قابل ملاحظه علم زبان شناسی نوین و اهمیت دستاوردهای نظری و کاربردی آن و با توجه به نیاز کشور به تربیت زبانشناسان متخصص برای ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی بیشتر به لحاظ وجود مسایل زبانی در ایران به عنوان یک کشور چند زبانه، تهیه طرح آموزشی جدید در رشته زبان شناسی همگانی به عهده کمیته تخصصی زبان شناسی گذاشته شد. این کمیته به تهیه پیش نویس برنامه آموزشی جدید برای دوره کارشناسی ارشد زبانشناسی همگانی پرداخت و در مراحل مختلف پیش نویس مزبور را به نظر خواهی متخصصان در دانشگاهها و موسسات پژوهشی گذاشت. طرح حاضر شکل اصلاح شده و نهائی آن پیش نویس است.
  مشخصات کلی برنامه و سرفصل دروس کارشناسی ارشد رشته زبانشناسی همگانی به شرح زیر به تصویب شورایعالی برنامه ریزی رسید.

  طول دوره تحصیل

  دوره کارشناسی ارشد رشته زبان شناسی همگانی حداقل 5 نیمسال تحصیلی با احتساب یک نیمسال برای دروس پیش نیاز کمبود و به صورت کارشناسی ارشد ناپیوسته است. تعداد واحدهای لازم برای فراغت از تحصیل در این دوره 28واحد (دروس پایه، تخصصی، اختیاری و پایان نامه ) است. با احتساب 10 واحد دروس کمبود تعداد کل واحدها 48 می باشد.

  تعداد واحدها

  دانشجویان دوره کارشناسی ارشد زبان شناسی همگانی علاوه بر 2یا 4 واحد دروس عمومی ( در صورتیکه آن دروس را در دوره کارشناسی نگذارنده باشند) مجموعاً 24 واحد دروس تخصصی و 4 واحد پایان نامه به شرح زیر خواهند گذراند:

  تعداد کل واحدهای درسی برای فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی ارشد زبان شناسی همگانی 42 واحد (شامل 38 واحد از دروس اختصاصی و 4 واحد از دروس عمومی) است. دانشجویانی که در دوره کارشناسی ارشد زبانشناسی همگانی پذیرفته می شوند قبل از انتخاب واحدهای دروس تخصصی باید با تشخیص گروه زبانشناسی مربوط تا 10 واحد درس کمبود را (علاوه بر سی و هشت واحد دروس تخصصی )بگذرانند.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  مبانی زبان شناسی(2 واحد)
  درآمدی بر زبان شناسی معاصر
  ويليام اُگرادي ، ترجمه علي درزی
  سمت
  تاریخ زبان شناسی (2 واحد)تاریخ مختصر زبان شناسی
  روبینز، ترجمه : علي محمد
  حق شناس
  سمت

  تطور زبان فارسی(2 واحد)
  تاریخ زبان فارسی
  محسن ابوالقاسمی
  سمت

  زبان تخصصی(2 واحد)
  Chomsk'y Universal Grammar
  Essential Introductory Linguistics
  Cook and Newson
  Hudson
  رهنما
  ام القران


  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  آموزش زبان انگلیسی

  هدف از تشکیل دوره کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی تربیت افراد واجد صلاحیت برای تدریس زبان انگلیسی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و برآوردن نیازهای جامعه از نظر نیروی انسانی متخصص در زمینه تحقیق در مسایل آموزش زبان و ترجمه متون مختلف انگلیسی بزبان فارسی و بالعکس و یلا دیگر مشاغل مربوط میباشد. کسانی که برای این دوره انتخاب میشوند ضمن تکمیل معلومات قبلی خود راجع به جنبه های مختلف زبان بطور اعم، زبان بطوراخص، با اصول نظری، و روشها و شگردههای تدریس این زبان در دانشگاهها ایران بعد از انقلاب و با عنایت به نیازهای جامعه، آشنایی مطلوب حاصل میکنند.

  ویژگی های دوره

  1- دوره کارشناسی ارشد آموزشی زبان انگلیسی بصورت ناپیوسته (مستقل)است بدین معنی که فارغ التحصیلان دوره کارشناسی زبان انگلیسی با توجه به شرایط عمومی و اختصاصی رشته که هنگام پذیرش دانشجو اعلام خواهد شد میتوانند در صورت تمایل بلافاصله وارد این دوره شوند.

  2- بطور کلی بخش عمده این دوره را آموزش نظری تشکیل می دهد مضافاً باینکه دانشجو میبایستی در پایان دوره به تهیه و تدوین رساله نیز مبادرت ورزد.

  3-در تنظیم دروس اختصاصی کوشش برآن شده که به دانشجویات امکان تخصص در زمینه آموزش زبان انگلیسی داده شود و در عین حال قادر باشد اطلاعاتی کافی در سایر زمینه های کسب نماید.

  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری آموزش زبان انگلیسی:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
  مسائل زبان شناسی(2 واحد)Chomsky’s Universal Grammar
  Essential Introductory Linguistics
  Cook & Newson
  Cover Hudson
  رهنما
  ام القران

  آوا شناسی آموزشی(2 واحد)
  A Course in Phonetics(5 thedPeter Ladefogedجنگل
  روش تدریس زبانهای خارجی(2 واحد)Under standing langnage Teaching B. Kumara- vadiveluLawrence

  روش تحقیق(2 واحد)
  1-undersatanding research in second language learning
  2-doing second language research
  1-James Dean Brown
  2-James Dean Brown & Theodore s.Rodgers
  1-cambridge
  2-oxford  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد روانشناسی در دانشگاه پیام نور:

  ترم دوم ( 13 واحد)ترم سوم ( 12 واحد)
  نگارش پیشرفته ( 2 واحد)انگلیسی با اهداف ویژه( 2 واحد)
  اصول و روش تدریس مهارتها ( 2 واحد)تدریس عملی ( 2 واحد)
  آزمون سازی زبان خارجی ( 2 واحد)تهیه و تدوین مطالب درسی ( 2 واحد)
  روش تحقیق در مسائل آموزش زبان ( 3 واحد)ترجمه متون اسلامی ( 2 واحد)
  روانشناسی زبان ( 2 واحد)سمینار ( 2 واحد)
  زبان شناسی مقابله ای ( 2 واحد)تجزیه و تحلیل کلام ( 2 واحد)

  ترم چهارم :


  پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
  آموزش محورزبانشناسی کاربردی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   

  معرفی رشته جغرافیای طبیعی - گرایش اقلیم شناسی در برنامه ریزی محیطی - مقطع کارشناسی ارشد

  رشد شدید جمعیت و لزوم بهره گیری از منابع و توانهای طبیعی بویژه با سرعتی شتابان مسایل مهمی را در مورد زیستگاههای بشری بوجود آورده است.
  این مشکلات در روابط زندگی شهری، روستایی و ... بروز آثار و پیامدهای گوناگونی در رشد ناهماهنگ جمعیت، تغییر نسبت روستانشینان و شهرنشینان، نابسامانیها و آشفتگیهای نامطلوب در مکان گزینی های صنعتی، خدماتی و... داشته است بگونه ای که سیستمهای محیطی قادر به ایفای نقش خود نبوده و شرایط زیست محیطی به آستانه و مرزهای بحران میل کرده است.
  امروزه توجه به مسایل زیست محیطی که بیشتر ناشی از عدم برخورد حکمیانه وعلمی با ساماندهی فضایی و شناخت عوامل و ساختارهای سیستمهای محیطی است برهیچ کس پوشیده نیست به نحوی که این مساله را در ابعاد بین المللی مطرح فعالیت و کوشش هماهنگ در وضع آن تجویز می شود. مشکل زیست محیطی در عصر ما ازآن چنان اهمیتی برخوردار است که مسایلی چون رشد، توسعه و تکنولوژِ را نیز تحت الشعاع قرارداده و به همین خاطر بیشتر برنامه ریزان می کوشند تا الگوهایی از توسعه و رشد را ادامه دهند که محیط به عنوان اصلی در چارچوب دیده شده باشد و از تجردگرایی های صرف اقتصادی پرهیز شده باشد.
  با این تفاصیل مسایل زیست محیطی در برنامه های توسعه کشور بویژه دوره های در حال توسعه همواره با عظمت همراه بوده است. محیط تنها پدیده ای در جهان ماست که هم از فقر و هم از غنی، هم از توسعه و هم از عقب ماندگی دچار خسران و زیان شده است.
  بدون تردید تجارب کشورهای پیشرفته در این زمینه می تواند عبرت انگیز باشد واکنون که ما شالوده های اولیه و اصلی توسعه فضایی را بنا نهاده ایم بجا خواهد بود که مسایل محیطی را در برنامه ریزی های خود تعریف و جایگاه آنرا تعیین نماییم.

  طول دوره تحصیل

  طول دوره کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی برابر آیین نامه های آموزشی دوره کارشناسی مصوب شورایعالی برنامه ریزی وزارت فرهنگ و آموزش عالی (آذرماه 1368 ) خواهد بود. طول هر نیمسال تحصیلی 17 هفته آموزش کامل می باشد. مدت هر واحد درس 17 ساعت و عملی و آزمایشگاهی 34 ساعت خواهد بود. حداقل 20 روز مسافرتهای پژوهشی در طول دوره انجام خواهد شد.

  تعداد واحدها

  کل واحدهای درسی این دوره 32 واحد درسی به قرار زیر است:
  دروس کمبود تعداد کمبود بنا به تشخیص گروه آموزشی ذیربط در چهارچوب ماده 7 آئین نامه آموزشی کارشناسی ارشد خواهد بود.
  1- دروس کمبود 14 واحد
  2- دروس پایه 10 واحد
  3- دروس تخصصی 16 واحد
  4- پایان نامه 6 واحد

  مواد و ضرایب امتحانی
  1- اقلیم شناسی ضریب 2
  2- اقلیم ایران ضریب 2
  3- ژئومورفولوژی ضریب 1
  4- هیدرولوژی ضریب 2
  5- فلسفه جغرافیا ضریب 1

  نقش و توانایی یا کارایی

  تربیت شدگان این رشته ضمن آنکه به نحوه عملکرد سیستمهای جوی آگاهی لازم را بدست می آورند توانایی ارزیابی عکس العمل های سیستمهای اقلیمی در برابر طرحهای توسعه را دارند و این تواناییها ما را در مدیریت بهتر منابع خاک، کنترل آلودگیها ی شهری و صنعتی تعریف آستانه های بحران کشاورزی و برنامه ریزیهای کشت، تبیین معماری مناطق مختلف، تعریف بسیاری از استاندارهای صنعتی برای مناطق مختلف جغرافیایی محاسبه ضرایب آسایش انسانی، مقادیر و نحوه تامین انرژی سرمایش و گرمایش مناطق و میزان پالایندگیهای محیطی یاری خواهد داد.

  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش اقلیم شناسی کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش اقلیم شناسی:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
  روش تحقیق در آب و هوا شناسی(2 واحد)روش رساله نویسی در جغرافیا و علوم مرتبطپارسونز-ترجمه:محمدیدانشگاه تهران
  مبانی آب و هوا شناسی
  سینوپتیک
  (2 واحد)
  اقلیم شناسی سینوپتیکعلیجانیسمت

  هیدرولوژی پیشرفته(2 واحد)
  اصول هیدرولوژی کاربردیامین علیزادهآستان قدس رضوی

  مدیریت و برنامه ریزی محیطی
  (2 واحد)
  1-برنامه ریزی و توسعه منطقه ای(فصل4)
  2-کاربری زمین(فصل3و4)
  3-برنامه ریزی محیطی برای توسعه زمین(بخش1و2)
  1-کلانتری
  2-جی-آر_کالاگان-ترجمه:طبیبیان
  3-کاترین هیگینز
  1-خوشبین
  2-دانشگاه تهران
  3-
  دانشگاه تهران
  معرفی رشته جغرافیا - برنامه ریزی شهری - مقطع کارشناسی ارشد

  باتوجه به سیاستهای وزارت فرهنگ و آموزش عالی در مورد فراهم آوردن امکانات تحصیل در دروه های عالی و تشویق و تقویت پژوهشهای علمی و هنری در داخل کشور و با عنایت به تجربه یک دوره بیش از 15 سال تربیت کارشناس جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دوره کارشناسی ارشد این رشته دایرمی گردد.

  طول دوره تحصیل

  این رشته برای یک دوره 3 ساله طرح ریزی شده و براساس برنامه تنظیمی دارای جامعه اساسی بوده و از تخصص های مختلف بهره می گیرد. با عنایت به حالت میان رشته ای بودن آن و اینکه جنبه های مختلف توسعه و عمران شهرها را مورد بررسی و پژوهش قرار می دهد فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته های زیرمی توانند در آزمون کارشناسی ارشد این دوره شرکت نمایند.
  1- کارشناسی جغرافیا(گرایش های مختلف )
  2- کارشناس اقتصاد
  3- کارشناس علوم اجتماعی
  4- کارشناس عمران
  5- کارشناس جغرافیا و برنامه ریزی شهری

  ضرورت و توانایی

  با توجه به اهداف فوق الذکر و با در نظر گرفتن گسترش شدید شهرنشینی، رشد شهرهای موجود، برنامه ریزی و طراحی شهرهای جدید، بیش از هر زمان دیگر نیاز به فارغ التحصیلان این رشته در محدود، عملکرد وزارتخانه مسکن شهرسازی کشور سازمان برنامه و بودجه دانشگاهها و علی الخصوص مهندسین مشاور شهرساز احساس می شود.

  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش برنامه ریزی شهری کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش برنامه ریزی شهری کلیه گرایش ها :


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  مکتب ها و نظریه ها در جغرافیا(2 واحد)
  اندیشه های نودرفلسفه جغرافیا جلد 2
  دیدگاه های نو در جغرافیا
  حسین شکویی
  حسین شکویی
  گیتا شناسی
  سمت
  سیاستهای فضایی در
  برنامه ریزی شهری
  (2 واحد)
  سازماندهی سیاسی فضا
  زهرا احمدی پور
  نیروهای مسلح
  طبیعت و شهر در تعالیم
  و فرهنگ اسلامی (2 واحد)
  تاریخ شکل شهر تا انقلاب صنعتی
  جیمز موریس
  علم و صنعت
  مدل ها و فنون تصمیم گیری
  در برنامه ریزی شهری
  (2 واحد)
  کاربرد روشهای تصمیم گیری
  چندشاخصه در جغرافیا
  مهدی پورطاهریسمت  معرفی رشته جغرافیا - برنامه ریزی روستایی - مقطع کارشناسی ارشد

  جغرافیا به عنوان علم توزیع فضایی پدیده ها اصولاً با تبیین ها اصولاً با تبیین پراکندگی، افتراق و بازساخت مکانی- فضایی پدیده ها در ارتباط با ساختهای اجتماعی و اقتصادی سروکاردارد. و هرچند این علم از دوره باستان همواره بر کاربردی بودن، در مسائل مختلف زندگی تاکید داشته است لکن اوج شکوفایی و تولد دوباره کاربردی علوم جغرافیایی را می توان از دهه 1960 و به بعد دانست. تا جاییکه این اوج به آغاز مسیرهای جدید – پیوند علوم جغرافیایی با برنامه ریزی وتوسعه – منجر گردید که درآن ، عقب ماندگیهای ناحیه ای، نگرشهای تازه به برنامه ریزیهای (شهری، روستایی، محیطی و ناحیه ای) در ارتباط با نیازهای انسان، محیط زیست و آینده نگری نسبت به فضای زندگی، اساس کار به شمار می آید.

  تعداد واحدها

  مجموعه دروس برنامه ریزی کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی به 4 دسته به شرح زیر تقسیم می گردد.
  الف- دروس جبرانی
  دانشجویان دوره کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی چنانکه یک یاچند درس از دروس جبرانی را در دوره کارشناسی با موفقیت نگذارنده باشند، موظف اند با نظر شورای تحصیلات تکمیلی گروه/ بخش، حداکثر چهار درس از بین دروس جدول شماره الف را به صورت جبرانی بگذارنند، اولویت انتخاب واحد با این دروس است.
  ب- دروس پایه
  دروس پایه 10 واحد است شورای تحصیلات تکمیلی گروه / بخش می تواند از 12واحد پیشنهادی دروس انسان و محیط و مکتبهای جغرافیایی، یک درس دو واحدی را انتخاب نماید.
  ج- دروس تخصصی
  دروس تخصصی دوره 16 واحد است. شورای تحصیلات تکمیلی گروه / بخش می تواند از 20 واحد دروس پیشنهاد شده، چهار واحد از دروس، جغرافیا اقتصادی روستاهای ایران، جغرافیای رابطه شهر و روستا در ایران، مدیریت، روستایی، مسائل و برنامه ریزی کوچ نشینی را حذف نماید.
  د- پایان نامه
  واحد پایان نامه برای رشته کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی به ارزش 6واحد نظری است بنابراین دانشجو با توجه به علاقه و نیاز جامعه و اولویت های دانشگاه، طرح پایان نامه خود را تصویب اولیه به گروه / بخش اعلام می دارد وگروه/ بخش با عنایت به موضوع پایان نامه، استاد راهنما و مشاور پایان نامه را که متناسب با رشته تخصصی آنان است، انتخاب و برای تصویب نهایی به شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده ارسال می دارد.
  4- طول مدت تحصیل و مسافرت علمی
  طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی حداکثر 5 نیمسال تحصیلی است. و تنظیم دروس بر مبنای نظام واحدی است و به علت ضروت مشاهده مستقیم پدیده ها از نزدیک در هر نیم سال تحصیلی حداقل ده روز به صورت گروهی مسافرت علمی با هماهنگی قبلی الزامی است.
  مواد و ضرایب امتحان ورودی
  1-روش شناسی و تکنیک های تحقیق (تفسیرومسائل نقشه) ضریب 2
  2- ریاضیات و آمار کاربردی ضریب 2
  3- برنامه ریزی روستایی (مبانی و ایران) ضریب 3
  4- مسائل جمعیتی روستایی ضریب 2
  5- اقتصاد روستایی ضریب 3
  6- برنامه ریزی ناحیه ای (مبانی و ایران) ضریب 4
  7- متون زبان انگلیسی ضریب 2

  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش یرنامه ریزی روستایی کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش برنامه ریزی روستایی:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
  بنیانهای نظری توسعه
  برنامه ریزی روستایی(2 واحد)
  الویت های توسعه روستایی
  ام ال داوان
  دانشگا تهران
  روش ها و فنون تصمیم گیری
  برنامه ریزی روستایی
  (2 واحد)
  روشهای تصمیم گیری
  چندشاخصه در جغرافیا
  پورطاهریسمت
  تحلیل های آماری در
  برنامه ریزی روستا (2 واحد)
  کاربرد آماردربرنامه ریزی
  روشهای آماری کشاورزی
  طالشی
  نصیری
  پیام نور
  یادواره کتاب
  تحلیل فضایی روابط
  شهروروستا(2 واحد)
  نظریه های شهری پیرامون
  پیوندهای روستایی شهری 
  پاپلی یزدی
  سعیدی
  سمت
  مهرمینو  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  حقوق خصوصی

  موضوع حقوق داخلي در تقسيم‌بندي كلي سنتي به دو حوزه حقوق خصوصي و عمومي تقسيم مي‌شود.بر پايه اين تقسيم‌بندي كليه رشته‌هاي مرتبط با حقوق داخل كشور در يكي از دو گروه فوق قرار مي‌گيرند ، بنا براين حقوق خصوصي در معنای عام شامل كليه‌ی رشته‌هايي است كه قواعد حقوقي مورد بحث در آن‌ها روابط اشخاص جامعه با يكديگر را تنظيم مي‌كند و حقوق‌عمومي تنظيم كننده روابط متقابل اشخاص و دولت‌ها با يكديگر است. در حال حاضر موضوعات مورد بحث در رشته حقوق خصوصي دانشگاه‌هاي كشور به طور كلي به دو حوزه‌ی حقوق مدني و حقوق تجارت مربوط هستند هر چند واحدهاي درسي ديگري نيز در اين رشته تدريس مي‌شود ولي تاكيد اصلي بر آموزش حقوق مدني و حقوق تجارت در سطوح پيشرفته و تطبيقي است.

  حقوق جزا و جرم شناسی

  اين رشته از حقوق كه از شاخه‌هاي اصلي حقوق عمومي محسوب مي‌شود خود داراي رشته‌هاي مختلف مي‌باشد كه عمدتا شامل علوم جنايي تجربي از يك سو و علوم جنايي تحليلي ـ تفسيري از سوي ديگر مي‌شود. تحول روز افزون حقوق جزا و علم جرم‌شناسي در جوامع مختلف باعث ايجاد گونه‌هاي مختلفي از اين شاخه از حقوق شده است كه در گذشته سابقه‌اي نداشته است. ظهور علوم جنايي تجربي (از جمله علوم جرم‌يابي ، جرم‌شناسی وكيفر‌شناسي و..) نشانگر تخصصي شدن حقوق جزا است كه بي‌ترديد مرتبط با تحولات حاكم بر جامعه ، صنعت ، اقتصاد و ... است. با اين حال آن چه در ميان گونه‌هاي متنوع علوم‌جنايي اهميت ويژه دارد حقوق جزا در مفهوم خاص خود و علم جرم شناسي است.

  حقوق جزا به دو بخش عمده حقوق جزاي ماهوي و شكلي تقسيم مي‌شود. رشته‌هاي حقوق جزاي عمومي و اختصاصي زير مجموعه‌ی حقوق جزاي ماهوي‌اند كه در ذيل به تعريف و تبيين اجمالي آن‌ها و ساير رشته‌هاي مرتبط مي‌پردازیم :

  حقوق جزاي عمومي علمي است كه به مطالعه‌ي قواعد كلي و مشترك جرايم و مجازات‌ها مي پردازد.

  حقوق جزاي اختصاصي شعبه‌اي از حقوق جزا ماهوي است كه به مطالعه‌ي جرايم به طور خاص و شرايط اختصاصي حاكم بر آن‌ها و مجازات‌هايي كه ممكن است مورد حكم واقع شوند.

  حقوق جزاي شكلي (آيين دادرسي كيفري) : آيين دادرسي كيفري كه در فاصله‌ي بين وقوع جرم و صدور حكم مجازات اهميت مي‌يابد مجموعه قوانين و مقرراتي است كه براي كشف جرم ، ‌تعقيب متهمان و تحقيق از آنان ، تعيين مراجع صلاحيت‌دار ، ‌شيوه‌های اعتراض به آراء و نيز بيان تكاليف مسوولان قضايي و انتظامي در طول رسيدگي به دعواي كيفري و اجراي احكام از يك سو و حقوق آزادي‌هاي متهمان از سوي ديگر ، ‌وضع و تدوين شده است.
  جرم‌شناسي ، علمي است كه به مطالعه‌ی علمي و روشمند پديده‌ی مجرمانه مي‌پردازد.

  كاربرد حقوق جزا و جرم شناسي : امروزه با فني و تكنيكي شدن مرتكبان جرم و پيچيدگي‌هاي برخي از جرايم ارتكابي كه طبيعتاً با فني شدن جوامع در ارتباط است شاهد تخصصي شدن سيستم عدالت كيفري هستيم. تشكيل و تاسيس دادسراها و دادگاه‌هاي ويژه رسيدگي به جرايم در كشور ما ، مانند مجتمع قضايي ويژه جرايم اقتصادي (كه به تعقيب و محاكمه مجرمان اقتصادي مي‌پردازد‌) دادگاه كيفري استان (كه به جرايم سنگين و شديدي از جمله قتل عمد رسيدگي مي‌كند) و دادگاه ويژه رسيدگي به جرايم اطفال بزهكار و ... نشانگر اهميت تخصص در رسيدگي‌هاي كيفري است ، از سوي ديگر امروز شاهد تخصصي شدن وكالت در دعاوي كيفري هستيم ، ‌در برخي از كشورها از جمله آمريكا ورود به محاكم جنايي به عنوان وكيل تخصص ويژه جزايي مي‌طلبد براي نمونه وكلايي حق وكالت در جرايمي مانند قتل عمدي و جرايم سياسي و مطبوعاتي را دارند كه در رشته حقوق جزا و جرم شناسي تحصيل كرده و يا اين كه داراي پروانه مخصوص وكالت در اين حوزه‌ها باشند ، امري كه متاسفانه در كشور ايران خيلي به آن توجه نشده است با اين حال وكلايي كه در كشور ما به طور تخصصي در حوزه قتل عمد و ساير حوزه‌ها فعاليت مي‌كنند بسيار موفق تر از ساير وكلايي هستند كه كاملا عمومي عمل مي‌كنند

  حقوق بین الملل
  اين رشته به حقوق و به عبارت ديگر مجموعه اصول ، موازين يا قواعد و مقرراتي مي‌پردازد كه بر روابط اختصاصي جامعه‌ي بين‌المللي و به ويژه تابعان فعال حقوق بين‌الملل يعني دولت‌ها و سازمان‌هاي بين‌المللي در حوزه‌هاي مختلف صلح و امنيت ، حقوقي ، اقتصادي ، فرهنگي ،‌فني... حاكم است. پويايي اين رشته به دليل پيدايش روز افزون زمينه‌هاي جديد در جامعه‌ي بين‌المللي معاصر ، بر جذابيت اين رشته مي‌افزايد و علاقه‌مندان اين رشته هر روزه مي‌توانند اطلاعات وسيع و نه چندان عمومي درباره‌ي موضوعات اين رشته ، از طريق رسانه‌هاي جمعي نظير مطبوعات ، راديو ، تلويزيون و همچنين از طريق اينترنت كسب نمايند ( از جمله اطلاعاتي درباره‌ي سازمان ملل متحد و كارگزاري‌هاي تخصصي آن نظير يونسكو و يونيسف ، انعقاد معاهدات ، موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌هاي بين المللي بين كشورها در حوزه هاي مختلف ، تشكيل سازمان هاي بين المللي جديد ، بحث هاي مربوط به صلح و امنيت ، انرژي هسته اي و سازمان بين المللي انرژي اتمي ،‌جنگ هاي داخلي و بين المللي از جمله بحث عراق ، افغانستان و مسئله ي فلسطين و...) علاقه مندان به اين رشته‌ي جالب و متنوع علاوه بر اين كه بايد قدرت حفظ ،‌ درك و تحليلل خوبي داشته باشند ، به يكي از زبان هاي بين المللي (انگليسي يا فرانسه) تسلط داشته باشند يا حداقل به يادگيري آن علاقمند باشند ، ‌بدان جهت كه بسياري از منابع اين رشته به روز و به اين دو زبان بوده و استفاده‌ي به موقع ، ‌موثر و مفيد آن‌ها مستلزم آشنايی و تسلط به يكي از اين زبان است.

  فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند به طور خاص در وزارت امور خارجه و كلاً دفاتر امور بين‌الملل تمامي وزارتخانه‌ها و ادارات مشغول به كار شوند و علاوه بر آن زمينه انجام فعاليت‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي در اين رشته به مراكز مختلف و تدريس آن در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشي موجود است. 


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش حقوق بین الملل کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش حقوق بین الملل :  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  حقوق جزای بین الملل(2 واحد)
  1-حقوق کیفری بین المللی
  شریعت باقری
  جنگل 1388

  روش تحقیق پیشرفته(2 واحد)
  روش تحقیق در علم حقوق
  حسین ال کجباف
  نشر جنگل

  سازمانهای بین المللی(2 واحد)
  سازمانهای بین المللی
  سید قاسم زمانی
  شهر دانش

  نظام حقوق بشر(2 واحد)
  نظام بین الملل حقوق بشرحسین مهرپوراطلاعات

  حقوق بین الملل اسلامی(2 واحد)
  فقه سياسي،حقوق تعهدات بي نالمللي و ديپلماسي در اسلام
  عمید زنجانیسمت


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد حقوق بین الملل در دانشگاه پیام نور:

  ترم دوم ( 12 واحد)ترم سوم ( 10 واحد)
  متون حقوقی به زبان خارجی ( 2 واحد)حقوق بین الملل خصوصی ( 2 واحد)
  حقوق مخاصمات مسلحانه ( 2 واحد)حقوق دریاها ( 2 واحد)
  مسئولیت بین المللی( 2 واحد)حقوق بین الملل محیط زیست ( 1 واحد)
  حل وفصل اختلافات بین المللی ( 2 واحد)حقوق معاهدات ( 2 واحد)
  حقوق بین الملل هواوفضا ( 2 واحد)سمینار ( 1 واحد)
  حقوق بین الملل اقتصادی ( 2 واحد)مسئوليت مدني ( 2 واحد)

  ترم چهارم :


  پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
  آموزش محورتاریخ تحولات حقوق بین الملل ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)
  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش حقوق خصوصی کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش حقوق خصوصی:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
  اصول فقه 1 (1 واحد)
  الموجز
  آیت الله سبحانیدار الفکر
  حقوق مدنی 1 (2 واحد)
  سقوط تعهدات
  شهیدی مجد
  متون حقوقی به زبان خارجی (2 واحد)
  Essential contract Law
  MonananToutedge
  آیین دادرسی مدنی (2 واحد)

  جلد دوم آیین دادرسی مدنی
  شمس
  دراگ
  حقوق تجارت(2 واحد)
  حقوق تجارت جلدهای2و3و4


  اسکینی
  سمت  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در دانشگاه پیام نور:

  ترم دوم ( 11 واحد)ترم سوم ( 11 واحد)
  حقوق بین الملل خصوصی ( 2 واحد)مسئولیت مدنی ( 2 واحد)
  متون فقه 1 ( 1 واحد)حقوق رقابت تجاری ( 2 واحد)
  داوریهای بین المللی ( 2 واحد)قواعد فقه ( 2 واحد)
  آئین نگارش آرائ قضایی ( 2 واحد)حقوق مدنی 2 ( 2 واحد)
  اصول فقه 2 ( 2 واحد)سمینار ( 1 واحد)
  متون فقه 2 ( 2 واحد)حقوق تجارت بین المللی ( 2 واحد)

  ترم چهارم :


  پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
  آموزش محورحقوق مدنی تطبیقی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)

  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش حقوق جزا کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش حقوق جزا:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  جرم شناسی(2 واحد)
  مبانی جرم شناسی (جلد 1) مهدی کی نیادانشگاه تهران

  متون فقه جزایی 1 (2 واحد)
  شرح المعه
  شهید ثانی
  هر انتشاراتی

  حقوق جزای عمومی 1 (2 واحد)
  حقوق جزای عمومی 1 محمد اردبیلیمیزان

  متون حقوقی به زبان خارجی (1 واحد)

  Criminal Law
  Elliot
  میزان

  آیین دادرسی کیفری(2 واحد)
  آیین دادرسی کیفری 1و2
  محمد آشوریسمت


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد حقوق جزا در دانشگاه پیام نور:

  ترم دوم ( 11 واحد)ترم سوم ( 12 واحد)
  اصول فقه 1 ( 2 واحد)روانشناسی جنایی ( 2 واحد)
  روش تحقیق ( 1 واحد)جامعه شناسی جنایی ( 2 واحد)
  حقوق جزای بین الملل ( 2 واحد)پلیس علمی و کشف جرائم ( 2 واحد)
  مسئولیت مدنی ( 2 واحد)متون حقوقی 2 به زبان خارجی ( 2 واحد)
  حقوق جزای اختصاصی ( 2 واحد)حقوق جزای اختصاصی تطبیقی ( 2 واحد)
  پزشکی قانونی ( 2 واحد)متون فقه جزایی 2 ( 2 واحد)

  ترم چهارم :


  پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
  آموزش محورحقوق جزای اختصاصی 2 ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   

  سقف مجاز انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه پیام نور اعلام شد

  به گزارش اخبار پیام نور ،دانشجويانی كه معدلشان ۱۲ تا ۱۶.۹۹ باشد می توانند تا سقف ۲۰ واحد اخذ كنند، دانشجويانی كه معدل ۱۱.۹۹ به پايين دارند ۱۲ واحد و دانشجويانی كه معدل ۱۷ به بالا دارند تا ۲۴ واحد می‌توانند انتخاب كنند. همچنین دانشجويان ورودی جديد دانشگاه پیام نور تا ۲۰ واحد می‌توانند انتخاب كنند.
  سقف انتخاب واحد مجاز دانشجویان بر
  اساس معدل نیسمال قبل انجام می پذیرد ضمناً برای دانشجویانی که از مرخصی تحصیلی استفاده نموده‌اند یا عدم مراجعه داشته‌اند، ملاک معدل آخرین نیمسالی است که مشغول به تحصیل بوده اند.
  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   
  رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام لیست رشته های پرطرفدار کنکور در رشته های علوم پزشکی، علوم ریاضی و علوم انسانی در سالهای اخیر گفت: نحوه پذیرش دانشجو در این رشته ها به صورت 60 درصد بومی و 40 درصد آزاد خواهد بود.
  محمد حسین سرورالدین در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: پرطرفدارترین رشته های کنکور طی سالهای اخیر در گروه آزمایشی ریاضی و فنی شامل رشته های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی معماری و مهندسی صنایع می شود.
  وی اظهار داشت: در گروه آزمایشی علوم تجربی نیز شامل پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی و در گروه آزمایشی علوم انسانی شامل حقوق، روانشناسی و حسابداری می شود.
  رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه این رشته ها هر سال پرطرفدارترین رشته های کنکور هستند، گفت: در این رشته ها پذیرش پس از کسر سهمیه 40 درصد رزمندگان به صورت 60 درصد بومی و40 درصد آزاد صورت می ‌گیرد.
  وی افزود: در صورت عدم تکمیل ظرفیت اختصاصی به سهمیه رزمندگان، باقیمانده ظرفیت به صورت 50 درصد بومی و50 درصد آزاد به داوطلبان اختصاص می یابد.

  سرورالدین گفت: این در حالی است که در سایر رشته‌های کنکور تخصیص ظرفیت پس از کسر سهمیه 40 درصد رزمندگان به صورت 80 درصد بومی و20 درصد آزاد انجام می ‌شود و در صورتی که ظرفیت اختصاصی به سهمیه رزمندگان تکمیل نشود، باقیمانده ظرفیت به داوطلبان بومی اختصاص می یابد.
  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   
  شاخه علوم گیاهی

  این گرایش از زیست شناسی  به بررسی موارد مربوط به گیاهان اعم از گیاهان اولیه تا امروزی می پردازد و دارای زمینه های مختلفی مانند: گیاه شناسی، فیزیولوژی گیاهی، ریخت زایی و اندام زایی در گیاهان، بیوشیمی و جلبک شناسی است.

  اهمیت این شاخه با توجه به نیاز مراکز پژوهشی به کارشناسان علوم گیاهی آشنا به مسائل گیاه شناسی و فیزیولوژی گیاهی، نیاز علوم گیاه پزشکی به کارشناسان علوم گیاهی، نیاز به کارشناسان علوم گیاهی در کشاورزی و صنایع دارویی، غذایی و چوب و کاغذ و … بخوبی روشن می شود.

  زیست شناسی علوم گیاهی دردانشگاه پیام نور دارای سه گرایش فیزیولوژی گیاهی - سیستماتیک اکولوژی - زیست شناسی تکوینی است که گرایش فیزیولوژی به شناخت زندگی گیاهان و اندامهای مختلف یک گیاه می پردازد و گرایش سیستماتیک اکولوژی به بررسی و طبقه بندی گیاهان یک اکوسیستم می پردازد و گرایش زیست شناسی تکوینی نیزبه بررسی مراحل تکوین (رشد و نمو) گیاهان می پردازد.

  فرصت های شغلی

  حضور کارشناسان علوم گیاهی در موسسه های تحقیقاتی و اجرایی کشور امری ضروری است تا بتوان محیط زیست ایران را به خوبی حفظ کرد و زمینه تحقیقاتی در این رشته بسیار گسترده است چون حدود یک پنچم گونه های گیاهی ایران، بومی کشورمان هستند و این زمینه خوبی برای تحقیقات است و بسیاری از تحقیقات را نیز می توان با امکانات اندک و در یک آزمایشگاه کوچک و یا در خانه انجام داد.

  علاوه بر وزارت آموزش و پرورش و مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی وزارت فرهنگ و آموزش عالی، سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری، وزارت کشاورزی، وزارت جهاد سازندگی از جمله سازمانهایی هستند که می توانند فارغ التحصیل این رشته را جذب کنند. همچنین یک فارغ التحصیل علوم گیاهی می تواند در موسسه های خصوصی پرورش گل و گیاه مشغول به کار گردد.


  منابع ترم اول دوره دانشپذیری زیست شناسی گیاهی کلیه گرایش ها :


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  جذب و انتقال (2 واحد)
  جذب و انتقال در گیاهانمه لقا قربانلیپیام نور

  ا
  کولوژی پوششهای گیاهی (2 واحد)
  اکولوژی پوششهای گیاهییونس عصریپیام نور

  تاکسونومی جدید (2 واحد)
  تاکسونومی گیاهیکلیوا استیسدانشگاه شیراز

  متابولیسم گیاهی (2واحد)
  متابولیسم گیاهیقربانلی،حاجی حسینیپیام نور


  شاخه علوم جانوری

  علوم جانوری شاخه ای از زیست شناسی است که به مطالعه و شناسایی سلول زنده و ساختار آن در جانوران می پردازد.هدف از این شاخه به وجود آوردن زمینه های مساعد برای شناخت علوم جانوری، برقراری ارتباط صحیح آن با سایر علوم و در نتیجه تربیت کارشناسانی است که قابلیت درک و حل مسائل بنیادی علوم جانوری را داشته و به جنبه های کاربردی آن آشنا باشند و بسیاری از گرایش های زیست شناسی وابسته به علوم جانوری هستند. برای مثال یک محقق علوم سلولی و مولکولی تا با یک جانور و وضعیت زیستی آن آشنا نباشد نمی تواند روی سلول آن کار کند.

  زیست شناسی علوم جانوری دردانشگاه پیام نور دارای سه گرایش فیزیولوژی جانوری - بیوسیستماتیک جانوری - زیست شناسی سلولی تکوینی است که گرایش فیزیولوژی به شناخت زندگی جانوران اعم از حیوان یا انسان می پردازد و گرایش بیوسیستماتیک جانوری به شناسایی گونه های مختلف جانوران می پردازد و گرایش زیست شناسی سلولی تکوینی نیزبه بررسی مراحل تکوین (رشد و نمو) موجودات زنده از لحظه لقاح تا بدو تولد می پردازد.

  فرصت های شغلی

  هرچند که‌ تعداد قابل‌ توجهی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ علوم‌ جانوری‌ جذب‌ بازار کار نمی‌شوند اما بهترین‌ دانشجویان‌ همیشه‌ موفق‌ بوده‌ و هستند. این دسته از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی گاه‌ برای‌ کارهای‌ تحقیقاتی‌ یا اداره‌ آزمایشگاه‌ها جذب‌ دانشگاه‌ها می‌شوند یا در سازمان‌ حفاظت‌ از محیط‌ زیست‌ و سازمان‌های‌ مربوط‌ به‌ فعالیت‌ می‌پردازند. چون‌ سازمان‌ محیط‌ زیست‌ برای‌ بررسی‌ اکوسیستم‌ها به‌ محققان‌ زیست‌شناسی‌ از جمله‌ علوم‌جانوری‌ نیاز دارد. همچنین‌ بعضی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ این‌ گرایش‌ وارد دنیای‌ پزشکی‌ شده‌ و در زمینه‌های‌ خون‌شناسی‌ یا انگل‌شناسی‌ فعالیت‌ می‌کنند.


  منابع ترم اول دوره دانشپذیری زیست شناسی جانوری کلیه گرایش ها :


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  فیزیولوژی غشای سلولی (2 واحد)
  فیزیولوژی غشا
  Essential cell biology
  سیدحسین مدنی
  Alberts,Hopkin
  پیام نور
  Garland

  جنین شناسی جانوران
  (2 واحد)
  Embreyology ConstructingScot F GilbertSinauer

  زیست شناسی جانوری (2 واحد)
  زیست شناسی تکوینی جانوریاسکات اف گیلبرتخانه زیست شناسی

  فیزیولوژی دستگاه عصبی (2واحد)
  Ganong medical physiologyKim E BarrettMcGraw Hill


  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  معرفی رشته

  هدف از اين رشته تربيت نيروهاي متخصص براي تحقيق وتدريس در سطوح مختلف است. در واقع رشته علوم رياضي از طرفي از طريق تدريس، نياز مهندسين را به اين علم، به عنوان علم پايه مرتفع مي‌کند و از طرف ديگر با تحقيقات نو، روش‌هاي نوين کاربردي را ارائه مي‌کند، که به پيشروي سريعتر علوم کمک خواهد کرد. از زمينه‌هاي تحقيقاتي که در سال‌هاي اخير تاثير به‌سزايي بر صنعت و... گذاشته است، مي‌توان به بهينه‌سازي، رياضيات مالي و استفاده از گروه جبري به عنوان عنصري براي تحليل پديده‌هاي طبيعي اشاره کرد.

   توانايي‌هاي لازم براي داوطلبان

  ورود به اين رشته به افرادي که علاقه به تدريس ندارند توصيه  نمي شود، چرا که از ويژگي هاي تفکيک ناپذير مدرس صبر و حوصله زياد و توانايي توضيح مطالب به مخاطب با زبان مناسب و قابل فهم است. همچنين در اين رشته، استدلال و توانايي اثبات مطالب مختلف به‌خصوص در گرايش محض، نقش مهمي را ايفا مي کند.  بر خلاف برخي رشته هاي مهندسي که در آنها تنها توانايي استفاده از روش ها و مطالب مختلف اهميت دارد، در رشته رياضي بسياري مواقع فقط به دنبال اثبات صحت هستيم؛ لذا ورود به اين رشته به افرادي که فقط به استفاده از کاربردهاي مطالب و انجام کاري بزرگ اما ساده علاقه دارند و تمايلي به دانستن دلايل ندارند توصيه نمي شود.

  معرفی گرایش های مربوط به ریاضی محض:

  • آناليز

  از دروس اختصاصي اين رشته در مقطع کارشناسي ارشد آناليز تابعي، آناليز هارمونيک، آناليز حقيقي و... است وعموماً نتايج تحقيقات اين رشته براي علوم مختلف قابل استفاده است. برخي دانشگاه‌ها هنگام انتخاب رشته دانشجويان رابه تفکيک گرايش انتخاب مي کنند. اما برخي ديگر مانند گرايش‌هاي مقطع کارشناسي در دو گرايش محض و کاربردي دانشجو مي‌پذيرند و مثلاً دانشجوي گرايش محض در هر يک از گرايش‌هاي جبر، آناليز و... مي‌تواند ادامه تحصيل دهد.
  جبر

  از دروس اختصاصي اين رشته جبر3، جبرحلقه‌ها، جبر غير جابجايي و ... است. تحقيقات مربوط به اين رشته کاربردهاي جالب توجهي در زمينه هاي پزشکي، شيمي اتم و کيهان شناسي دارد.
   

     هندسه

  از دروس اختصاصي اين رشته هندسه منيفلد و ... است. اين گرايش نيزمانند آناليز زمينه‌هاي تحقيقاتي خوبي دارد.

  معرفي گرايش‌هاي اصلي مربوط به رياضيات کاربردي:

  •  تحقيق در عمليات

  اين رشته از کاربردي‌ترين گرايش‌‌هاي رشته علوم رياضي بوده و زمينه کار در شرکت‌هاي مختلف براي فارغ التحصيلان آن فراهم است. ازدروس تخصصي اين گرايش مي‌توان به تحقيق درعمليات پيشرفته، بهينه سازي غيرخطي، و برنامه ريزي پويا اشاره کرد.
    

     آناليز عددي

  اين رشته نيز در علوم مهندسي کاربرد زيادي دارد زيرا در مسائل پيچيده مهندسي عموماً حل کامل و دقيق مسئله يا ممکن نيست و يا به لحاظ اقتصادي به صرفه نيست لذا پيدا کردن جوابي با دقت قابل قبول مد نظر است که توسط متخصصين آناليزعددي  قابل دسترسي است . از دروس تخصصي اين رشته مي توان به آناليز عدي پيشرفته و محاسبات ماتريسي اشاره کرد.
  منابع ترم اول دوره دانشپذیری ریاضی کاربردی گرایش های تحقیق در عملیات و آنالیز عددی :


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  آنلیز حقیقی 1 (4 واحد)
  Real  and Complex AnalysisW.Rudin
  Mcgraw hill

  آنلیز عددی پیشرفته (4 واحد)
  Introduction numerical Analysis
  J.Stoer
  Springer

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری ریاضی محض کلیه گرایش های هندسه و جبر و آنالیز:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  آنلیز حقیقی 1 (4 واحد)
  Real  and Complex AnalysisW.Rudin
  Mcgraw hill

  جبر پیشرفته(4 واحد)
  Algebra
  Hungerford
  Springer  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش جبر کليک کنيد

  لطفا جهت دانلود گرایش هندسه کليک کنيد

  لطفا جهت دانلود گرایش آنالیز کليک کنيد

  زمینه های اشتغال

  اصلي ترين شغل براي اين رشته تدريس و تحقيق است و عملا" ورود به اين رشته  به افرادي که به تدريس علاقه ندارند توصيه نمي شود . اما درزمينه هاي کاربردي مانند بهينه سازي و رياضيات مالي نيز در شرکت ها و کارخانجات توليد کننده،  فرصت هاي شغلي وجود دارد. بازار کار اين رشته با توجه به نياز هميشگي به تدريس مناسب است و بسته به ميزان تحصيلات فرد و زمينه هاي مورد علاقه وي عموما" فرصت تدريس فراهم است. فارغ التحصيلان اين رشته در گرايش کاربردي در شرکت هاي توليدي و کارخانجات در واحد هاي طراحي اوليه براي مدل سازي واحد، کنترل پروژه و بهينه سازي و امور مالي و حسابداري مشغول به کار مي شوند. اين نوع مشاغل به خصوص در صنايع نفت و پتروشيمي در حال گسترش است. احتمال اينکه فارغ التحصيلان اين رشته در سازمان ها از سمت خاصي برخوردار شوند کم است، و در واقع مشاغل مديريتي از شغل هاي متداول براي اين رشته محسوب نمي شود. اما همان طور که گفته شد در زمينه هاي طراحي و مدل سازي در اکثر سازمان هاي مرتبط با توليد، و در زمينه هاي مالي در تمام بانک ها و سازمانهاي مديريتي اجرايي امکان اشتغال براي فارغ التحصيلان وجود دارد. در خارج از کشور وضعيت اشتغال فارغ التحصيلان بسيار مناسب و بهتر از ايران است. اين تفاوت به خصوص در شغل هاي مربوط به اين رشته، به جز تدريس مشهود است .متخصصان در زمينه آناليز عددي، بهينه سازي و رياضيات مالي در عموم کشورهاي صنعتي دنيا در شرکت ها، کارخانجات توليدي و بانک ها وضعيت کاري خوبي دارند، و فقط علاقه مندان به تدريس و تحقيق در دانشگاه ها مشغول به کار مي شوند. در واقع اشتغال براي اين فارغ التحصيلان به تدريس و تحقيقات تئوري محدود نمي شود بلکه از طرح ها و تحقيقات کابردي آنها در پروژه هاي صنعتي به خوبي استقبال مي گردد.  نظر به این که در مقاطع تحصیلات تکمیلی به جنبه‌های پژوهشی، تحقیقاتی و کاربردی با دیدی عمیقتر پرداخته می‌شود، فارغ‌التحصیلان این مقاطع دارای تواناییهای علمی و تحقیقاتی و محاسباتی زیادی هستند و در کارهای اجرایی نقش مهم و ارزنده‌ای دارند. در مقطع دکتری، دانشجویان ضمن افزایش مراتب علمی خود در یک زمینه خاص، قدرت ، توان و صلاحیت خود را در جهت انجام طرحهای تحقیقاتی در سطح ملی و منطقه‌ای افزایش می‌دهند و قادر به توسعه مرزهای دانش و رفع معضلات علمی و اجرایی از طریق پژوهش می‌باشند. فارغ‌التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌توانند با توجه به تخصص ویژه خود، در مراکز علمی و پژوهشی، مراکز تحقیقاتی، دانشگاهها و صنایع و مراکز آموزش عالی به عنوان عضو هیات علمی یا عضو پژوهشی جذب گردند.

  خوشبختانه با رویکرد صنایع و موسسات به انجام امور تحقیقاتی، هم‌اکنون امکان جذب بسیاری از فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی رشته‌های ریاضی ، فراهم شده است.


  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   

  فهرست
  ۱-روند تکاملی فیزیک
  ۲-گرایش‌های اصلی فیزیک
  ۳-گرایش‌های فرعی فیزیک
  ۴-واحدهای درسی گرایش‌های فیزیک در کارشناسی ارشد
  ۵-درس‌های مهم کارشناسی برای شرکت در کارشناسی ارشد
  ۶-زمینه‌های کاری

  ۱-روند تکاملی فیزیک

  تا قبل از سده‌ی بیستم، با دسته‌بندی پدیده‌های مشاهده‌پذیر، طبیعت را ساخت‌یافته‌ی ذرات مادی می‌دانستند و دو گونه برهمکنش گرانشی و الکترومغناطیسی را به همراه مفهوم گرما (و نور که معلوم شد موج الکترو مغناطیسی است) پذیرفته بودند. برای توصیف این پدیده‌ها به نظریه‌هایی در مورد برهمکنش‌ها و گرما و شیوه‌ی جنبش جسم‌های مادی (به اصطلاح دینامیک طبیعت) نیاز بود که سه نظریه‌ی
  ۱-مکانیک کلاسیک (گرانش و دینامیک)،
  ۲-الکترومغناطیس(برهمکنشهای الکترومغناطیسی)، و
  ۳-ترمودینامیک (مشخص شد که گرما حرکت آماری ذرات است و با نظریه‌ی مکانیک آماری توضیح داده شد.)
  این پدیده‌ها را توضیح می‌دادند. به مجموع این نظریه‌ها فیزیک کلاسیک گفته می‌شود.
  در آغاز سده‌ی بیستم پدیده‌هایی را مشاهده کردند که با به‌کارگیری این نظریه‌ها توصیف نمی‌شدند. پس از پیشرفت‌های بسیار بنیادی در ۲۵ سال آغازین سده‌ی بیستم، نظریه‌های فیزیکی با نظریه‌های کامل‌تری که این پدیده‌ها را نیز توصیف می‌کردند جایگزین شدند. مهم‌ترین تغییر، تشکیل دو دینامیک ناهمسان، برای مقیاس ریز و مقیاس بزرگ، است. چون دینامیک اجسام بزرگ از نظر فلسفی به دینامیک قبلی بسیار نزدیک بود نظریه‌ها به دو گروه (۱)به کار گیرنده‌ی دینامیک بزرگ (اصطلاحا کلاسیک) و (۲)کوانتمی دسته‌بندی شدند.
  نظریه‌های فیزیک نوین عبارت‌اند از:
  ۱-نسبیت عام (برهمکنش گرانشی و دینامیک اجسام بزرگ)
  ۲-مکانیک کوانتمی (دینامیک اجسام ریز)
  ۳-مکانیک آماری (حرکت آماری ذرات بر پایه‌ی دینامیک کوانتمی)
  ۴- الکترودینامیک کلاسیک (برهمکنش الکترومغناطیسی و نسبیت خاص)
  بعدها با پیدا شدن دو برهمکنش دیگر (برهمکنش هسته‌ای قوی و برهمکنش هسته‌ای ضعیف) برای فرمول‌بندی آنها هم اقدام شد و نسبیت خاص برای همه‌ی نظریه‌ها به کار گرفته شد و همه‌ی نظریه‌ها عبارت شدند از:
  ۱- نسبیت عام
  ۲-مکانیک آماری
  ۳- الکترودینامیک کوانتمی QED (برهمکنش الکترومغناطیسی و دینامیک کوانتمی)
  ۴-کرومودینامیک کوانتمی QCD (برهمکنش هسته‌ای قوی و دینامیک کوانتمی)
  ۵-نظریه‌ی ضعیف کوانتمی (برهمکنش هسته‌ای ضعیف و دینامیک کوانتمی که بعدا با تلفیق با الکترودینامیک نظریه‌ی الکترو ضعیف کوانتمی را ساخت)
  همه‌ی این نظریه‌ها به جز نسبیت عام از دینامیک کوانتمی استفاده می‌کنند. به مجموعه‌ای ازQED وQCD و نظریه‌ی ضعیف اصطلاحا مدل استاندارد ذرات بنیادی گفته می‌شود.
  امروزه بسیاری از فیزیکدانان به دنبال یگانگی چهار برهمکنش (نظریه‌ی یگانگی بزرگ) هستند که مشکل اصلی، وارد کردن گرانش و استفاده از دینامیک کوانتمی برای گرانش است. نظریه‌های گرانش کوانتمی و به‌ویژه نظریه‌ی ریسمان از نمونه‌های این تلاش‌ها است. همچنین بیشتر نظریه‌های تازه‌تر از مفهومی به نام میدان استفاده می کنند که به نظریه‌های میدان مشهور هستند.

  ۲-گرایش‌های اصلی فیزیک

  بر پایه‌ی یک دسته‌بندی کلی، فیزیک دارای پنج گرایش اصلی (۱) اخترفیزیک، (۲) فیزیک اتمی-مولکولی و نورشناخت، (۳) فیزیک ذرات، (۴) فیزیک ماده چگال، و (۵) فیزیک کاربردی است. حتی همین گرایش‌های اصلی هم داری برخی بنیادهای یکسان هستند که دانستن آنها برای همه‌ی گرایش‌ها مورد نیاز است. برای نمونه، باید برای درک بخش‌هایی از بیشتر گرایش‌ها،با سازوکار موج‌ها آشنا بود.

  ۳-گرایش‌های فرعی فیزیک

  امروزه، دانش فیزیک دارای زیرشاخه‌های فراوانی شده است و بسیاری از زیرشاخه‌های آن، به طور چشم‌گیری، با یکدیگر مرتبط هستند. در گذشته، تنها چند زیر شاخه وجود داشت ولی با افزایش داده‌ها و   فراهم آمدن امکان بررسی جداگانه‌ی جستارهای کوچک‌تر، رفته‌رفته آن جستارها خود را در چارچوب زیرشاخه‌های دیگری نمایاندند.
  در اینجا هم، زیرشاخه‌های هر گرایش اصلی دارای مفهوم‌های مشترکی هستند و در واقع نقطه‌های همبستگی آن زیرشاخه‌ها به شمار می‌آیند. البته، در موردهایی می‌توان یک زیرشاخه را به دو گرایش اصلی نسبت داد چرا که از دوی آنها سرچشمه می‌گیرد. در زیر، جدولی را می‌آوریم که دربردارنده‌ی فهرست گرایش‌های اصلی، گرایش‌های فرعی هر یک از آنها، و مفهوم‌هایی است که در هر یک از آن گرایش‌ها بررسی می‌شوند.

  جدول۱ – گرایش‌ها و زیرشاخه‌های فیزیک

  زمینه زیرزمینه‌ها

  نظریه‌های اصلی

  مفاهیم
  اخترفیزیک کیهان‌شناسی، گرانش، اخترشناسی انرژی-بالا، اخترشناسی سیاره‌ای، فیزیک پلاسما، فیزیک فضا، اختر فیزیک ستاره‌ای مهبانگ، تورم کیهانی، نسبیت عام، قانون گرانش عمومی نیوتن سیاهچاله، تابش زمینه‌ی کیهانی، ریسمان کیهانی، کیهان، انرژی تاریک، ماده‌ی تاریک، کهکشان، گرانش، موج گرانشی، تکینگی گرانشی، سیاره، منظومه‌ی شمسی، ستاره، ابرنواختر، عالم
  فیزیک اتمی،  مولکولی و نورشناخت فیزیک اتمی، فیزیک مولکولی، فیزیک اتمی و مولکولی، فیزیک شیمی، نورشناخت، فوتونیک نورشناخت کوانتمی، شیمی کوانتمی، علم اطلاعات کوانتمی فوتون، اتم، مولکول، پراش، نور، موج الکترومغناطیسی، لیزر، قطبش، خط طیفی، اثر کازیمیر
  فیزیک ذرات فیزیک هسته‌ای، اخترفیزیک هسته‌ای، اخترفیزیک ذره‌ای، پدیدار‌شناسی فیزیک ذره‌ای مدل استاندارد، نظریه کوانتمی میدان، الکترودینامیک کوانتومی، کرومودینامیک کوانتومی،‌ نظریه‌ی الکتروضعیف، نظریه‌ی میدان موثر، نظریه‌ی میدان شبکه‌، نظریه‌ی ‌پیمانه‌ای شبکه، نظریه‌ی پیمانه‌ای، ابرتقارن، نظریه‌ی وحدت بزرگ، نظریه‌ی ریسمان، نظریه‌ی ابرریسمان، نظریه-م نیروهای پایه در فیزیک  (گرانشی، الکترومغناطیسی، ضعیف، و قوی)، ذرات بنیادی، اسپین، پادماده، شکست تقارن خودبه‌خود، نوسان نوترینو، مکانیسم الاکلنگی، پوسته، ریسمان، گرانش کوانتمی، نظریه‌ی همه چیز، انرژی خلاء
  فیزیک ماده چگال فیزیک حالت جامد، فیزیک فشاربالا، فیزیک دماپایین، فیزیک سطح، نانو اندازه، فیزیک پلیمر نظریه‌ی بی‌سی‌اس، موج بلوخ، گاز فرمی، مایع فرمی، نظریه‌ی بس ذره‌ای حالت‌های ماده  (گاز، مایع، جامد، چگالش بوز-اینشتین، ابررسانایی، ابرشاره)، رسانایی الکتریکی، مغناطیس، خود تشکیلات، اسپین
  فیزیک کاربردی فیزیک شتاب‌دهنده‌ها، صوت شناسی، زیست‌فیزیک، فیزیک شیمی، فیزیک مکاتبه، اکونوفیزیک، مهندسی فیزیک،  دینامیک سیالات، ژئو‌فیزیک، مهندسی و علم مواد، فیزیک پزشکی، نانوتکنولوژی، نورشناخت، شمی فیزیکی،‌ فیزیک شمارش، فیزیک پلاسما، دستگاهای حالت جامد، شیمی کوانتمی، الکترونیک کوانتمی، علم اطلاعات کوانتمی، دینامیک حامل همه همه

  ۴-واحدهای درسی گرایش‌های فیزیک در کارشناسی ارشد

  با بررسی واحدهای درسی پنج گرایش «ذرات بنیادی و نظریه‌ی میدان‌ها»، «گرانش و فیزیک نجومی»، «اتمی-مولکولی (لیزر)»، «اتمی-مولکولی (پلاسما)»، و «حالت جامد» در می‌یابیم که در همه‌ی آنها:
  ۱- درس‌های مکانیک کوانتومی پیشرفته‌ی ۱ و ۲، الکترودینامیک ۱ و ۲، و مکانیک آماری پیشرفته‌ی ۱ الزامی هستند،
  ۲- گذراندن درس مکانیک آماری دوره‌ی کارشناسی برای آموختن مکانیک آماری پیشرفته‌ی ۱ سفارش شده است،
  ۳- یکی از دو درس فیزیک محاسباتی ۱ یا آزمایشگاه پیشرفته‌ی فیزیک باید گذرانده شود،
  ۴- پایان‌نامه مهم‌ترین بخش در دانش‌آموختگی مقطع کارشناسی ارشد است و به طور معمول از ترم سوم گرفته می‌شود.

  به جز این واحدها، در هر گرایش دو درس، هر یک به ارزش ۳ واحد، از درس‌های همان گرایش به همراه یک درس، به ارزش ۳ واحد، با نام «موضوعات ویژه» را باید گذراند. درس «موضوعات ویژه» به درسی گفته می‌شود که صرفا، در حوزه‌ی آن گرایش نیست ولی در پیشبرد آن سودمند خواهد بود. برای نمونه، گرانش ۱ را، به عنوان این درس، برای گرایش «ذرات بنیادی و نظریه‌ی میدان‌ها» سفارش می‌کنند. در جدول زیر ۶ واحد انتخابی و ۳ واحد موضوعات ویژه‌ی گرایش‌های  «ذرات بنیادی و نظریه‌ی میدان‌ها»، «گرانش و فیزیک نجومی»، و «اتمی-مولکولی (پلاسما)» را که گرفتن آنها سفارش شده است را می‌آوریم.

  جدول۲ – درس‌های انتخابی و موضوعات ویژه‌ی پیشنهادی

  گرایش دو درس انتخابی پیشنهادی موضوعات ویژه‌ی پیشنهادی
  ذرات بنیادی و نظریه‌ی میدان‌ها نظریه‌ی میدان‌های کوانتومی ۱

  نظریه‌ی میدان‌های کوانتومی ۲ (یا فیزیک ذرات بنیادی پیشرفته‌ی ۱)

  گرانش ۱
  گرانش و فیزیک نجومی
  گرانش  ۱
  گرانش ۲
  نظریه‌ی میدان‌های کوانتومی ۱
  اتمی-مولکولی (لیزر) فیزیک لیزر

  الکترونیک کوانتومی

  اتمی-مولکولی (پلاسما) فیزیک پلاسما پیشرفته‌ی ۱

  فیزیک پلاسما پیشرفته‌ی ۲

  فیزیک لیزر
  حالت جامد فیزیک حالت جامد پیشرفته‌ی ۱

  فیزیک حالت جامد پیشرفته‌ی ۲

  ۵-درس‌های مهم کارشناسی برای شرکت در کارشناسی ارشد

  روی‌هم‌رفته، با توجه به آنچه در بالا گفته شد، باید در دوره‌ی کارشناسی برای درس‌های الکترومغناطیس ۱ و ۲، فیزیک کوانتومی ۱ و ۲، و مکانیک آماری ارزش و زمان بیشتری را در نظر گرفت. افزون بر این درس‌ها، فهرستی از درس‌های مورد نیاز برای برخی از گرایش‌ها، در زیر آورده شده است. درس ژئوفیزیک هم، که یکی از زیرشاخه‌های فیزیک کاربردی است، در این فهرست قرار دارد.

  جدول ۳ – درس‌های مهم دوره‌ی کارشناسی برای شرکت در کارشناسی ارشد

  ذرات بنیادی حالت جامد

  اتمی-مولکولی

  ژئوفیزیک
  مکانیک کلاسیک * * *
  نورشناخت *
  ریاضی‌فیزیک ۱
  * * * *
  ریاضی‌فیزیک ۲
  * *
  ریاضی‌فیزیک ۳
  *
  نسبیت *
  امواج * * *
  فیزیک نوین * *

  یک نکته
  می‌دانیم که برای پیشرفت در فیزیک، از بر نمودن فرمول‌ها و تمرین‌ها ارزش چندانی ندارد و فهمیدن رابطه‌ها و تعریف‌ها است که راه را برای یافتن ناشناخته‌های فیزیک هموار می‌کند. با توجه به بررسی انجام شده، در گرایش‌های ذرات بنیادی، اتمی-مولکولی، و ژئوفیزیک، ۹۰٪ کوشش دانش‌پژوه باید صرف فهمیدن رابطه‌ها و تعریف‌ها شود و ۱۰٪ زمان را برای به‌یادسپاری رابطه‌ها و تعریف‌ها صرف کند. برای گرایش حالت جامد، این نسبت به صورت ۷۰٪ به ۳۰٪ در می‌آید.

  ۶-زمینه‌های کاری

  فیزیک در گروه دانش‌های پایه است. در فیزیک و به‌ویژه گرایش‌های محض آن، که درصد بزرگی را تشکیل می‌دهند، کم‌تر به کاربرد پرداخته می‌شود و نمی‌توان، به طور گسترده، به ساخت ابزارهای روزمره پرداخت. با  بررسی چند نمونه این موضوع روشن‌تر می‌شود؛ ما در فیزیک به بررسی خازن‌ها می‌پردازیم ولی در ساخت خازن‌ها نیازی به بررسی‌های فیزیکی محض نیست و باید از ساختار مواد و بازدهی آن‌ها آگاه بود. در مکانیک کلاسیک به بررسی قرقره‌ها و اندازه‌گیری افزایش بازدهی، با به کار بردن آنها، می‌پردازیم ولی چیزی در این باره که طناب یا قرقره باید از چه جنسی باشند تا بازدهی بیشتر شود نمی‌گوییم پس نمی‌توانیم از دانش فیزیکی‌یمان برای ساخت قرقره‌ی مرغوب استفاده کنیم. در گذار از مقیاس معمولی به مقیاس‌های بسیار کوچک یا بسیار بزرگ، شرایط بغرنج‌تر می‌شود. پس از شناخت ستارگان یا کهکشان‌ها یا بررسی موجی و یا ذره‌ای بودن نور، دست‌کم در مورد ابزارهای کاربردی و کم‌هزینه، نمی‌توان فعالیت عملی چندانی کرد. ساخت ابزارها در دامنه‌ی کاری دانش‌آموختگان رشته‌های مهندسی است، البته می‌توان در بخشی از یک کار مهندسی همکاری داشت. به نوعی می‌توان رشته‌ی فیزیک را نرم‌افزار و رشته‌های مهندسی را سخت‌افزار در نظر گرفت.
  بیشترین دامنه‌ی کاری فیزیک، به ویژه در شرایط کنونی در ایران، تدریس است. از آنجا که پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌های چندانی برای پشتیبانی پژوهش‌های علمی در ایران وجود ندارد و باید با هزینه‌ی شخصی به چنین کاری دست زد، نمی‌توان به درآمدزایی آن امید چندانی داشت. از این روی، دامنه‌ی کاری دانش‌آموختگان فیزیک محدود می‌شود.
  با این وجود، شمار‌ی از فعالیت‌های عملی در برخی از گرایش‌ها را در این بخش بررسی می‌کنیم.

  فیزیک ذرات بنیادی
  بررسی و آشکارسازی ذرات بنیادی با به‌کا‌رگیری شتاب‌دهنده‌های بزرگ،

  فیزیک اتمی‌-مولکولی
  ساخت لیزرهای جدید، اپتیک کوانتومی، طیف‌سنجی ستاره‌ها و مواد میان‌ستاره‌ای،

  فیزیک حالت جامد
  ساخت مواد مغناطیسی، مخابرات، نظارت کیفی شرکت‌ها،

  ژئوفیزیک
  همکاری در سازمان زمین‌شناسی، شهرداری، سازمان تحقیقات مسکن.


  منابع ترم اول دوره دانشپذیری کلیه گرایش های فیزیک:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
  الکتردینامیک 1 (4 واحد)Classical ElectrodynamicsJ.D.JacksonJohn wiley & sons
  مکانیک کوانتوم پیشرفته 1 (3 واحد)مکانیک کوانتومی جدید
  ترجمه:آریاییپیام نور 1389
  مکانیک آماری پیشرفته 1 (3 واحد)Statistical MechanicsPathriaElsevier


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش فیزیک اتمی کليک کنيد

  لطفا جهت دانلود گرایش حالت جامد کليک کنيد

  لطفا جهت دانلود گرایش ذرات بنیادی کليک کنيد  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   

  فرشاد ابراهیم پور رئیس دانشگاه پیام نور تهران گفت :دروس در صورتي در ليست ريزشي‌ها قرار مي‌گيرند كه بيش از 70 درصد از دانشجويان در آن درس نمره قبولي كسب نكنند و آزمون درس تستي كامل باشد.وی گفت :شركت يا عدم شركت دانشجويان در آزمون دروس ريزشي به اختيار دانشجو است و دانشجو مي‌تواند در اين آزمون شركت كند يا شركت نكند. ابراهیم پور افزود در صورت شرکت دانشجو در آزمون ملاک نمره آنها بالاترین نمره از بین امتحان قبل و آزمون مجدد خواهد بود.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   

  سقف معافيت تحصيلي براي دانشجويان پيام‌نور اعلام شد

  خبرگزاري فارس: معاون سنجش و آموزش دانشگاه پيام نور مدت زمان مجاز تحصيل براي دانشجوياني كه از معافيت تحصيلي استفاده مي‌كنند را اعلام كرد.

  عبدالله معتمدي، معاون سنجش و آموزش دانشگاه پيام‌نور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاري فارس، اظهار داشت: مدت زمان مجاز تحصيل براي دانشجوياني كه از معافيت تحصيلي استفاده مي‌كنند در مقطع كارشناسي 6 سال و در مقطع كارشناسي ارشد 3 سال است.
  وي گفت: دانشجوياني كه از معافيت تحصيلي استفاده مي‌كنند پس از اتمام اين مهلت بايد براي مشخص شدن وضعيت نظام وظيفه به واحد آموزش مراجعه كنند.
  معاون آموزش و سنجش دانشگاه پيام‌نور با بيان اين‌كه دوره‌هاي آموزش محور در دانشگاه پيام‌نور راه‌اندازي شده است، اظهار كرد: در كنار شيوه آموزش و پژوهش كه در دوره كارشناسي ارشد متداول بود، دانشگاه پيام‌نور مجوز دوره‌هاي آموزش محور را نيز در دوره كارشناسي ارشد از وزارت علوم اخذ كرده است  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   

  انتشار دروس دانشگاه پیام نور بر روی cd - دسترسی مجازی به منابع علمی

  معاون آموزش و سنجش دانشگاه پیام نور با بیان اینکه استفاده از آموزشهای مبتنی بر فناوری از شاخصهای این دانشگاه در بحث آموزش است، گفت: در این راستا برنامه های آموزشی دانشگاه پیام نور در قالب CD طراحی شده است.

  عبدالله معتمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه دانشگاه پیام نور در راستای شعار آموزش برای همه، همه وقت و همه جا برنامه هایی را برای سال تحصیلی جدید دارد، از راه اندازی سیستم آموزش مجازی دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت: طرح این موضوع به عنوان یک ایده اساسی در دانشگاه پیام نور مد نظر بوده است تا بخشی از آموزش مبتنی بر فناوری برای رفاه حال دانشجویان ارائه شود.

  معاون آموزش و سنجش دانشگاه پیام نور افزود: در همین راستا تهیه برنامه های آموزشی دانشگاه پیام نور در قالب CD طراحی شده است که چنانچه دانشجویی نتواند در کلاسهای حضوری شرکت کند، بتواند CD تدریس اساتید را تهیه و در دسترس داشته باشد.

  وی اظهار داشت: اجرای این طرح تقریبا در تمام گروههای درسی دانشگاه پیام نور انجام شده است لذا این آمادگی وجود دارد که از سال تحصیلی جدید این CD های آموزشی با اولویت های پیش بینی شده به مرور در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

  معتمدی همچنین با اشاره به راه اندازی کتابخانه دیجیتال دانشگاه پیام نور اظهار داشت: دانشجویان از طریق کتابخانه مجازی می توانند تمام کتابهای درسی و غیردرسی مورد نیاز خود را دریافت کنند و اگر چنانچه کتابی کمیاب یا در اختیار دانشجویان نبود، از این طریق امکان دسترسی به منابع درسی و غیردرسی را داشته باشند، البته مقدمات کار فراهم شده است و در حال حاضر مرحله بارگیری کتابها در حال انجام است.

  وی اضافه کرد: کتابخانه دیجیتالی دانشگاه پیام نور با ارائه کتابها و منابع مختلف راه اندازی می شود و در مرحله اول راه اندازی این کتابخانه دیجیتال 70 هزار جلد کتاب در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   

  دوره های آموزش محور در دانشگاه پیام نور راه اندازی شد

  عبدالله معتمدي، معاون آموزش و سنجش دانشگاه پيام‌نور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاري فارس با بيان اين‌كه دوره‌هاي آموزش محور در دانشگاه پيام نور راه‌اندازي شده است، افزود: در كنار شيوه آموزش و پژوهش كه در دوره كارشناسي ارشد متداول بود، دانشگاه پيام نور مجوز دوره‌هاي آموزش محور را نيز در دوره كارشناسي ارشد از وزارت علوم كسب كرده است.
  وي گفت: دانشجوياني كه از طريق دوره‌هاي آموزش محور از سال آينده در دانشگاه پيام نور پذيرش مي‌شوند به جاي واحد پايان‌نامه، دروس ديگري اخذ مي‌كنند و بر اساس آن فارغ‌التحصيل مي‌شوند.
  معاون آموزش و سنجش دانشگاه پيام‌‌نور اظهار كرد: دانشجوياني كه به شيوه آموزش محور در دانشگاه پيام نور پذيرش مي‌شوند نيازي به گذراندن پايان‌نامه ندارند.
  وي با تأكيد بر اين‌كه مدرك تحصيلي كه در نهايت به دانشجويان آموزش محور ارايه مي‌شود براي ادامه تحصيل در دوره دكترا مجاز است، گفت: دانشجويان شيوه آموزش و پژوهش نيز در صورت تمايل مي‌توانند به شيوه
  دانشجويان آموزش محور فارغ‌التحصيل شوند  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   

  کوتاه شدن مدت تحصیل دانشگاه پیام نور

  معاون آموزش و سنجش دانشگاه پیام نور گفت: طولانی شدن تحصیل در دانشگاه پیام نور اصلاح شده است.
  به گزارش واحد مرکزی خبر ، عبدالله معتمدی در جمع خبرنگاران افزود : این دانشگاه مانند دانشگاه های دیگر در صورت معدل بالای 17 تا 24 واحد و در صورت کسب معدل زیر 17 تا20 واحد ، دانشجویان را مجاز به انتخاب واحد کرده است. وی گفت : آیین نامه های دیگری هم اصلاح شده است که به روان شدن و ارتقاء تحصیلی دانشجویان منجر می شود .
  معاون آموزش و سنجش دانشگاه پیام نور با اشاره به اینکه این دانشگاه حدود یک میلیون و 200 هزار دانشجو دارد ، افزود : از این میزان در سال تحصیلی 88 ـ 89 بیش از 800 هزار دانشجوی کارشناسی و 16 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد مشغول تحصیل بودند.
  معتمدی همچنین به عضویت 33 هزار نفر به عنوان هیأت علمی این دانشگاه اشاره کرد و افزود:یکی از مزیت های این دانشگاه برپایی آزمون های پایان ترم به شکل یکسان و متمرکز است که مانند سازمان سنجش طراحی و اجرا می شود و در ترم گذشته برای حدود چهار هزار عنوان درسی طراحی و اجرا شد.

  وی از افزایش نیافتن شهریه ها در دانشگاه پیام نور خبر داد و افزود: با وجود بیش از500 مرکز واحد پیام نور در سراسر کشور و حدود دو هزار دانشجو در بیش از 70 کشور دیگر ، امسال 95 درصد شهریه ها به موقع وصول شده است. معاون آموزش و سنجش دانشگاه پیام نور گفت : از دو طریق آزمون سراسری پیام نور و فراگیر ، دانشجو وارد نظام آموزشی این دانشگاه می شود و ظرفیت دوره های فراگیر امسال نسبت به پارسال دو برابر شده است. آزمون فراگیر پیام نور 29 و 30 اردیبهشت برگزار شد و نتایج آن نیمه اول شهریور اعلام خواهد شد.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   

  دانلود نمونه سوالات رشته روانشناسی  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.  ادامه مطلب
   
    مهندسی فناوري اطلاعات

  رشته مهندسی فناوری اطلاعات که زیرمجموعه گروه فنی در دانشگاه محسوب می‌شود دانشی را به مخاطب منتقل می‌کند که طی آن روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود. مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی، نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی و انتقال اطلاعات مهم‌ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می‌کند. رشته فناوری اطلاعات در دوره کارشناسی متقاضیان را با عملیات شبکه و امور اجرا کردن آن در سازمان‌ها آشنا می‌کند و در پایان این دوره، اندک‌اندک وارد مباحث مدیریت پروژه می‌شود در دوره کارشناسی ارشد نیز ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارایه راه‌حل‌های مناسب برای مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد.

  تفاوت‌ رشته نرم‌افزار با فناوری اطلاعات :

  به‌طور کلی ارتباط میان فناوری اطلاعات و نرم‌افزار مانند رابطه پزشک متخصص و دکتر داروساز است، به این مفهوم که پزشک صرفا به تجویز دارو و داروساز به ساخت دارو می‌پردازد. در واقع مهندسی نرم‌افزار به‌صورت ریشه‌ای و بنیادین ضمن استفاده از پایه ریاضی و با عمق قابل توجه موضوعات را مورد توجه قرار می‌دهد، در حالی که مهندسی فناوری اطلاعات بیشتر جنبه‌های تکنولوژیک و کاربردی نرم‌افزار را بررسی می‌کند. به بیان دیگر مهندس نرم‌افزار به ارایه راه‌حل برای حل مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد، در حالی که مهندس IT پیاده‌سازی راه‌حل‌ها با استفاده از تکنیک را بر عهده می‌گیرد.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کلیه گرایش های این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد


  منابع ترم اول دوره دانشپذیری مهندسی فناوری اطلاعات:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
  فشرده سازی اطلاعات ( 3 واحد)Introduction to Data
  Khalid Sayood

  Morgan Kaufman

  مدیریت توسعه نرم افزار ( 3 واحد)
  Software EngineeringRoger S.PressmanMc-Grow Hill

  گرافیک کامپیوتری پیشرفته ( 3 واحد)
  3D computer graficsAlan WattAddison


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات در دانشگاه پیام نور:


  ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
  ارتباطات تصویری ( 3 واحد)پویانمایی و پویانمایی سه بعدی ( 3 واحد)
  طراحی واسط کاربر ( 3 واحد)ساخت محیط های مجازی ( 3 واحد)
  روش تحقیق و سمینار ( 2 واحد)شبکه های چندرسانه ای ( 3 واحد)


  ترم چهارم  :


  پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
  آموزش محورمباحث پیشرفته در چندرسانه ای ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  بینایی ماشین ( 2 واحد)

  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   

   آمار

  رشته آمار از رشته‌های جدید، کاربردی و جذابی است، که در ایران قدمت آن حدود ۲۰ سال است. این رشته در گرایش‌های آمار ریاضی، آمار بیمه و آمار اقتصادی و اجتماعی در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌گردد. در این میان، گرایش آمار ریاضی به لحاظ جامع بودن و در بر گرفتن ویژگی‌های دو گرایش دیگر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این گرایش تحقیقات علمی مبتنی بر روش‌های کاربردی در همه زمینه‌ها و بدون هیچ محدودیتی قابل انجام است در حالی که در دو گرایش دیگر این تحقیقات به زمینه‌های بیمه (برای گرایش بیمه) و اجتماعی (برای گرایش اقتصادی و اجتماعی) محدود می‌شود. لذا ادامه تحصیل در این رشته به افراد علاقه مند به مسائل مختلف روز توصیه می گردد.

  زمینه‌های اشتغال :

  با توجه به گسترس روز افزون شبکه بانکی کشور و نیازمستمر این مجموعه به کارشناسان آمار (زمینه کار در بانک برای فارغ التحصیلان مقاطع مختلف این رشته وجود دارد )، افزایش تدریجی دانشگاه های ارائه کننده این رشته در مقاطع مختلف (از فارغ التحصیلان دوره های تحصیلات تکمیلی برای تدریس در دانشگاه ها استقبال می شود چرا که ظرفیت ارائه شده برای این رشته در دانشگاه های کشور هنوز به حد قابل قبول نرسیده است)همچنین گسترش کاربرد علوم آماری در صنایع و علوم مختلف(در پروژه های علمی و صنعتی طی سال های اخیر نیاز به تحلیل و بررسی آماری دقیق در انتهای پروژه به خصوص به منظور کاربرد بهترنتایج پروژه احساس می گردد ) نیاز به این رشته در کشور به شدت وجود دارد .


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد

  منابع ترم اول دوره دانشپذیری آمار:


  نام درس (تعداد واحد درسی)

      منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

  استنباط آماری 1(4 واحد)
  Statistical InferenceCasell & BergerDuxburg press

  آنالیز ریاضی  2 (4 واحد)
  آنالیز 2 علیرضا مدقالچیپیام نور


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد آمار ریاضی در دانشگاه پیام نور:


  ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
  استنباط آماری 2 ( 4 واحد)آنالیز چند متغیره 1 ( 4 واحد)
  احتمال 1 ( 4 واحد)مدلهای خطی 1 ( 4 واحد)
  سمینار و روش تحقیق ( 2 واحد)


  ترم چهارم  :


  پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
  آموزش محورسری های زمانی 2 ( 4 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   

  ۱- شرکت در امتحان میان ترم اجباری نیست.

  ۲- نمره امتحان پایان ترم بر مبنای ۱۴ می باشد.

  ۳- نمره امتحان میان ترم بر مبنای ۶ می باشد.

  ۴- اگر دانشجویی در امتحان میان ترم شرکت کند؛ نمره نهایی با فرمول زیر محاسبه می شود.

  • نمره میان ترم + نمره اخذ شده پایان ترم از۱۴ = نمره نهایی دانشجو

  ۵-اگر دانشجویی در امتحان میان ترم شرکت نکند؛  نمره نهایی با  فرمول محاسبه می شود.

  • نمره اخذ شده پایان ترم از  ۱۴ ضربدر ۱۰تقسیم بر ۷ = نمره نهایی دانشجو

  ۶- با توجه به اینکه بعضی اساتید محترم امتحان میان ترم برگزار ننموده و ملاک نمره میان ترم را کار پژوهشی و فعالیت کلاسی دانشجو را در نظر می گیرند لذا دانشجویان از این نظر با اساتید خود هماهنگی نمایند در غیر اینصورت نمره پایان ترم به روش ذکر شده در بند ۵ محاسبه خواهد شد.

  ۷- دانشجویان عزیز توجه داشته باشند که هرگونه تحقیق و کار پژوهشی و … را حداکثر تا آخرین جلسه کلاسی خود به استاد مربوطه تحویل دهند و آموزش مراکز پیام نور از پذیرفتن هر گونه تحقیق و کار پژوهشی … در زمان امتحانات پایان ترم و بعد از آن معذور است و هیچگونه تعهدی در قبال پذیرفتن آنها نخواهد داشت.

  منبع:وبسایت دانشگاه پیام نور


  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   
  دانلود رايگان نمونه سوالات دروس عمومي پيام نور

                                آشنائي با قانون اساسي

                                      ادبيات فارسي

  بينش اسلامي            

                             زبان انگليسي


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   

  1

  اقتصاد خرد

  دكترغفاری

  Zip

  -

  Download

  2

  اقتصاد خرد

  فرحمند حبيبي

  Zip

  -

  Download

  3

  اصول حسابداری1

  دكتر حضوری

  Zip

  -

  Download

  4

  اصول حسابداری2

  دكتر حضوري

  Zip

  -

  Download

  5

  اقتصاد خرد

  خداداد كاشي

  Zip

  -

  Download

   

  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   
  دانلود کتاب های رشته مهندسی صنایع دانشگاه پیام نور

  جزوه زبان عمومی Download


  نام كتاب

  نوسنده

  فرمت

  حجم

  دريافت

  1

  طرح ريزي واحد هاي صنعتي

  دكتر قاضي نوري

  Zip

  -

  Download

  2

  مهندسي عوامل انساني

  دكتر قاضي نوري

  Zip

  -

  Download

  3

  مديريت فن آوري

  عبدي

  Zip

  -

  Download

  4

  مديريت مهندسي

  دكتر قاضي نوري

  Zip

  -

  Download


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.

   
  علوم انسانی

  حسابداری- مدیریت دولتی (مدیریت منابع انسانی،مدیریت مالی دولتی،مدیریت تحول،مدیریت سیستم های اطلاعاتی،تشکیلات و روشها)-مدیریت بازرگانی (بازاریابی، بازرگانی بین الملل-مدیریت مالی)- مدیریت اجرایی -حقوق (خصوصی، بین الملل، جزا و جرم شناسی)-علوم تربیتی (برنامه ریزی درسی، مدیریت آموزشی)، جامعه شناسی، آموزش زبان انگلیسی، ادبیات فارسی،-روان شناسی عمومی-تربیت بدنی(رفتار حرکتی، مدیریت ورزشی، فیزیولوژی)-علوم سیاسی-علوم اجتماعی- مدیریت رسانه- آموزش زبان فارسی- الهیات و معارف اسلامی( علوم قرآن و حدیث،فقه و مبانی حقوق اسلامی)-اخلاق(اخلاق اسلامی،فلسفه اخلاق)-فلسفه و کلام اسلامی-نهج البلاغه(اصول الدین ومعارف علوی)-آموزش محیط زیست-تاریخ ایران اسلامی-تاریخ تشیع-تاریخ وفلسفه آموزش و پرورش(تعلیم و تربیت)- جغرافیاوبرنامه ریزی روستایی-جغرافیاوبرنامه ریزی شهری-جغرافیای طبیعی(اقلیم شناسی در برنامه ریزی محیطی)-زبان وادبیات عربی-زبان و ادبیات انگلیسی - زبان شناسی همگانی-علوم اقتصادی-کتابداری-مدیریت MBA


  هنر

  پژوهش هنر-مهندسی معماری- طراحی شهری


  فنی و مهندسی

  مهندسی عمران(راه و ترابری، سازه، مدیریت ساخت، خاک و پی، محیط زیست، سازه های هیدرولیکی)-مهندسی معماری- شهرسازی (طراحی شهری)- مهندسی کامپیوتر(نرم افزار)-مهندسی صنایع (صنایع،سیستم های اقتصادی و اجتماعی، مدیریت سیستم و بهره وری)-مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی)-مدیریت فناوری اطلاعات- مهندسی برق الکترونیک- مهندسی مکانیک(طراحی کاربردی، ساخت و تولید، تبدیل انرژی)


  علوم پایه

  شیمی(آلی،معدنی،تجزیه،فیزیک)-فیتوشیمی-فیزیک(هسته ای،اتمی ومولکولی،حالت جامد،فیزیک بنیادی،گرانش و فیزیک نجومی)-زیست شناسی(بیوشیمی،گیاهی،جانوری)-ریاضی کاربردی(تحقیق درعملیات،آنالیزعددی)-ریاضی محض(جبر،آنالیز،هندسه)-آمار-زمین شناسی(چینه شناسی و فسیل شناسی)


  کشاورزی و منابع طبیعی

  مهندسی کشاورزی(بیوتکنولوژی کشاورزی،اصلاح نباتات،زراعت،اقتصادکشاورزی)- مهندسی منابع طبیعی محیط زیست  ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   
  علوم انسانی

  حسابداری- مدیریت(دولتی،بازرگانی،صنعتی،جهانگردی)-حقوق-روان شناسی(روان شناسی عمومی،راهنمایی و مشاوره)-علوم تربیتی(مدیریت و برنامه ریزی آموزشی،آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی)-تربیت بدنی-علوم سیاسی-علوم اجتماعی(روابط عمومی،روزنامه نگاری،مددکاری اجتماعی،برنامه ریزی اجتماعی،پژوهشگری علوم اجتماعی)-زبان های خارجی(مترجمی زبان انگلیسی،زبان و ادبیات انگلیسی)-اقتصاد-الهیات(ادیان و عرفان،تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی،علوم قرآن و حدیث،فقه و مبانی حقوق اسلامی،فلسفه و کلام اسلامی)-تاریخ-جغرافیا(جغرافیاوبرنامه ریزی شهری،آب و هواشناسی،ژئومورفولوژی) زبان و ادبیات فارسی-زبان و ادبیات عربی-کتابداری


  هنر

  ارتباط تصویری-نقاشی-عکاسی-صنایع دستی-کتابت و نگارگری(خوشنویسی،طراحی سنتی،نگارگری،خیالی نگاری)-طراحی پارچه و لباس(چاپ پارچه)-مرمت بناهای تاریخی-فرش(طراحی فرش،بافت و مرمت فرش)-هنرهای صناعی(سفال،آبگینه،فلز،کاشی،منبت و معرق،نساجی سنتی)-هنر اسلامی(سفال،شیشه،نگارگری،هنروصنایع چوب،هنروصنایع فلز)


  فنی و مهندسی

  مهندسی عمران(عمران،نقشه برداری)-مهندسی معماری و شهرسازی-مهندسی کامپیوتر(نرم افزار،علوم کامپیوتر،سخت افزار،فناوری اطلاعات)-مهندسی مکانیک(مکانیک،مهندسی خودرو)-مهندسی برق(الکترونیک،قدرت،مخابرات،کنترل،مهندسی پزشکی بیوالکتریک)-مهندسی پزشکی(بالینی،بیومتریال،بیومکانیک)- مهندسی اجرایی (صنایع،مدیریت پروژه،مدیریت اجرایی)-مهندسی پلیمر-مهندسی شیمی- مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی-مهندسی راه آهن-مهندسی هوافضا-مهندسی مواد-مهندسی کامپیوتر رباتیک-مهندسی نفت


  علوم پایه

  شیمی(کاربردی،محض)-فیزیک(هسته ای،اتمی و مولکولی،حالت جامد)ریاضی-آمار-زیست شناسی(عمومی،علوم گیاهی)-زمین شناسی
  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   
  مهندسي كشاورزي

  كشور ايران با وجود 37 ميليون هكتار اراضي داراي قابليت كشاورزي، 118 تا 100 ميليارد متر مكعب منابع آبي قابل استفاده و گسترش و تنوع آب و هوايي در 14 اقليم گوناگون (كشور ايران از لحاظ تنوع توليد زراعي و باغي بين كشورهاي جهان رتبه هشتم را دارد)، پتانسيل بسيار خوبي در بخش كشاورزي دارد. البته براي توسعه اين بخش مهم كه به حق آن را محور توسعه اقتصادي كشور تلقي كرده‌اند، بايد از كشاورزي سنتي فاصله گرفت و با بهره‌گيري از دانش‌ كشاورزي به كشاورزي مكانيزه نزديك شد، دانش و تخصصي كه در گرايش‌هاي مهندسي كشاورزي آموزش داده مي‌شود.اين رشته در 7 گرايش علوم‌دامي، باغباني، زراعت و اصلاح نباتات، گياه پزشكي، علوم و صنايع غذايي، خاك شناسي و ترويج و آموزش كشاورزي از بين داوطلبان گروه آزمايشي علوم تجربي دانشجو مي‌پذيرد.اين رشته در سه گرايش آب و خاک، اقتصاد كشاورزي و ماشين‌هاي كشاورزي از بين داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني دانشجو مي‌پذيرد.


  گرايش علوم‌ دامي‌:
  هر نوع‌ دامي‌ را كه‌ بخواهيم‌ به‌ طريق‌ علمي‌ پرورش‌ دهيم‌، با پنج مقوله‌ اساسي‌ روبرو مي‌شويم‌. يكي‌ بحث‌ پرورش‌ دام‌ به‌ نحو صحيح‌، منطقي‌ و عملي‌ است‌ كه‌ در اين‌ ميان‌ تغذيه‌ به‌ عنوان‌ عاملي‌ بسيار مهم‌ در پرورش‌ مطرح‌ و در راستاي‌ آن‌ مسأله‌ مراتع‌ و كشت‌ علوفه‌ نيز مطرح‌ مي‌شود. دومين‌ عامل‌، اصلاح‌ نژاد است‌ كه‌ باعث‌ مي‌شود تا دام‌ پر توليدتري‌ داشته‌ باشيم‌. سومين‌ عامل‌، بهداشت‌ است‌ كه‌ باعث‌ كاهش‌ تلفات‌ و ضايعات‌ و افزايش‌ توان‌ توليد مي‌شود. عامل‌ چهارم،‌ مديريت‌ نيروي‌ انساني‌ است‌ كه‌ به‌ ياري‌ آن‌ از نيروي‌ فعال‌ در مزارع‌ به‌ نحو مطلوب‌ بهره‌ برداري‌ مي‌شود. عامل‌ آخر، توليدات‌ و بازاريابي‌ است‌ كه‌ براساس‌ اين‌ عامل‌ بايد بررسي‌ كرد كه‌ به‌ چه‌ نحوي‌ توليدات‌ به‌ بازار عرضه‌ شود تا در سطح‌ توليدات‌، افتي‌ ايجاد نگردد.مهندسي علوم‌ دامي‌ به‌ بررسي‌ و مطالعه‌ اين‌ پنج‌ عامل‌ و نقش‌ آنها در پرورش‌ دام‌ مي‌پردازد. البته‌ در كشور ما پرورش‌ هر دامي‌ در رشته‌ علوم‌ دامي‌ نمي‌گنجد. براي‌ مثال‌ پرورش‌ آبزيان‌ بيشتر در رشته‌ شيلات‌ مطرح‌ مي‌شود؛ همچنين در كشور ما پرورش‌ سگ‌ ، گربه‌ يا خوك‌ رايج‌ نيست‌.

  توانايي‌هاي‌ لازم‌ :

  هر داوطلب‌ علوم‌ دامي‌ بايد بداند كه‌ بخش‌ قابل‌ توجهي‌ از دروس‌ اين‌ گرايش جنبه‌ عملي‌ دارد و دانشجو بايد در دامداري‌ها و زمين‌هاي‌ زراعي‌ با نحوه‌ پرورش‌ و تغذيه‌ دام‌ آشنا گردد. از همين‌ رو نبايد نسبت‌ به‌ بوي‌ كود يا دام‌ حساس‌ باشد و از حيواناتي‌ مثل‌ گاو و گوسفند يا حشراتي‌ مثل‌ زنبور عسل‌ بترسد. از لحاظ‌ درسي‌ نيز دانشجوي‌ اين‌ گرايش لازم‌ است‌ كه‌ به‌ دروسي‌ مانند آمار و زيست‌شناسي‌ مسلط‌ باشد.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

  بسياري‌ از دامداران‌ ما به‌ ضرورت‌ حضور يك‌ كارشناس‌ علوم‌ دامي‌ در دامداري‌ها واقف‌ نيستند و در حالي‌ كه‌ خودشان‌ از اوج‌ شير، ركود سالانه‌، فاصله‌ زايمان‌، جيره‌ نويسي‌، اصلاح‌ نژاد و درصد تلفات‌ و بيماري‌ها اطلاعي‌ ندارند، از تخصص‌ كارشناس‌ علوم‌ دامي‌ نيز در زمينه‌هاي‌ فوق‌ بهره‌اي‌ نمي‌برند.البته‌ اين‌ به‌ آن‌ معنا نيست‌ كه‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ گرايش هيچ‌ موقعيت‌ كاري‌ ندارند، چون‌ خوشبختانه‌ در حال‌ حاضر هر دامپروري‌ بايد از يك‌ مهندس‌ علوم‌ دامي‌ بهره‌ بگيرد و همچنين‌ بازار كار مهندسي علوم دامي‌ در روستاها و شهرستان‌ها نسبتاً مطلوب‌ است‌ و فارغ‌التحصيلان‌ مي‌توانند علاوه‌ بر كار در جهاد كشاورزي‌ در مرغداري‌ها و دامداري‌هاي‌ خصوصي‌ نيز كار كنند يا اينكه‌ خود يك‌ دامداري‌ را راه‌اندازي‌ نمايند.همچنين‌ مي‌توانند در آزمايشگاه‌هاي‌ تغذيه‌ براي‌ خوراك‌ يا آناليز خوراك‌، آزمايشگاه‌هاي‌ اصلاح‌ نژاد دام‌ و مراكز تحقيقاتي‌ امور دام‌ و آبزيان‌ فعاليت‌ نمايند.

  گرايش ترويج‌ و آموزش‌ كشاورزي‌:

  يكي‌ از رسالت‌هاي‌ مهم‌ هر رشته‌اي‌ بردن‌ دانش‌ و علم‌ آن‌ رشته‌ در بين‌ اقشار مختلف‌ جامعه‌ است‌. به‌ عبارت‌ ديگر مطالبي‌ كه‌ دانشجويان‌ در دانشگاه‌ها فرا مي‌گيرند، مستقيماً براي‌ عموم‌ مردم‌ قابل‌ استفاده‌ نيست‌ بلكه‌ بايد تغيير و تحولي‌ در آن‌ صورت‌ گيرد تا متناسب‌ با سطح‌ توانايي‌ هر يك‌ از مخاطبان‌ بتوان‌ ايده‌ها و نوآوري‌ها را در اختيارشان‌ قرار داد. در كشاورزي‌ نيز ما با افراد مختلفي‌ سر و كار داريم‌ كه‌ از لحاظ‌ سطح‌ علمي‌ و آگاهي‌ در رده‌هاي‌ متفاوتي‌ قرار دارند. افرادي‌ كه‌ نياز به‌ دانش‌ كشاورزي‌ نوين‌ دارند اما نمي‌توانند اين‌ دانش‌ را از كتب‌ كشاورزي‌ به‌ دست‌ بياورند بلكه‌ بايد متخصصاني‌ باشند كه‌ يافته‌هاي‌ جديد علمي‌ را متناسب‌ با سطح‌ دانش‌ و توان‌ علمي‌ اين‌ دسته‌ از مخاطبان‌ در اختيار آنها قرار دهند اين‌ متخصصان‌ همان‌ مهندسين‌ ترويج‌ و آموزش‌ كشاورزي‌ هستند.البته‌ بخش‌ آموزش‌ اين‌ گرايش‌ شامل‌ آموزش‌هاي‌ رسمي‌ نيز مي‌شود؛ يعني‌ دانشجويان‌ مهندسي‌ ترويج‌ و آموزش‌ كشاورزي‌ در اين‌ بخش‌ با نحوه‌ برنامه‌ريزي‌ آموزشي‌، تدريس‌ و مديريت‌ هنرستان‌ها و دبيرستان‌هاي‌ كشاورزي‌ آشنا مي‌شوند.

  توانايي‌هاي‌ لازم :

  مهندسي ترويج‌ و آموزش‌ كشاورزي‌ يكي‌ از رشته‌هاي‌ بين‌ رشته‌اي‌ است‌ چون‌ دروس‌ آن‌ حيطه‌ گسترده‌اي‌ از علوم‌ مختلف‌ شامل‌ ارتباطات‌، روانشناسي‌ تربيتي‌، تكنولوژي‌ آموزشي‌، علوم‌ تربيتي‌، مديريت‌، كامپيوتر، آمار و كشاورزي‌ را دربرمي‌گيرد.به‌ همين‌ دليل‌ دانشجوي‌ اين‌ گرايش بايد هم‌ در دروس‌ مهم‌ مهندسي كشاورزي‌ مانند زيست‌شناسي‌، شيمي‌ و رياضي‌ قوي‌ باشد و هم‌ توانمندي‌هاي‌ لازم‌ براي‌ تدريس‌ را داشته‌ باشد؛ يعني‌ بايد صبر و حوصله‌ بسيار داشته‌ و با كوچك‌ترين‌ عدم‌ پذيرش‌ از سوي‌ كشاورزان‌، دلسرد نشود. در ضمن‌ بايد نوانديش‌ و خلاق‌ باشد تا بتواند به‌ بهترين‌ نحو به‌ ترويج‌ و آموزش‌ كشاورزي‌ بپردازد و از روش‌هاي‌ متعدد و متفاوت‌ تكنولوژي‌ آموزشي‌ مثل‌ تهيه‌ پوستر، فيلم‌ و عكس‌ در اين‌ راه‌ استفاده‌ نمايد. همچنين‌ بايد شخصيتي‌ برون‌گرا داشته‌ باشد تا بتواند با طبقات‌ مختلف‌ جامعه‌ به‌ خصوص‌ قشر روستايي‌ ارتباط‌ برقرار كند و با جلب‌ اعتماد آن‌ها، دانش‌ تئوري‌ و عملي‌ را به‌ كشاورزان‌ منتقل‌ سازد و در نهايت‌ لازم‌ است‌ كه‌ از محيط‌ روستايي‌ و فعاليت‌هاي‌ كشاورزي‌ لذت‌ ببرد و علاقه‌مند به‌ همكاري‌ و كمك‌ به‌ ديگران‌ باشد.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

  مهندسين‌ ترويج‌ و آموزش‌ كشاورزي‌ مي‌توانند به‌ عنوان‌ رئيس‌ سازمان‌ كشاورزي‌ استان‌، مجري‌ طرح‌هاي‌ تحقيقاتي‌ - ترويجي‌، كارشناس‌ ترويج‌ و آموزش‌ در وزارت‌ تعاون‌، صندوق‌ بيمه‌ و سازمان‌ مديريت‌ و برنامه‌ريزي‌ مشغول‌ به‌ فعاليت‌ شوند و باعث‌ ارتقاي‌ سطح‌ زندگي‌ روستاييان‌ گردند. يا به‌ عنوان‌ كارشناس‌، گروهي‌ از مروجين‌ را براي‌ انتقال‌ يافته‌هاي‌ نوين‌ به‌ روستاييان‌ آماده‌ كرده‌، بر كار آنها نظارت‌ كنند.همچنين‌ مي‌توانند به‌ عنوان‌ مدير، آموزشگر، برنامه‌ريز آموزشي‌ يا تكنولوژيست‌ آموزشي‌ در هنرستان‌ها و دبيرستان‌هاي‌ كشاورزي‌ فعاليت‌ نمايند يا در سمينارها و كنگره‌هاي‌ علمي‌ مسؤول‌ وسايل‌ ديداري‌ و شنيداري‌ شوند و به‌ عنوان‌ سردبير روزنامه‌ها و نشريات‌ كشاورزي‌ در جامعه‌ خدمت‌ كنند.لازم‌ به‌ ذكر است‌ كه‌ در بخش‌ كشاورزي‌، نياز به‌ آموزش‌ هم‌ براي‌ زنان‌ و هم‌ براي‌ مردان‌ روستايي‌ وجود دارد، بنابراين‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ گرايش چه‌ زن‌ و چه‌ مرد مي‌توانند فرصت‌ شغلي‌ مناسبي‌ داشته‌ و نقش‌ بسيار ارزنده‌اي‌ در بهبود وضعيت‌ روستاييان‌ داشته‌ باشند.

  دروس‌ تخصصي‌ گرايش ترويج‌ و آموزش‌ كشاورزي‌ :

  مقدمات‌ روانشناسي‌ تربيتي‌، جامعه‌ شناسي‌ روستايي‌ ، مقدمات‌ مردم‌شناسي‌ عشايري‌ ، اصول‌ آموزش‌ و پرورش‌ ، اصول‌ آموزش‌ بزرگسالان‌، اصول‌ آموزش‌ كشاورزي‌، اصول‌ ترويج‌ كشاورزي‌، اصول‌ مديريت‌ آموزش‌ و ترويج‌ ، اصول‌ برنامه‌ريزي‌ ترويجي‌، طرح‌ و تهيه‌ برنامه‌ آموزشي‌، نوآوري‌ و نوپذيري‌، آموزش‌ سمعي‌ و بصري‌ ، اصول‌ مقاله‌ نويسي‌ فني‌ و ترويجي‌، ترويج‌ و آموزش‌ كشاورزي‌ عملي‌ .

  گرایش علوم وصنایع غذایی :

  بخش مهمی از محصولات کشاورزی به فرآورده های قابل مصرف تبدیل شده بصورتی در می آیند که بتوان در فصول مختلف با کیفیت به مصرف کننده عرضه نمود. در غیر اینصورت قسمت عمده ای از آنها فاسد شده از بین میرود و یا بصورتی نامطلوب و درخیلی موارد مضر برای سلامت انسان ارائه می گردد. برای این کار لازم است افرادی تربیت شوند که بتوانند با توجه به دانش و اندوخته های علمی خود در امور تبدیل و نگهداری محصولات کشاورزی با توجه به کیفیت و سلامت آن منشاء خدمت باشند.

  نقش و توانایی یا کارایی

  فارغ التحصیلان این رشته می توانند در موارد زیر نقش و توانائی خود را ایفاء نمایند:
  - بعنوان مدیر واحدهای نگهداری، فرآوری و تولیدی صنایع غذائی
  - بعنوان مسئول فنی، مسئول آزمایشگاه و مدیر تولید کارخانه های تولید مواد غذائی نسبت به کنترل کیفیت فرآورده های غذائی و مدیریت واحد انجام وظیفه نمایند.


  ضرورت و توانایی

  ضرورت و اهمیت:
  توجه به چگونگی نگهداری و مراحل تبدیل و تکمیل فرآوری محصولات کشاورزی به صورت فرآورده های قابل مصرف و با کیفیت خوب دارای ضرورت و اهمیت خاصی است زیرا چنانچه تکنولوژی پس از تولید در رابطه با جمع آوری ، عمل آوری، تبدیل، تکمیل و نگهداری محصولات کشاورزی مورد توجه نباشد مقدار متنابهی از محصولات گیاهی و دامی از بین خواهد رفت و یا با کیفیت مناسب و در زمان مناسب عرضه نخواهد شد. لذا ضروری است متخصصینی تربیت شوند که بتوانند در امور مربوط به مدیریت و نظارت، برنامه ریزی، آموزش و تحقیق در زمینه های فوق خدمت نمایند.


  گرايش آب‌ و خاک:

  هدف‌ اين‌ رشته‌ استفاده‌ از آب‌ در كشاورزي‌ است‌. بنابراين‌ يك‌ مهندس‌ آب بايد با آب‌ و ويژگي‌هاي‌ آن‌، طريقه‌ استحصال‌ آب‌، طريقه‌ انتقال‌ آب‌ به‌ محل‌ مصرف‌ و طريقه‌ مصرف‌ آب‌ آشنا باشد و براي‌ تسلط‌ به‌ موارد فوق‌ لازم‌ است‌ كه‌ از دانش‌هاي‌ ديگري‌ از قبيل‌ زمين‌شناسي‌، هواشناسي‌، خاك‌شناسي‌، گياه‌شناسي‌، طراحي‌ و ساخت‌ تأسيسات‌ آبي‌ و مكانيزم‌ مصرف‌ آب‌ توسط‌ خاك‌ و گياه‌ اطلاع‌ داشته‌ باشد. به‌ عبارت‌ ديگر اين گرايش ‌، علم‌ آب‌ و خاك‌ است‌ و دانشجويان‌ درباره‌ نحوه‌ رساندن‌ آب‌ تا مزرعه‌ توسط‌ كانال‌ها يا لوله‌هاي‌ انتقال‌ آب‌ و شبكه‌هاي‌ توزيع‌ آب‌ در زمين‌ زراعي‌، تأمين‌ نياز محصولات‌ زراعتي‌ و باغي‌ با روش‌هاي‌ مختلف‌ آبياري‌، خارج‌ ساختن‌ آب‌هاي‌ اضافي‌ از پيرامون‌ ريشه‌ به‌ منظور تنفس‌ ريشه‌ گياه‌ توسط‌ شبكه‌هاي‌ زهكشي‌ و احداث‌ سدهاي‌ انحرافي‌ و خاكي‌ براي‌ آبياريِ كشاورزي‌ آموزش‌ مي‌بينند.
  توانايي‌هاي‌ لازم :
  مهندسي‌ كشاورزي‌ داراي‌ 10 گرايش‌ است‌ كه‌ در اين‌ ميان‌ سه‌ گرايش مهندسي‌ آب‌، مهندسي‌ اقتصاد كشاوري‌ و مهندسي‌ ماشين‌هاي‌ كشاورزي‌ از بين‌ داوطلبان‌ گروه‌ آزمايشي‌ رياضي‌ و فني‌ دانشجو مي‌پذيرند. به‌ عبارت‌ ديگر در اين‌ سه‌ گرايش‌ دانشجويان‌ بايد بر دروس‌ رياضي‌ و فيزيك‌ مسلط‌ بوده‌ و بتوانند بخوبي‌ تجزيه‌ و تحليل‌ كرده‌ و محاسبه‌ كنند و از عهده‌ دروس‌ مهم‌ اين‌ رشته‌ از قبيل‌ نقشه‌برداري‌ يا استاتيك‌ برآيند.
  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :
  در كشور ما كشاورزي‌ محور توسعه‌ شناخته‌ شده‌ است‌ و محور كشاورزي‌ نيز آب‌ است‌. پس‌ بايد در اين‌ زمينه‌ سرمايه‌گذاري‌ كنيم‌. هر چند كه‌ در زمينه‌ منابع‌ آب‌ سرمايه‌گذاري‌ بسياري‌ خوبي‌ شده‌ است‌ و اين‌ سرمايه‌ گذاري‌ ادامه‌ نيز دارد تا جايي‌ كه‌ به‌ جرأت‌ مي‌توانيم‌ بگوييم‌ كه‌ اگر زماني‌ در مملكتمان‌ پولي‌ براي‌ راهسازي‌ نداشته‌ باشيم‌، حتماً پولي‌ براي‌ استحصال‌ و توزيع‌ آب‌ كنار خواهيم‌ گذاشت‌. بنابراين‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ بازار كار خوبي‌ دارند و در آينده‌ بازار كار آنها بهتر نيز خواهد شد. در حال‌ حاضر نيز فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ در بخش‌ خصوصي‌، وزارت‌ نيرو، وزارت‌ جهاد كشاورزي‌، مهندسين‌ مشاور آب‌ و خاك‌، پيمانكاري‌هاي‌ مختلف‌ و شيلات‌ زمينه‌ كاري‌ دارند. براي‌ مثال‌ در بخش‌ شيلات‌، طراحي‌ استخر براي‌ پرورش‌ ماهي‌ در حيطه‌ كار مهندسين‌ آب‌ است‌.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

  دروس‌ مشترك‌ در‌ گرايش‌هاي‌ آب‌، اقتصاد كشاورزي‌ و ماشين‌هاي‌ كشاورزي‌:
  رياضيات‌ عمومي‌ ، فيزيك‌ عمومي‌ ، شيمي‌ عمومي‌ ، آمار و احتمالات‌ ، برنامه‌نويسي‌ كامپيوتر، هواشناسي‌، آبياري‌ عمومي‌ ، اقتصاد كشاورزي‌ ، خاك‌شناسي‌ عمومي‌ ، زراعت‌ عمومي، مسّاحي‌ و نقشه‌برداري‌ ، باغباني‌ عمومي‌ ، عمليات‌ كشاورزي‌، زراعت‌ غلات‌ ، آشنايي‌ با كامپيوتر.
  دروس‌ تخصصي‌ مهندسي‌ كشاورزي‌ ـ آب :
  استاتيك‌، مقاومت‌ مصالح‌ ، هيدروليك‌ ، نقشه‌برداري‌ ، طراحي‌ سيستم‌هاي‌ آبياري‌ ، اصول‌ زهكشي‌ ، هيدرولوژي‌ آب‌هاي‌ سطحي‌ ، آب‌هاي‌ زيرزميني‌، مهندسي‌ زهكشي‌ ، پمپاژ و ايستگاه‌هاي‌ پمپاژ، تأمين‌ آب‌ شرب‌ روستاها، مصالح‌ و روش‌هاي‌ ساختماني‌، هيدروليك‌ انهار، طراحي‌ ساختمان‌هاي‌ انتقال‌ آب‌، حفاظت‌ آب‌ و خاك‌ ، اقتصاد مهندسي‌.

  گرايش اقتصاد كشاورزي:

  مهندسي‌ اقتصاد كشاورزي‌، قوانين‌ كلان‌ اقتصاد را در بخش‌ كشاورزي‌ پياده‌ مي‌كند تا بتوان‌ از امكانات‌ و منابع‌ موجود بهترين‌ استفاده‌ را كرد و بيشترين‌ سود را به‌ دست‌ آورد. به‌ عبارت‌ ديگر در اين‌ علم‌ مسائل‌ اقتصادي‌ در بخش‌ كشاورزي‌ اعمال‌ مي‌شود تا با استفاده‌ از منابع‌ موجود اعم‌ از زمين‌، آب‌، كود، بذر، نيروي‌ انساني‌ و سرمايه‌ حداكثر محصول‌ و حداكثر سود به‌ دست‌ آيد. اين‌ رشته‌ تلاش‌ مي‌كند از يك‌ سو فعاليت‌ كشاورزان‌ و مديران‌ واحدهاي‌ كشاورزي‌ را بهينه‌ كند و از سوي‌ ديگر در بهبود برنامه‌ريزي‌ سياستمداران‌ و مديران‌ دولتي‌ در بخش‌ كشاورزي‌ نقش‌ داشته‌ باشد.درباره تفاوت دو رشته اقتصاد گرايش اقتصاد كشاورزي و مهندسي كشاورزي گرايش اقتصاد كشاورزي بايد گفت كه هر چند دروس اختصاصي هر دو رشته يكي است، اما دانشجويان رشته اقتصاد گرايش اقتصاد كشاورزي پايه رشته تحصيلي‌شان بر علم اقتصاد استوار است و دانشجويان رشته مهندسي اقتصاد كشاورزي پايه دروسشان بر دانش كشاورزي استوار شده است به عبارت ديگر دانشجوي اقتصاد كشاورزي با دانش كشاورزي و عوامل طبيعي از قبيل آب، خاك و هوا آشنايي لازم را ندارد.
  توانايي‌هاي‌ لازم :
  دانشجويي‌ كه‌ به‌ كشاورزي‌ علاقه‌ دارد و از كار و فعاليت‌ در مزارع‌ و دامداري‌ها لذت‌ مي‌برد، مي‌تواند در اين‌ رشته‌ پيشرفت‌ كند چون‌ يك‌ فارغ‌التحصيل‌ مهندسي‌ اقتصاد كشاورزي‌ نمي‌تواند از محيط‌هاي‌ روستايي‌ و قطب‌هاي‌ توليد كشاورزي‌ فاصله‌ بگيرد و در پشت‌ ميز، محاسبات‌ اقتصادي‌ خود را انجام‌ دهد. همچنين دانشجوي اين رشته بايد در درس رياضي توانمند باشد تا بتواند به خوبي محاسبه كرده و اطلاعات به دست آمده را تجزيه و تحليل كند.
  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :
  متأسفانه‌ در كشور ما جايگاه‌ فارغ‌التحصيلان‌ مهندسي‌ كشاورزي‌ و از جمله‌ مهندس‌ اقتصاد كشاورزي‌ به‌ درستي‌ مشخص‌ نيست‌ و در حال‌ حاضر 40 هزار مهندس‌ كشاورزي‌ بيكار در كشور داريم‌ كه‌ از دانشگاه‌هاي‌ دولتي‌ و آزاد فارغ‌التحصيل‌ شده‌اند. البته‌ اين‌ به‌ آن‌ معنا نيست‌ كه‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ هيچ‌ موقعيت‌ كاري‌ ندارند بلكه‌ فارغ‌التحصيل‌ اين‌ رشته‌ در صورت‌ توانمندي‌ مي‌تواند در شركت‌هاي‌ خصوصي‌ طرح‌هاي‌ اقتصادي‌ و كشاورزي‌ ارائه‌ دهد يا در جهاد كشاورزي‌ به‌ برنامه‌ريزي‌ كوتاه‌ مدت‌، ميان‌ مدت‌ و بلند مدت‌ براي‌ واحدهاي‌ كشاورزي‌ مثل‌ مزارع‌، مرغداري‌ها و كارخانه‌هاي‌ صنايع‌ غذايي‌ بپردازد يا در مورد علل‌ موفقيت‌ و عدم‌ موفقيت‌ واحدهاي‌ مختلف‌ كشاورزي‌ و نحوه‌ سرمايه‌گذاري‌ در زمينه‌ محصولات‌ كشاورزي‌ تحقيق‌ كند.
  دروس‌ تخصصي‌ مهندسي‌ اقتصاد كشاورزي :
  بازاريابي‌ محصولات‌ كشاورزي‌ ، اقتصاد خرد، اقتصاد كلان‌، اقتصاد رياضي‌، اقتصادسنجي‌ ، مديريت‌ مزرعه‌ ، اقتصاد منابع‌ طبيعي‌ ، تهيه‌ و ارزيابي‌ طرح‌هاي‌ كشاورزي‌ ، روش‌ تحقيق‌ ، اقتصاد توسعه‌ و سياست‌ كشاورزي‌، حسابداري‌، اقتصاد توليد.

  گرايش‌ ماشين‌هاي‌ كشاورزي‌:

  محاسبه ماشين‌هاي مورد نياز براي يك مزرعه و نگهداري و رسيدگي به تعميرات و برنامه‌ريزي براي زمان و نحوه كار ماشين‌هاي مورد نظر به وسيله فارغ‌التحصيل اين رشته انجام مي‌گيرد. به‌ عبارت‌ ديگر مهندسي‌ ماشين‌هاي‌ كشاورزي‌، كاربرد مهندسي‌ مكانيك‌ در كشاورزي‌ است‌ و هدف‌ آن‌ تربيت‌ كارشناساني‌ است‌ كه‌ بتوانند در زمينه‌هاي‌ كاربرد، نگهداري‌، تعمير و ترويج‌ ماشين‌هاي‌ كشاورزي‌، برنامه‌ريزي‌ منطقه‌اي‌، مكانيزاسيون‌ كشاورزي‌ و مجري‌ و ارزياب‌ پروژه‌هاي‌ عملياتي‌ فعاليت‌ نمايند.
  توانايي‌هاي‌ لازم‌ :
  بسياري‌ از داوطلبان‌ آزمون‌ سراسري‌ تصور مي‌كنند كه‌ مهندسي‌ ماشين‌هاي‌ كشاورزي‌ همان‌ مهندسي‌ مكانيك‌ است‌ در حالي‌ كه‌ اين‌ رشته‌ در مقطع‌ كارشناسي‌ حدفاصل‌ مهندسي‌ كشاورزي‌ و مهندسي‌ مكانيك‌ است و دانشجويان‌ اين‌ رشته‌ بايد از هر دو علم‌ اطلاعات‌ كافي‌ داشته‌ باشند. همچنين‌ دانشجويان‌ اين‌ رشته‌ بايد در دو درس‌ رياضي‌ و فيزيك‌ قوي‌ و توانمند باشند چون‌ دروس‌ اين‌ رشته‌ ارتباط‌ زيادي‌ با اين‌ دو درس‌ دارد. براي‌ مثال‌ دانشجويان‌ ماشين‌هاي‌ كشاورزي‌ بايد از مقاومت‌ قطعات‌ ماشين‌هاي‌ كشاورزي‌ اطلاع‌ داشته‌ باشند. در نتيجه‌ لازم‌ است‌ دروسي‌ از قبيل‌ مقاومت‌ مصالح‌ و استاتيك‌ بخوانند. و باز به‌ همين‌ دليل‌ دانشجويان‌ اين‌ رشته‌ از بين‌ داوطلبان‌ گروه‌ رياضي‌ و فني‌ انتخاب‌ مي‌شوند.
  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :
  اگر يك‌ مهندس‌ طراح‌ از خواص‌ مكانيكي‌ محصولات‌ كشاورزي‌ اطلاع‌ نداشته‌ باشد، نتيجه‌ كار، كيفيت‌ خوبي‌ نخواهد داشت‌. براي‌ مثال‌ اگر قرار است‌ در يك‌ كارخانه‌ تراكتورسازي‌، تراكتوري‌ براي‌ درو كردن‌ خوشه‌هاي‌ گندم‌ طراحي‌ شود، بايد تيغه‌ كمباين‌ براي‌ بريدن‌ اين‌ محصول‌ حساب‌ شده‌ باشد و زاويه‌ برش‌ مشخص‌ گردد و البته‌ اين‌ كار در حيطه‌ تخصص‌ مهندس‌ ماشين‌هاي‌ كشاورزي‌ است‌. خوشبختانه‌ در حال‌ حاضر مديران‌ كارخانجات‌ ساخت‌ ماشين‌هاي‌ كشاورزي‌ نيز به‌ همين‌ نتيجه‌ رسيده‌اند و فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ به‌طور نسبي‌ از فرصت‌هاي‌ شغلي‌ خوبي‌ برخوردارند.
  دروس‌ تخصصي :
  استاتيك‌، مقاومت‌ مصالح‌، ديناميك‌، مكانيك‌ سيالات‌، ترموديناميك‌، نقشه‌كشي‌ صنعتي‌، طراحي‌ اجزاي‌ ماشين‌، مواد ساختماني‌ ادوات‌ كشاورزي‌، تكنولوژي‌ موتور، شناخت‌ و كاربرد تراكتور، ماشين‌هاي‌ كشاورزي‌ ، برق‌ و الكتريسيته‌.

  مهندسي منابع طبيعي

  زمين سبز بود؛ به سبزي بهشت و رودخانه تميز و شفاف و زلال، و طبيعت با بارش هر باران از شادابي و طراوات لبريز مي‌شد. سال‌ها گذشت. جمعيت شهر رو به فزوني گذاشت. خانه‌هاي تازه ساخته شد و به جاي درختان سرسبز، كارخانه‌ها جان گرفتند. چرخ‌هاي توليد كارخانه كه به كار افتاد، فاضلاب صنعتي را به ميان آب رودخانه جاري ساخت. آن وقت ماهي‌هاي كوچك و بزرگ، ذرات آلوده كننده آب را با آب شش‌هايشان تنفس كردند و گروه گروه جان باختند. آب، خاك و هواي آلوده، نفس درختان را نيز قطع كرد و اكنون ما در اين زمين كه با دست‌هاي خودمان، خاكستري‌اش كرده‌ايم، هر لحظه شاهد مرگ سبزي و سبزينگي،‌پاكي و شادابي و در نهايت هستي و زندگي هستيم. اين بحران در كشور ما بسيار جدي و فراگير به چشم مي‌خورد. براي مثال در مناطق كليدي و شاخصي همچون پارك ملي گلستان و منطقه حفاظت شده جهان‌نما، ذخاير حيات‌ وحش ما نسبت به دهه 50 به يك چهارم و در مقايسه با دهه 60 به نصف تقليل يافته است. به عبارت ديگر، ذخيره كنوني جمعيت حيات وحش كشور ما 25% دهه 50 و 50% دهه 60 است !حال چه بايد كرد؟ و چگونه مي‌توان بار ديگر آسمان را آبي و زمين را با رنگ‌هايي زنده و شاداب رنگ‌آميزي نمود و حيات و زندگي را به طبيعت ايران بازگرداند؟كارشناسان منابع طبيعي با بررسي علم اكولوژي، حل مسائل زيست‌محيطي،‌ ارائه طرح‌هاي عملي براي حفظ و توسعه پوشش گياهي، بهره‌برداري صحيح از اراضي مطابق با قابليت‌ آنها، توسعه فعاليت آبخيزداري و مديريت آب و خاك، تلاش مي‌كنند تا اين آرزو را محقق سازند.اين رشته در مقطع كارشناسي داراي 5 گرايش محيط‌زيست، مرتع و آبخيزداري، جنگلداري، شيلات و علوم و صنايع چوب و كاغذ است. گرايش محيط‌زيستمحيط‌زيست يك رشته چند بخشي يا بين رشته‌اي است و آميخته‌اي از علوم بيولوژي، اكولوژي، فيزيك، شيمي، رياضي، آمار،‌ اكولوژي كاربردي و جغرافيا مي‌باشد. اين گرايش تلاش مي‌كند تا بين محيط انسان يا محيط شهري و محيط فراشهري مثل مرتع، جنگل و ... پل بزند تا بشر با استفاده از دانش روزافزون خود به نحوي عمل كند كه با نيازها و اميدهايش هماهنگي بيشتري داشته باشد و در نهايت زندگي بهتري رابراي خود و آيندگان فراهم سازد.همچنين تلاش مي‌كند تا با ارائه دانش و آگاهي‌هاي لازم درباره اكولوژي حيات وحش، اكولوژي درياها، نحوه آلودگي محيط‌زيست، نحوه طراحي پارك‌هاي ملي و جنگلي و ... به حمايت و حفاظت از محيط‌زيست و حل مشكلات زيست‌ محيطي بپردازد.در كشور ما محيط زيست در مقطع كارشناسي يكي از گرايش‌هاي مهندسي منابع طبيعي است و در آن بيشتر به اكوسيستم‌هاي طبيعي پرداخته مي‌شود، اما استادان محيط‌زيست معتقدند كه بايد مثل ساير كشورهاي دنيا، محيط‌زيست را به عنوان يك رشته مجزا ارائه دهيم و در آن علاوه بر اكوسيستم‌هاي طبيعي به اكوسيستم‌هاي شهري نيز پرداخته شود. چون در حقيقت محيط‌زيست به تعامل و ارتباط بين محيط‌هاي انساني و طبيعي مي‌پردازد و صحيح نيست كه اين دو را مجزا از يكديگر بررسي كنيم.(در سال 83 مهندسي محيط زيست به عنوان يك رشته مجزا در دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي، وابسته به وزارت آموزش و پرورش ارائه شده است.)

  موقعيت شغلي در ايران :

  در سال 1382 ارزش اقتصادي هر هكتار دريا از نظر تعديل و تنظيم گازها، كنترل آشفتگي، تنظيم آب، تهيه‌ آب، تصفيه آب، توليد مواد غذايي، تامين مواد خام،‌ ارزش فرهنگي، توريسم و ... 71609310 ريال، هر هكتار ساحل 50244800 ريال، هر هكتار جنگل 12015600 ريال، هر هكتار مرتع 2876800 ريال و هر هكتار تالاب 183334000 ريال محاسبه شده‌ است.متأسفانه بسياري از اين منابع ارزشمند كه تجديدناپذير يا به سختي قابل تجديد هستند، در كشور ما به دليل بي‌مبالاتي و بي‌توجهي در معرض نابودي قرار گرفته‌اند. چرا كه ما توجه به قوانين و معيارهاي محيط‌زيست را يك امر ضروري و اجتناب‌ناپذير نمي‌دانيم و حتي در نظر برخي از شركت‌ها و سازمان‌ها،‌ سازمان حفاظت محيط‌زيست، يك سازمان دردسرآفرين است و بايد به نحوي از زير اصول و قوانين آن شانه خالي كرد!و باز به همين دليل در طرح‌ها و پروژه‌هاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي ما، محيط زيست‌ نه تنها حرف اول را نمي‌زند بلكه در انتها نيز جايگاه مشخصي ندارد! با اين همه، چون امروزه مسائل و مشكلات زيست‌محيطي صرفاً به يك كشور، يك منطقه يا يك قاره محدود نمي‌شود و هيچ كشوري نمي‌تواند ادعا كند كه انتشار آلودگي و مشكلات ناشي از آن، مختص به كشور متبوعش مي‌باشد، حفظ محيط‌زيست به يك ائتلاف جهاني تبديل شده است و تمام كشورها و جوامع بشري پذيرفته‌اند كه بايد در توسعه صنعتي با توجه به ارزيابي دقيق زيست‌محيطي، تجديد نظر كرد.
  اين امر باعث شده است كه در كشور ما نيز متخصصان محيط‌زيست در تمام مقاطع تحصيلي بويژه كارشناسي‌ارشد و دكترا در سازمان‌هاي متعددي از جمله:
  سازمان حفاظت محيط‌زيست، شهرداري‌ها، مهندسين مشاور، وزارت كشور،‌ وزارت نيرو، سازمان توسعه و برنامه‌ريزي‌، وزارت صنايع،‌ وزارت نفت حضور داشته باشند. تا جايي كه به گفته دكتر مخدوم استاد محيط زيست دانشگاه تهران، هيچ يك از فارغ‌التحصيلان كارشناسي‌ارشد و دكتراي محيط‌زيست بي‌كار نيستند.

  درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل :

  دروس مشترك در گرايش‌هاي مختلف مهندسي منابع طبيعي:

  رياضيات، فيزيك عمومي، زمين‌شناسي، گياه‌شناسي، اكولوژي،‌ شيمي عمومي، زيست شناسي، آمار و احتمالات، هوا و اقليم‌شناسي، خاك‌شناسي عمومي، قوانين و مديريت منابع طبيعي، جامعه‌شناسي روستايي، آشنايي با كامپيوتر، هيدرولوژي عمومي،

  دروس تخصصي گرايش محيط‌ زيست :

  اكولوژي حيات‌وحش، مباني مديريت حيات‌وحش، بيولوژي حيوانات شكاري، پرنده‌شناسي، قوانين و مديريت محيط‌زيست و شيلات،‌ اكولوژي درياها، فنون مديريت حيات وحش، آلودگي‌هاي محيط‌زيست، انسان و محيط‌زيست، پارك‌هاي ملي، جنگل و پرديس‌ها، طراحي و مهندسي پارك‌هاي ملي و جنگلي، ارزيابي محيط‌زيست، پارك‌داري، جلسه بحث، پروژهگرايش مرتع و آبخيزداريدر گرايش مرتع و آبخيزداري دانشجويان مي‌آموزند كه با توجه به امكانات آبي، خاكي، اقليمي، زمين‌شناسي و پوشش گياهي چگونه مي‌توان از عرصه منابع طبيعي، به ويژه از مراتع موجود، بيشترين بهره را برد براي مثال با توجه به پوشش گياهي يك منطقه، چه مقدار مي‌توان دام وارد منطقه كرد و چه مقدار عرصه كشاورزي داشت؟ همچنين به ياري مديريت آبخيزداري مي‌توان از مسائلي مثل سيلاب و خشكسالي كه ضررهاي هنگفت اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي دارد،‌ جلوگيري كرد. به عبارت ديگر، كارشناس اين رشته با تقويت پوشش گياهي، اصلاح آبراهه‌ها و بانكت‌زدن (ايجاد خطوط افقي بر روي دامنه كوه‌ها و تپه‌ها و كاشت نهال) مي‌تواند از فرسايش خاك و ايجاد سيلاب جلوگيري كند.اهميت اين مسأله زماني آشكار مي‌شود كه بدانيم كشور ما به دليل پيشروي شن‌هاي روان به مناطق مركزي و شرقي كشور، در معرض بيابان‌زايي قرار دارد. همچنين فرسايش خاك، موجب پرشدن مخازن سدها و آسيب‌رساني جدي به اين منابع ارزشمند مي‌گردد. به همين دليل، لازم است به ياري متخصصان مرتع‌ و آبخيزداري، از فرسايش آب و خاك جلوگيري كرد و در جهت اصلاح و توسعه مراتع قدم برداشت.

  موقعيت شغلي در ايران :

  شرط اول حيات اقتصادي ـ سياسي هر كشور، ‌استقلال و وجود نيروي انساني متعهد، متفكر و كاردان است. زيرا نيروي انساني لايق و كاردان مي‌تواند با استفاده از قدرت تصميم‌گيري و استقلال و برنامه‌ريزي خوب دولت، از عامل دوم؛ يعني منابع سرشار خدادادي از قبيل آب، خاك، جنگل، مرتع براي بهبود زندگي و رفاه مردم و جامعه بهره‌برداري كند. به عبارت ديگر تعادل اين دو عامل، شرط مطلوب و اساسي بهره‌وري بهينه و تداوم حيات يك جامعه است.كارشناسان منابع طبيعي نقش مهمي در ايجاد تعادل بين اين دو عامل دارند. زيرا از يك سو، عامل مهمي در حفظ و گسترش منابع طبيعي هستند و از سوي ديگر، نحوه استفاده و بهره‌برداري بهينه از اين منابع را مي‌دانند.براي مثال، فارغ‌التحصيلان گرايش مرتع و آبخيزداري مي‌توانند با برنامه‌ريزي‌هاي صحيح و نظارت بر حسن اجراي آنها و آموزش به منظور اصلاح و توسعه مراتع، جلوگيري از فرسايش آب و خاك و پر شدن مخازن سدها و تثبيت شن‌هاي روان، نقش بسيار مهمي در حفظ و گسترش منابع طبيعي از قبيل مرتع، آب و خاك داشته باشند.در كل فارغ‌التحصيل توانمند اين رشته، فرصت‌هاي شغلي مناسبي در شركت‌هاي دولتي، خصوصي و نيمه‌خصوصي مرتبط با وزارت نيرو، وزارت جهاد كشاورزي، مؤسسه تحقيقات مرتع، مؤسسه تحقيقات خاك و حفاظت آبخيزداري، سازمان جنگل‌ها و شركت‌هاي مشاوره منابع طبيعي دارد.


  گرايش شيلات:

  صنعت شيلات در كشور ما در مقايسه با تحولاتي كه در صيد و صيادي جهان در 50 سال اخير روي داده، نسبتاً جوان است و حتي سرانه مصرف ماهي در ايران از 5/4 كيلوگرم فراتر نرفته است؛ رقمي كه همرديف سرانه ماهي در كشورهاي فاقد ذخاير آبزيان است. اين در حالي است كه آبزيان، به دليل كاهش كلسترول خون،‌جلوگيري از بروز بيماري‌هاي قلب و عروق، وجود انواع اسيدهاي آمينه مورد نياز براي رشد و نمو بدن و داشتن درصد قابل توجهي مواد معدني و ويتامين، ارزش غذايي بيشتري نسبت به گوشت‌هاي قرمز و سفيد دارند.از سوي ديگر، فعاليت‌هاي شيلاتي در كشور، صرف‌نظر از تأمين بخشي از مواد پروتئيني، منبع مناسبي براي اشتغال، تأمين ارز و اهرمي براي توسعه و عمران مناطق ساحلي است. در واقع، در برنامه‌هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي‌ و فرهنگي كشور، شيلات جايگاه مهمي دارد.شك نيست كه اجراي طرح‌هاي شيلاتي كشور، به نيروهاي كارآمد و متخصص نيازمند است، افرادي كه با استفاده از منابع آبي براي تأمين پروتئين مورد نياز مردم فعاليت كنند.هدف رشته مهندسي منابع طبيعي گرايش شيلات، پرورش و آموزش كارشناسان و متخصصان در همين زمينه است. در اين گرايش، دانشجويان با علوم مختلف بيولوژي جانوري، گياهي و اكولوژي دريايي به عنوان زيربناي شيلات‌ آشنا مي‌شوند ، درباره آبزيان آب‌هاي داخلي و دريايي، نحوه تكثير و پرورش آبزيان، صيد و صيادي ونحوه عمل‌آوري فرآورده‌هاي دريايي مطالعه مي‌كنند.اهميت اين رشته زماني‌ آشكار‌تر مي‌شود كه بدانيم بهره‌برداري صحيح و پايدار از منابع دريايي، حفاظت از منابع و بازسازي ذخاير، تنوع‌بخشي در توليد و افزايش توليد،‌ بهبود و ارتقاي كيفيت محصولات شيلاتي از توليد به مصرف، استفاده از فناوري‌هاي جديد مهندسي ژنتيك در شيلات، توليد فرآورده‌هاي بيولوژيك، اشتغال و درآمد ارزي، بدون نگرش علمي و متكي بر يافته‌هاي تحقيقاتي در شيلات، امكان‌پذير نيست.


  موقعيت شغلي در ايران :

  آمارهاي سازمان كشاورزي و خواروبار جهاني "فائو" نشان مي‌دهد كه درآمد خالص حاصل از تجارت ماهي (صادرات منهاي واردات) كشورهاي در حال توسعه، اخيراً به 7/17 ميليارد دلار رسيده است. اين رقم بزرگتر از ارزش كل صادرات چاي، برنج، كاكائو و قهوه است.در كشور ما نيز صنعت شيلات نقش مهمي در ايجاد اشتغال، بويژه از جهت كيفي دارد. زيرا بخش عمده‌اي از فعاليت‌هاي شيلات در مناطق دورافتاده و محروم انجام مي‌شود؛ مناطقي كه حضور فعاليت‌هاي انساني از ديد سياسي و امنيتي بسيار مهم است. همچنين، ايفاي نقشي كه فعاليت‌هاي شيلاتي در كاهش پديده بيكاري پنهان در مناطق روستايي و سواحل صيادي دارد، براي كشور حائز اهميت است. زيرا فعاليت‌هايي كه به منظور استفاده از منابع كوچك آبي طبيعي و نيمه‌طبيعي براي پرورش ماهي، صنايع كوچك پشتيباني، و فرآوري و تعمير ادوات صيادي انجام مي‌شود، در كاهش بيكاري پنهان و افزايش درآمد ساكنان اين مناطق، بسيار مؤثر است. همان‌طور كه پيش از اين گفتيم، براي اجراي برنامه‌هاي شيلات، پرورش افراد فني و كارشناس از اهميت خاصي برخوردار است؛ افرادي كه مي‌توانند با توسعه فعاليت‌هاي آبزي پروري، بازسازي ذخاير درياي خزر و منابع آب‌هاي داخلي، ترويج مصرف آبزيان پرورشي به عنوان غذاي سلامتي، بهبود كيفيت عرضه آبزيان پرورشي، ايجاد مزارع انفرادي پرورش آنها و مراكز تكثير آبزيان، ارائه آموزش‌هاي مورد نياز آبزي پروران به منظور تقويت و ارتقاي دانش فني توليد كنندگان، مطالعه وارائه مناسبترين روش‌هاي تكثير و پرورش آبزيان ، افزايش راندمان و بهبود كيفيت آبزيان پرورشي، شناسايي و مطالعه اراضي مستعد توسعه پرورش آبزيان و انجام تحقيقات در امر شناخت بيماري‌ها، بهداشت و تغذيه آبزيان، نقش بسيار مهم و اساسي در رشد و ارتقاي صنعت شيلات بر عهده داشته باشند.


  دروس تخصصي گرايش شيلات :

  ليمونولوژي، اصول تكثير و پرورش آبزيان، تكثير و پرورش ماهي، تكثير و پرورش آبزيان، اكولوژي درياها، اصول تغذيه آبزيان، ماهي‌شناسي عمومي، بيماري‌ها و انگل‌هاي آبزيان، هيدروتكنيك و طراحي استخرها، ماهي‌شناسي و سيستماتيك، بهداشت و تكنولوژي فرآورده‌هاي شيلاتي، هيدروشيمي، جلسه بحث،‌ پروژه.


  دروس ترم اول دانشپذیری:

  دروس عمومی:( 8 واحد)

    1-فارسی عمومی           2-زبان انگلیسی عمومی              3-اندیشه اسلامی

  دروس اختصاصی:( 8 واحد)

    1-ریاضی           2-شیمی        3-گیاه شناسی

  واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها:

    1 -دانشگاه پیام نور شهریار   2-دانشگاه پیام نور لواسانات      3-دانشگاه پیام نور ری

    4 -دانشگاه پیام نور فیروزکوه    5-دانشگاه پیام نور پاکدشت    6-دانشگاه پیام نور حسن آباد

    7 -دانشگاه پیام نور دماوند       8-دانشگاه پیام نور بهارستان       9-دانشگاه پیام نور ملارد

   10 -دانشگاه پیام نور رباط کریم  11-دانشگاه پیام نور پردیس  12-دانشگاه پیام نور تهران شرق

  واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی :

    1 -دانشگاه پیام نور ورامین   2-دانشگاه پیام نور لواسانات      3-دانشگاه پیام نور ری

    4 -دانشگاه پیام نور فیروزکوه    5-دانشگاه پیام نور پاکدشت    6-دانشگاه پیام نور اسلامشهر

    7 -دانشگاه پیام نور دماوند     8-دانشگاه پیام نور رباط کریم     9-دانشگاه پیام نور ملارد

  10-دانشگاه پیام نور تهران شرق

  واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی آب و خاک :

   1 -دانشگاه پیام نور دماوند   2-دانشگاه پیام نور لواسانات      3-دانشگاه پیام نور ملارد

   4 -دانشگاه پیام نورپردیس    5-دانشگاه پیام نور پاکدشت    6-دانشگاه پیام نور اسلامشهر

   7-دانشگاه پیام نور تهران شرق

  واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی کشاورزی صنایع غذایی :

    1 -دانشگاه پیام نور دماوند   2-دانشگاه پیام نور ورامین  3-دانشگاه پیام نور تهران شرق

  واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی علوم کشاورزی :

    1 -دانشگاه پیام نور دماوند   2-دانشگاه پیام نور لواسانات      3-دانشگاه پیام نور ملارد

    4 -دانشگاه پیام نور ری      5-دانشگاه پیام نور پاکدشت    6-دانشگاه پیام نور شهریار

  7-دانشگاه پیام نور تهران شرق

  واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی ترویج کشاورزی :

    1 -دانشگاه پیام نور دماوند   2-دانشگاه پیام نور پاکدشت      3-دانشگاه پیام نور ورامین

  واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی ماشین های کشاورزی :

    1 -دانشگاه پیام نور دماوند   2-دانشگاه پیام نور پاکدشت  3-دانشگاه پیام نور تهران شرق

  واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست :

    1 -دانشگاه پیام نور دماوند   2-دانشگاه پیام نور لواسانات      3-دانشگاه پیام نور شهریار

    4 -دانشگاه پیام نور پردیس   5-دانشگاه پیام نور تهران شرق

  واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی منابع طبیعی-شیلات :

    1 -دانشگاه پیام نور دماوند

  واحد های پذیرش کننده رشته مهندسی علوم دامی :

  1-دانشگاه پیام نور تهران شرق

  شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

  شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 4/550/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447 تماس حاصل فرمایید.


   
  كتابداري

  هدف رشته کتابداری تربیت كارشناساني آگاه , با تجربه و تحصيل كرده است كه توانايي ارزيابي نيازهاي كتابخانه واحد متبوع خود را داشته باشند و در جريان انتشار كتاب‌هاي جديد و خريد كتاب‌هاي مناسب قرار گيرند. اين افراد بايد قادر به سازماندهي منابع بوده و با فهرست‌نويسي مناسب امكان دست‌يابي مراجعه كننده به كتاب‌هاي مورد نظر را فراهم آورند. در واقع رشته‌ كتابداري‌ در صدد هموار كردن‌ مسير ارتباط‌ ميان‌ دو عنصر كتاب‌ و استفاده‌ كننده‌ از كتاب‌ است. البته‌ دانستن‌ ويژگي‌هاي‌ كتاب‌ و خواننده‌ يا استفاده‌ كننده‌ به‌ تنهايي‌ براي‌ انجام‌ وظيفه‌ كتابداري‌ كفايت‌ نمي‌كند. بلكه‌ بايد تدابير مربوط‌ به‌ ايجاد ارتباط‌ ميان‌ آن‌ دو را نيز شناخت‌.

  توانايي‌هاي‌ لازم :

  فراگيري‌ آهسته‌ و پيوسته‌ و شكيبايي‌ و بردباري‌ در برخورد با اطرافيان‌ و پرسش‌ كنندگان‌ از ويژگي‌ های عمده‌اي‌ است‌ كه‌ دانشجويان‌ اين‌ رشته‌ بايد در خود بپرورانند. اصرار بر تحميل‌ نظرات‌ خود به‌ ديگران‌ و خودداري‌ از شنيدن‌ و تحليل‌ كردن‌ آراء آنان‌، كتابدار را به‌ تدريج‌ در چارچوب‌ بسته‌ و بدون‌ روزنه‌اي‌ محبوس‌ مي‌كند و سبب‌ مي‌شود كه‌ نه‌ ديگران‌ تاب‌ تحمل‌ او را داشته‌ باشند و نه‌ او بتواند ديگران‌ را تحمل‌ كند.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

   كتابخانه‌هاي‌ دانشگاهي‌ و تخصصي‌ و مراكز اطلاع‌رساني‌ آماده‌ پذيرش‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ هستند‌. البته‌ بايد به‌ اين‌ نكته‌ نيز توجه‌ داشت‌ كه‌ مراكز و كتابخانه‌هايي‌ كه‌ در صدد استخدام‌ فارغ‌التحصيلان‌ هستند، افراد شايسته‌تر را ترجيح‌ مي‌دهند و اين‌ بر دانشجويان‌ است‌ كه‌ از آغاز ورود به‌ رشته‌ به‌ خودسازي‌ و گسترش‌ دانش‌ و عمق‌ بخشيدن‌ به‌ مهارت‌هاي‌ خود بپردازند و از اين‌ طريق‌ چشم‌انداز شغلي‌ خود را پيشاپيش‌ ترسيم‌ نمايند.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل‌:

  روانشناسي‌ اجتماعي‌ ، روانشناسي‌ عمومي‌، تاريخ‌ تمدن‌، مباني‌ جامعه‌شناسي‌ ، تاريخ‌ ادبيات‌ ايران‌، تاريخ‌ ادبيات‌ جهان‌، تاريخ‌ عمومي‌ فلسفه‌ ، متون‌ اختصاصي‌ ، كتابخانه‌ و كتابداري‌ ، مجموعه‌ سازي‌، سازماندهي‌ مواد، مرجع‌شناسي‌ عمومي‌ (فارسي‌ و عربي‌)، ساختمان‌ و تجهيزات‌ كتابخانه‌.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد

  واحد های پذیرش کننده رشته کتابداری:

  1 -دانشگاه پیام نور تهران(جنوب)  2-دانشگاه پیام نور لواسانات    3-دانشگاه پیام نور پاکدشت


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  فيزيك

  فيزيك‌ علم‌ زندگي‌ است‌ و مي‌توان‌ گفت‌ كه‌ جهان‌ در بزرگترين‌ مقياس‌ تا ريزترين‌ مقياس‌ در ارتباط‌ با علم‌ فيزيك‌ مي‌باشد. از سوي‌ ديگر مي‌توان‌ گفت‌ كه‌ فيزيك‌ در حد ليسانس‌ مفاهيم‌ فيزيك‌ دبيرستاني‌ را عميق‌تر كرده‌ و طرز برخورد با مسائل‌ فيزيكي‌ را آموزش‌ مي‌دهد. اين‌ رشته‌ در دوره‌ كارشناسي‌ در دانشگاه پیام نور داراي‌ 3 گرايش‌ اتمي‌ ـ مولكولي‌، هسته‌اي‌ و حالت‌ جامد است‌ كه‌ تعداد واحدهاي‌ تخصصي‌ هريك‌ از اين‌ گرايش‌ها در دوره‌ كارشناسي‌ بسيار محدود است‌ و به‌ همين‌ دليل‌ گرايش‌هاي‌ فوق‌ در اين‌ دوره‌ تفاوت‌ محسوسي‌ با يكديگر ندارند.

  گرايش‌ اتمي‌ ـ مولكولي:

  فيزيك‌ اتمي‌ به‌ بررسي‌ نقل‌ و انتقال‌ الكترون‌هاي‌ اطراف‌ هسته‌ مي‌پردازد و خواص‌ آنها را مورد بررسي‌ قرار مي‌دهد؛ يعني‌ ما در فيزيك‌ اتمي‌ كاري‌ به‌ اين‌ نداريم‌ كه‌ هسته‌ از چه‌ تشكيل‌ شده‌ است‌ بلكه‌ هسته‌ براي ‌ما‌ مركزي‌ با بار مثبت‌ است‌ و بيشتر توجه‌ ما جلب‌ الكترون‌هاي‌ اطراف‌ هسته‌ مي‌شود.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

  دروس‌ مشترك‌ بين‌ گرايش‌هاي‌ مختلف‌ فيزيك‌:

  رياضي‌ عمومي‌ ، معادلات‌ ديفرانسيل‌، فيزيك‌ پايه‌ ، مباني‌ كامپيوتر و برنامه‌سازي‌ ، فيزيك‌ جديد ، مكانيك‌ تحليلي‌ ، ترموديناميك‌ و مكانيك‌ آماري‌، رياضي‌ فيزيك‌ ، الكترومغناطيس‌ ، مكانيك‌ كوانتومي‌ ، اپتيك‌، روش‌هاي‌ تجربي‌ در فيزيك‌ اتمي‌، كاربردهاي‌ ليزر، تكنيك‌ خلاء، فيزيك‌ هسته‌اي‌ ، فيزيك‌ راكتور.

  گرايش‌ فيزيك‌ هسته‌اي‌:

  در فيزيك‌ هسته‌اي‌، خود هسته‌، مورد مطالعه‌ قرار مي‌گيرد؛ يعني‌ متخصصان‌ و دانشمندان‌ بررسي‌ مي‌كنند كه‌ هسته‌ از چه‌ تشكيل‌ شده‌ و چه‌ نيروهايي‌ بين‌ اجزاي‌ هسته‌ حكمفرما است‌ و در نتيجه واكنش‌هاي‌ انجام‌ شده‌، چقدر انرژي‌ آزاد مي‌گردد؟

  گرايش‌ فيزيك‌ حالت‌ جامد:

  گرايش‌ حالت‌ جامد مربوط‌ به‌ سيستم‌هاي‌ بس‌ ذره‌اي‌ مخصوصاً جامدات‌ است‌. ابتدايي‌ترين‌ كار در اين‌ گرايش‌ بررسي‌ بلورهاي‌ جامدات‌ و خواص‌ اپتيكي‌، مكانيكي‌، الكتريكي‌ و صوتي‌ امواجي‌ است‌ كه‌ در آن‌ منتشر مي‌شود. اين‌ بررسي‌ منجر به‌ پديده‌هاي‌ مختلفي‌ مثل‌ ابر رسانايي‌، نيمه‌رسانايي‌ يا پخش‌ و انتقال‌ گرما مي‌گردد.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش اتمی کليک کنيد

  لطفا جهت دانلود گرایش هسته ای کليک کنيد

  توانايي‌هاي‌ لازم :

  برخلاف‌ رشته‌هاي‌ مهندسي‌ كه‌ با اتفاقات‌ علمي‌ سر و كار دارند در رشته‌هاي‌ علوم‌ پايه‌ از جمله‌ فيزيك‌ به‌ چگونگي‌ پيش‌آمدهاي‌ علمي‌ توجه‌ مي‌كنند و در واقع‌ به‌ دنبال‌ يافتن‌ دلايل‌ و چرايي‌ هر پديده‌ يا اتفاق‌ هستند و به‌ همين‌ دليل‌ داوطلباني‌ كه‌ مستعد، باهوش‌ و كنجكاو هستند، مي‌توانند در اين‌ رشته‌ موفق‌ گردند. از سوي‌ ديگر فيزيك‌ منهاي‌ رياضي؛‌ يعني‌ صفر به‌ همين‌ دليل‌ دانشجويان‌ اين‌ رشته‌ بايد از نظر رياضيات‌ در سطح‌ بسيار بالايي‌ باشند.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

  فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ در حد كارشناسي‌ مي‌توانند در نيروگاه‌هاي‌ هسته‌اي‌، مراكز توليد قطعات‌ غيرهادي‌ و سلول‌هاي‌ خورشيدي‌، صنايع‌ توليد و نگهداري‌ ليزر در صنعت‌، مراكز پزشكي‌ و نظامي‌ و سازمان‌ انرژي‌ اتمي‌ فعاليت‌ كنند.


  واحد های پذیرش کننده رشته فیزیک حالت جامد:

  1 -دانشگاه پیام نور تهران(شرق)   2-دانشگاه پیام نور لواسانات      3-دانشگاه پیام نور ری

  4 -دانشگاه پیام نور پیشوا    5-دانشگاه پیام نور پاکدشت    6-دانشگاه پیام نور حسن آباد

  7 -دانشگاه پیام نور دماوند       8-دانشگاه پیام نور شهریار

  واحد های پذیرش کننده رشته فیزیک هسته ای:

  1 -دانشگاه پیام نور تهران(شرق)   2-دانشگاه پیام نور پاکدشت      3-دانشگاه پیام نور دماوند

  واحد های پذیرش کننده رشته فیزیک اتمی و مولکولی:

  1 -دانشگاه پیام نور تهران(شرق)


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  زيست شناسي

  رشته‌ زيست‌شناسي‌ در دانشگاه پیام نور داراي‌ دو گرايش‌ علوم‌گياهي‌ و علوم‌ جانوري‌.می باشد که اين‌ گرايش‌ها تنها در 17 واحد تخصصي‌ با يكديگر تفاوت‌ دارند.

  گرايش‌ علوم‌ گياهي‌:

  اين رشته‌ يكي‌ از شاخه‌هاي‌ زيست‌شناسي‌ است‌ كه‌ صرفاً موارد مربوط‌ به‌ گياه‌ را اعم‌ از گياهان‌ اوليه‌ تا گياهان‌ امروزي‌ بررسي‌ مي‌كند و داراي‌ زمينه‌هاي‌ مختلفي‌ مانند:گياه‌ شناسي‌، فيزيولوژي‌ گياهي‌، ريخت‌ زايي‌ و اندام‌ زايي‌ در گياهان‌، بيوشيمي‌ و جلبك‌ شناسي‌ است‌. علوم‌ گياهي‌ داراي‌ دو بخش‌ عمده‌ "فيزيولوژي‌" و "سيستماتيك‌" است‌ كه‌ بخش‌ فيزيولوژي‌ به‌ شناخت‌ زندگي‌ گياهان‌ و اندام‌هاي‌ مختلف‌ يك‌ گياه‌ مي‌پردازد و بخش‌ سيستماتيك‌ نيز درباره‌ اسامي‌ و طبقه‌بندي‌ گياهان‌ مي‌باشد.گياه، اعجوبه سبزپوش طبيعت است كه چون در هر گوشه و كنار به چشم مي‌خورد، عادي و پيش پاافتاده به نظر مي‌آيد در حالي كه بيش از هر موجود زنده ديگري در روي كره زمين، اعجاب‌آور است.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

  حضور كارشناسان‌ علوم‌ گياهي‌ و جانوری در مؤسسه‌هاي‌ تحقيقاتي‌ و اجرايي‌ كشور امري‌ ضروري‌ است‌ تا بتوان‌ محيط‌ زيست‌ ايران‌ را به‌ خوبي‌ حفظ‌ كرد. دانشجويان پس از فارغ‌التحصيلي براي‌ كارهاي‌ تحقيقاتي‌ يا اداره‌ آزمايشگاه‌ها جذب‌ دانشگاه‌ها مي‌شوند يا در سازمان‌ حفاظت‌ از محيط‌ زيست‌ و سازمان‌هاي‌ مربوط‌ به‌ فعاليت‌ مي‌پردازند. چون‌ سازمان‌ محيط‌ زيست‌ براي‌ بررسي‌ اكوسيستم‌ها به‌ محققان‌ زيست‌شناسي‌ از جمله‌ علوم‌جانوري‌ نياز دارد. همچنين‌ بعضي‌ از فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ گرايش‌ وارد دنياي‌ پزشكي‌ شده‌ و در زمينه‌هاي‌ خون‌شناسي‌ يا انگل‌شناسي‌ فعاليت‌ مي‌كنند.


  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل‌:

  دروس‌ مشترك‌ در گرايش‌هاي‌ مختلف‌ زيست‌شناسي‌ :


  رياضي‌، فيزيك‌، شيمي‌، شيمي‌ آلي‌، بيوشيمي‌، آمار زيستي‌ ، زيست‌ سلولي‌ و مولكولي‌ ، ژنتيك‌ ، اكولوژي‌ ، ميكروبيولوژي‌ ، تكامل‌ موجودات‌ زنده‌ ، تالوفيت‌ها، فيزيولوژي‌ جانوري‌، بافت‌ شناسي‌ ، جنين‌ شناسي‌ ، جانور شناسي‌، تشريح‌ و مرفولوژي‌ گياهي‌ ، ريخت‌زايي‌ و اندام‌ زايي‌ در گياهان‌ ، سيستماتيك‌ گياهي‌، فيزيولوژي‌ گياهي‌، رشد و نمو گياهي‌، بيوفيزيك‌ ، ويروس‌ شناسي‌ ، زيست‌ شناسي‌ پرتوي‌ ، اكولوژي‌ عملي‌.

  گرايش‌ علوم‌ جانوري‌:

  بسياري‌ از گرايش‌هاي‌ زيست‌شناسي‌ وابسته‌ به‌ علوم‌جانوري‌ هستند. براي‌ مثال‌ يك‌ محقق‌ علوم‌سلولي‌ و مولكولي‌ تا با يك‌ جانور و وضعيت‌ زيستي‌ آن‌ آشنا نباشد، نمي‌تواند روي‌ سلول‌ آن‌ كار كند. يك‌ محقق‌ ژنتيك‌ نيز در آغاز بايد بيولوژي‌ جانور را به‌ طور كامل‌ بداند و بعد در زمينه‌ ژنتيك‌ آن‌ كار كند. به ياري بيوسيستماتيك يعني شناسايي گونه‌هاي مختلف جانوران نيز مي‌توان به نقش مفيد گونه‌هاي مختلف جانوري براي كمك به طرح‌هاي اقتصادي پي برد.براي مثال امروزه استفاده از مواد شيميايي براي كنترل آفات راه درستي نيست چون اين مواد تعادل اكولوژي محيط زيست را برهم مي‌زنند در حالي كه با شناخت گونه‌هاي حشرات شكارچي مي‌توان بسياري از آفات مثل حشرات مضر را از بين برد. در اين ميان مي‌توان به كفش‌دوزك‌ها اشاره كرد كه امروزه كاربرد بسياري در اقتصاد كشاورزي آمريكا دارند يا مگس‌هاي مفيد كه از شته‌ها تغذيه مي‌كنند. از طرف ديگر بيوسيستماتيك در شناخت گونه‌هاي بيماري‌زا مثل «پشه آنوفل» و معرفي آنها به دنياي پزشكي نقش مهمي دارد. همچنين مي‌‌توان به بخش ديرين‌شناسي يا فسيل‌شناسي اشاره كرد كه يكي از فوايد اين بخش، پي بردن به منابع عظيم اقتصادي مثل نفت است كه از طريق مطالعه محل فسيل‌ها يا رسوبات فسيل‌ها به دست مي‌‌آيد.

  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش عمومی کليک کنيد

  لطفا جهت دانلود گرایش علوم گیاهی کليک کنيد


  توانايي‌هاي‌ لازم‌ :

  دانشجوي‌ رشته‌ زيست‌شناسي‌ بايد عاشق‌ كشف‌ حقايق‌ پديده‌هاي‌ طبيعي‌ باشد و به‌ گردش‌ در طبيعت‌ علاقه‌مند باشد. چون‌ اطلاعاتي‌ كه‌ با حضور در محيط‌ طبيعي‌ زندگي‌ گياه‌ يا جانور مي‌توان‌ به‌ دست‌ آورد در هيچ‌ كتابي‌ پيدا نخواهد شد. در ضمن‌ دانشجو لازم‌ است‌ فردي‌ منظم‌ و مرتب‌ بوده‌ و بتواند مطالب‌ را در ذهن‌ خويش‌ به‌ خوبي‌ طبقه‌بندي‌ كند تا در زمينه‌ سيستماتيك‌ موفق‌ گردد.


  واحد های پذیرش کننده رشته زیست شناسی عمومی :

   1 -دانشگاه پیام نور تهران(شرق)  2-دانشگاه پیام نور لواسانات   3-دانشگاه پیام نور پردیس

   4 -دانشگاه پیام نور پیشوا          5-دانشگاه پیام نور پاکدشت    6-دانشگاه پیام نور شهریار

   7 -دانشگاه پیام نور دماوند

  واحد های پذیرش کننده رشته زیست شناسی گیاهی :

   1 -دانشگاه پیام نور تهران(شرق)  2-دانشگاه پیام نور لواسانات   3-دانشگاه پیام نور دماوند

   4 -دانشگاه پیام نور پاکدشت


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  زمين شناسي

  زمين‌شناس علمی است که بسياري از پرسش‌هاي هيجان‌انگيز و جذاب پيرامون ما را به بحث و بررسي مي‌گذارد. در واقع‌ از اعماق‌ اقيانوس‌ها تا نوك‌ بزرگترين‌ قله‌ها و حتي‌ ماوراي‌ اين‌ دو، مورد مطالعه‌ قرار گرفته‌ و اطلاعات‌ حاصل‌ از آنها به‌ صورت‌ نقشه‌ و گزارش‌ ثبت‌ مي‌شود. كشور ايران‌ با در اختيار داشتن‌ منابع‌ معدني‌ بسيار غني‌ اعم‌ از مواد سوختي‌ و ذخاير فلزي‌ و غيرفلزي‌ گرانبها، و قرار گرفتن‌ بر روي‌ منطقه‌اي‌ فعال‌ از نظر زمين‌‌شناسي‌ نياز وافر به‌ پژوهشگران‌ و متخصصان زمين‌شناسي‌ دارد كه‌ در اين زمينه ها به‌ مطالعه‌ و كاوش‌ پرداخته‌ و اطلاعات لازم را براي بهره‌برداري صحيح در اختيار مسؤولان ذي‌ربط قرار دهند.

  توانايي‌هاي‌ لازم :

  دانشجوي‌ خوب‌ زمين‌شناسي‌ علاوه‌ بر تسلط‌ كافي‌ بر درس‌هايي‌ مثل‌ فيزيك‌، شيمي‌ و رياضي‌ بايد از قدرت‌ تجسم‌ مناسبي‌ برخوردار باشد. مهم‌ترين‌ ويژگي‌ براي‌ موفقيت‌ در اين‌ رشته‌ داشتن‌ روحيه‌اي‌ پرجنب‌ و جوش‌، علاقه‌ به‌ زندگي‌ در محيط‌هاي‌ طبيعي‌ مانند كوه‌ها و بيابان‌ها است‌، زيرا زمين‌شناس‌ نه‌ تنها در دوران‌ دانشجويي‌ بلكه‌ در زمينه‌هاي‌ شغلي‌ نيز با چنين‌ محيط‌هايي‌ روبروست‌. علاوه‌ بر اين‌ داشتن‌ توانايي‌ جسماني‌ مناسب‌ نيز لازم‌ است‌.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

  با توجه‌ به‌ توانايي‌هايي‌ كه‌ فارغ‌التحصيلان‌ رشته‌ زمين‌شناسي‌ دارند، وزارتخانه‌هاي‌ صنايع‌ و معادن‌، نفت‌، نيرو، راه‌، جهاد كشاورزي‌، علوم‌ و آموزش‌ و پرورش‌ ، همچنين‌ شركت‌ها و مؤسساتي‌ مانند ذوب‌آهن‌، سازمان‌ زمين‌ شناسي‌ كشور، شركت‌هاي‌ مرتبط‌ با فعاليت‌هاي‌ سد سازي‌، آب‌يابي‌، حفر تونل‌، راهسازي‌، اكتشافات‌ آب‌ و نفت‌ و معادن‌، بخش‌هاي‌ مرتبط‌ با تهيه‌ نقشه‌هاي‌ زمين‌ شناسي‌ و معدني‌، آزمايشگاه‌هاي‌ سنگ‌ شناسي‌ و زمين‌ شناسي‌ و در مجموع‌، كليه‌ مراكزي‌ كه‌ در ارتباط‌ با موضوع‌ زمين‌ فعاليت‌ مي‌كنند، مي‌توانند زمينه‌هاي‌ اشتغال‌ و فعاليت‌ فارغ‌التحصيلان‌ رشته‌ زمين‌ شناسي‌ باشند.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

  رياضي‌، فيزيك‌، شيمي‌، مباني‌ كامپيوتر. زمين‌ شناسي‌ فيزيكي‌، زمين‌ شناسي‌ تاريخي‌، بلور شناسي‌ هندسي‌، بلور شناسي‌ نوري‌، كاني‌ شناسي‌، رسوب‌ شناسي‌، سنگ‌ شناسي‌ رسوبي‌، سنگ‌ شناسي‌ آذرين‌، چينه‌ شناسي‌، زمين‌ شناسي‌ ساختماني‌، نقشه‌برداري‌، زمين‌ شناسي‌ ايران‌، زمين‌شناسي‌ اقتصادي‌، زمين‌ شناسي‌ نفت‌، آب‌هاي‌ زيرزميني‌، زمين‌ شناسي‌ مهندسي‌، پترولوژي‌، زمين‌ شناسي‌ صحرايي‌، متون‌ علمي‌ زمين‌ شناسي‌.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


  واحد های پذیرش کننده رشته زمین شناسی :

    1 -دانشگاه پیام نور تهران(شرق)   2-دانشگاه پیام نور لواسانات      3-دانشگاه پیام نور شهریار

    4 -دانشگاه پیام نور دماوند    5-دانشگاه پیام نور ورامین


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  جغرافيا

  موضوع جغرافيا "مكان" است و اين علم، مكان را تا جايي كه به زندگي انسان مربوط مي‌شود، مطالعه مي‌كند و در اين مطالعه سعي دارد سطح زمين را از نظر تمام ويژگي‌هاي آن مانند سردي و گرمي،‌ حاصلخيزي، سستي و سختي، شوري و شيريني، خشكي و رطوبت و هزاران ويژگي‌ ديگر بشناسد. به همين دليل مشاهده مستقيم زمين، روش اصلي مطالعه جغرافيا است. جغرافيا در مقطع‌ كارشناسي‌ در چهار گرایش آب و هواشناسی ، ژئومورفولوژی ، جغرافيا و برنامه‌ريزي شهري و جغرافيا و برنامه‌ريزي روستایی ارائه‌ مي‌شود.

  گرايش‌ ژئومورفولوژي:

  ژئومورفولوژي‌ بيشتر به‌ پديده‌هاي‌ سطح‌ زمين‌ توجه‌ دارد؛ يعني‌ ريخت‌ يا چهره‌ زمين‌ را مطالعه‌ مي‌كند. به‌ همين‌ دليل‌ اين‌ علم‌ ارتباط‌ بسياري با زمين‌شناسي‌ دارد و تحت‌ تأثير يافته‌هاي‌ علم‌ زمين‌شناسي‌ است‌. چرا كه‌ ريخت‌ يا شكل‌ ظاهري‌ زمين‌، تبلور اتفاقات‌ درون‌ زمين‌ مي‌باشد. البته‌ زمين‌شناسي‌ بيشتر به‌ اعماق‌ و لايه‌هاي‌ دروني‌ زمين‌ مي‌پردازد اما ژئومورفولوژي‌ فرآيندهاي‌ بيروني‌ يا سطحي‌ زمين‌ را مطالعه‌ مي‌كند.

  گرايش‌ آب‌ و هواشناسي‌ (اقليم‌):

  رشته‌ آب‌ و هواشناسي‌ فرآيندهاي‌ حاكم‌ در داخل‌ جو از جمله‌ انرژي‌ و توزيع‌ آن‌ در سطح‌ سياره‌ زمين‌، حركات‌ جو و قانونمندي‌هاي‌ حاكم‌ بر اين‌ حركات‌ و تأثير اين‌ فعاليت‌ها را بر روي‌ زيست‌ و فعاليت‌ انسان‌ها، جانداران‌ و محيط‌ بي‌جان‌ سياره‌ زمين‌ مطالعه‌ مي‌كند. در اين‌ گرايش‌ بيشتر مسائل‌ آب‌ و هوا و تأثير عناصر و عوالم‌ اقليمي‌ در فعاليت‌ انسان‌ و مسائل‌ بهره‌برداري‌ از زمين‌ مثل‌ كشاورزي‌ مطرح‌ مي‌شود.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

  جغرافياي‌ آب‌ها، جغرافياي‌ خاك‌ها، جغرافياي‌ زيستي‌، آب‌ و هواي‌ ايران‌، ژئومورفولوژي‌ ايران‌، منابع‌ و مسائل‌ آب‌ ايران‌، اصول‌ و روش‌هاي‌ برنامه‌ريزي‌ ناحيه‌اي‌، مباني‌ جغرافياي‌ جمعيت‌، مباني‌ جغرافياي‌ روستائي‌، مباني‌ جغرافياي‌ اقتصادي‌ (كشاورزي‌) ، مباني‌ جغرافياي‌ اقتصادي‌ (صنعت‌) ، حمل‌ و نقل‌ و انرژي‌، جغرافياي‌ سياسي‌، مباني‌ جغرافياي‌ شهري‌، جغرافياي‌ كوچ‌نشيني‌.

  گرايش‌ جغرافياي‌ شهري:

  جغرافياي‌ شهري‌ به‌ مطالعه‌ مسائل‌ مهمي‌ از جمله‌ گسترش‌ شهرها، مسائل‌ اقتصادي‌ و جمعيتي‌ شهرها و بحث‌ روز جغرافياي‌ شهري‌؛ يعني‌ توريسم‌ مي‌پردازد. بررسي‌ نحوه‌ اشغال‌ فضا، نوع‌، تمركز و پراكندگي‌ مشاغل‌ در يك‌ شهر و چگونگي‌ جابه‌جايي‌ از محل‌ كار به‌ سكونت‌، ارتباط‌ شغل‌ و مسكن‌ و تأثيرات‌ متقابل‌ و چندجانبه‌اي‌ كه‌ ميان‌ اين‌ متغيرها برقرار است‌، در جغرافياي‌ اجتماعي‌ شهرها بررسي‌ مي‌شود.

  گرايش‌ جغرافياي‌ روستايي‌:

  اين‌ گرايش‌ به‌ بررسي‌ رابطه‌ شهر و روستا، برنامه‌ريزي‌ و توسعه‌ روستايي‌، نوسازي‌ و آينده‌ روستاها، روستاهاي‌ آينده‌،علل‌ و عوامل‌ مهاجرت‌ روستانشينان‌، بهداشت‌ و اوقات‌ فراغت‌ روستائيان‌، حفظ‌ محيط‌ زيست‌، نحوه‌ حمل‌ و نقل‌، كيفيت‌ زندگي‌ و وضعيت‌ اقتصادي‌ روستاها مي‌پردازد.

  شاخه جغرافيا و برنامه‌ريزي‌ شهري:

  شاخه‌ جغرافيا و برنامه‌ريزي‌ شهري‌ تلاش‌ مي‌كند تا با توجه‌ به‌ عوامل‌ انساني‌ و طبيعي‌ موجود در هر شهر، براي‌ مسائل‌ جمعيتي‌، اقتصادي‌ و زيست‌ محيطي‌ آن،‌ برنامه‌اي‌ بينديشد تا مطابق‌ اين‌ برنامه‌ مهندسين‌ معمار، عمران‌، سازه‌ و تأسيسات‌، بخش‌هاي‌ مختلف‌ شهر را طراحي‌ كرده‌ و مشكلات‌ شهر را حل‌ نمايند.

  توانايي‌هاي‌ لازم‌ :

  آمار و مباني‌ رياضي‌ در رشته‌ جغرافيا اهميت‌ ويژه‌اي‌ دارد زيرا تهيه‌ مدل‌هاي‌ مختلف‌ و نمايش‌ آنها مانند محاسبه‌ سطح‌ جزر و مد دريا، محاسبه‌ بارش‌ باران‌ يا محاسبه‌ آب‌هاي‌ زيرزميني‌ از طريق‌ علم‌ آمار و احتمالات‌ و زبان‌ رياضي‌ ممكن‌ است. علاوه‌ بر هندسه‌ و رياضي‌ دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ بخصوص‌ دانشجوي‌ جغرافياي‌ انساني‌ بايد به‌ علوم‌ اجتماعي‌ علاقه‌مند بوده‌ و درك‌ خوبي‌ از مسائل‌ اجتماعي‌ داشته‌ باشد تا بتواند مسائل‌ اجتماعي‌ و جمعيتي‌ شهر را بررسي‌ كرده‌ و راه‌ حل‌هاي‌ مناسبي‌ براي‌ مشكلات‌ موجود ارائه‌ دهد.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

  فارغ‌التحصيلان گرايش‌ آب‌ و هواشناسي‌ مي‌توانند در سازمان‌ هواشناسي‌، وزارت‌ نيرو، وزارت‌ جهاد كشاورزي‌، سازمان‌ حفاظت‌ از محيط‌ زيست‌ و مراكز نظامي‌ مشغول‌ به‌ كار شوند. دانشجويان‌ گرايش‌ ژئومورفولوژي‌ نيز مي‌توانند در وزارت‌ جهاد كشاورزي‌ مشغول‌ به‌ كار گردند. فارغ‌التحصيلان‌ جغرافياي‌ انساني‌ مي‌توانند به‌ عنوان‌ محقق‌ در سازمان‌ برنامه‌ و بودجه‌، سازمان‌ جغرافيايي‌ نيروهاي‌ مسلح‌، سازمان‌ محيط‌ زيست‌ و جهاد كشاورزي‌ مشغول‌ به‌ كار شوند. همچنين‌ در حال‌ حاضر در اكثر كشورهاي‌ جهان‌ ، افرادي‌ كه‌ در صنعت‌ توريسم‌ كار مي‌كنند، فارغ‌التحصيل‌ جغرافياي‌ شهري‌ هستند. چون‌ بخش‌ مهمي‌ از دروس‌ جغرافياي‌ شهري‌ در زمينه‌ توريسم‌ است.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش جغرافیای طبیعی کليک کنيد

  لطفا جهت دانلود گرایش برنامه ریزی شهری کليک کنيد

  لطفا جهت دانلود گرایش جغرافیای انسانی کليک کنيد

  لطفا جهت دانلود گرایش برنامه ریزی روستایی کليک کنيد


  واحد های پذیرش کننده رشته جغرافیای شهری :

    1 -دانشگاه پیام نور تهران(غرب)   2-دانشگاه پیام نور رباط کریم      3-دانشگاه پیام نور ری

    4 -دانشگاه پیام نور پیشوا    5-دانشگاه پیام نور پاکدشت    6-دانشگاه پیام نور حسن شهریار

    7 -دانشگاه پیام نور دماوند     8-دانشگاه پیام نور ورامین     9-دانشگاه پیام نور اسلامشهر

  واحد های پذیرش کننده رشته جغرافیای روستایی :

    1 -دانشگاه پیام نور دماوند   2-دانشگاه پیام نور اسلامشهر

  واحد های پذیرش کننده رشته ژئومرفولوژی :

    1 -دانشگاه پیام نورپیشوا

  واحد های پذیرش کننده رشته آب و هواشناسی :

    1 -دانشگاه پیام نور تهران(غرب)   2-دانشگاه پیام نور ری


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  شيمي

  شيمي علم اتم‌ها، پيوندها و مولكول‌ها است. دانشي كه مي‌تواند خواص ماده، چگونگي تغييرات و شيوه توليد آنها را از هسته اتم گرفته تا كهكشان‌ها بررسي كند. رشته‌ شيمي‌ داراي‌ دو گرايش‌ محض‌ و كاربردي‌ است‌ كه‌ در گرايش‌ محض‌ مبناي‌ كار، علم‌ شيمي‌ است‌ اما در شيمي‌ كاربردي‌، دروس‌ پايه‌ شيمي‌ كمتر مطالعه‌ مي‌شود و دانشجو يكسري‌ از دروس‌ مربوط‌ به‌ مهندسي‌ شيمي‌ مثل‌ اصول‌ صنايع‌ شيميايي‌ و تصفيه‌ آب‌ و فاضلاب‌ را مي‌گذراند. مي‌توان گفت كه فارغ‌التحصيل شيمي محض در شروع يك فعاليت صنعتي نقش دارد چرا كه راه‌كارهاي تئوريك ساخت يك ماده را ارائه مي‌دهد و سپس يك فارغ‌التحصيل شيمي كاربردي طراحي نيمه‌صنعتي ماده موردنظر را ارائه مي‌دهد.

  توانايي‌هاي‌ لازم‌ :

  شيمي تلفيقي‌ از مهارت‌هاي‌ ذهني‌ و استدلالي‌ است‌ و اگر كسي‌ بخواهد در اين‌ رشته‌ موفق‌ گردد، بايد در هر دو زمينه‌ توانمند باشد و حتي‌ مي‌توان‌ گفت‌ كه‌ قدرت‌ استدلال‌ بيش‌ از قدرت‌ حافظه‌ در اين‌ رشته‌ اهميت‌ دارد. دانشجوي‌ شيمي‌ لازم‌ است‌ در دروس‌ رياضي‌، شيمي‌ و فيزيك‌ قوي‌ باشد و رشته‌ شيمي‌ را دوست‌ بدارد، يعني‌ از مطالعه‌ درس‌ شيمي‌ لذت‌ ببرد و خسته‌ نشود.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

  تعدادي‌ از فارغ‌التحصيلان‌ شيمي‌ جذب‌ صنايع‌ شيميايي‌ مختلف‌ مثل‌ صنايع‌ رنگ‌ سازي‌، چرم‌ سازي‌، پتروشيمي‌، مواد غذايي‌، لوازم‌ بهداشتي‌ و آرايشي‌ مي‌شوند و در بخش‌ آزمايشگاه‌هاي‌ كنترل‌ كيفيت‌ محصولات‌ شيميايي يا واحد توليد آنها كار مي‌كنند. همچنين‌ در تمام‌ صنايع‌ احتياج‌ به‌ فارغ‌التحصيلان‌ شيمي‌ داريم‌ تا مواد اوليه‌ را با توجه‌ به‌ استانداردهاي‌ جهاني‌ بررسي‌ كرده‌ و ردّ يا قبول‌ بكنند. گفتني‌ است‌ كه‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ توانايي‌ تغيير و تبديل‌ بر روي‌ مواد خام‌ را دارند و به‌ ياري‌ همين‌ توانايي‌، تعداد زيادي‌ از فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ كارگاه‌ها‌ يا كارخانه‌هاي‌ شيميايي‌ كوچك‌ يا بزرگ‌ داير كرده‌ و در كار خود نيز موفق‌ بوده‌اند.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل‌:

  رياضي‌ عمومي‌، فيزيك‌ پايه‌، شيمي‌ عمومي‌، معادلات‌ ديفرانسيل‌، شيمي‌ آلي‌، شيمي‌ تجزيه‌ ، شيمي‌ تجزيه‌ دستگاهي‌، شيمي‌ فيزيك‌، شيمي‌ معدني‌، زبان‌ تخصصي‌ شيمي‌، كاربرد طيف‌سنجي‌ در شيمي‌ آلي‌، جداسازي‌ و شناسائي‌ تركيبات‌ آلي‌، مباني‌ كامپيوتر و برنامه‌نويسي‌، روش‌ استفاده‌ از متون‌ علمي‌ شيمي‌، كارگاه يا شيشه‌گري.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش شیمی کاربردی کليک کنيد

  لطفا جهت دانلود گرایش شیمی محض کليک کنيد


  واحد های پذیرش کننده رشته شیمی گرایشهای محض و کاربردی :

    1 -دانشگاه پیام نور تهران(شرق)   2-دانشگاه پیام نور دماوند      3-دانشگاه پیام نور ورامین

    4 -دانشگاه پیام نور بهارستانند.


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  زبان وادبيات فارسي

  رشته زبان و ادبيات فارسي بهترين بستر براي ورود به شناخت فرهنگ و عرفان و حتي معارف ديني ما است. چون سرفصل‌ها و دروسي كه در اين رشته تدريس مي‌شود هر كدام مسيري است كه به دشت‌هاي وسيع معرفت منتهي مي‌گردد. امروزه‌ دامنه‌ ادبيات‌ فارسي‌ بسيار گسترده‌ است‌ اما آنچه‌ امروزه در دانشگاه‌ها به‌ عنوان‌ رشته ادبيات‌ فارسي‌ تدريس‌ مي‌شود،‌ داراي دو شاخه‌ اصلي‌ زبان‌ فارسي‌ و ادبيات‌ فارسي‌است. كه‌ در بخش‌ زبان‌ فارسي‌ مسايل‌ مربوط‌ به‌ زبان‌ شناسي‌، دستور زبان‌، اصول‌ نگارش‌ و ويرايش‌ و در بخش‌ ادبيات‌؛ سبك‌شناسي‌، نقد ادبي‌، انواع‌ ادبي‌، تاريخ‌ ادبيات‌، صنايع‌ ادبي‌ شامل‌ بديع‌، معاني‌ و بيان‌ و عروض‌ همچنين‌ متون‌ نظم‌ و نثر كلاسيك‌ مورد بررسي‌ قرار مي‌گيرد.

  توانايي‌هاي‌ لازم :

  اگر يك‌ دانشجوي‌ ادبيات‌ از خواندن‌ يك‌ بيت‌ شعر حافظ‌ يا خواندن‌ داستان‌هاي‌ شاخص‌ و معروف‌ ادبيات‌ جهان‌ لذت‌ نبرد به‌ اشتباه‌ وارد اين‌ رشته‌ شده‌ است‌ چون‌ دانشجوي‌ زبان‌ و ادبيات‌ فارسي‌ بايد دروس‌ بسيار متنوع‌ و گسترده‌اي‌ را در وادي‌ ادبيات‌ فارسي‌ بخواند و اگر كسي‌ علاقه‌مند نباشد اين‌ رشته‌ برايش‌ ملال‌ آور مي‌شود.اين‌ رشته‌ قلم‌ درست‌ و بيان‌ خوب‌ مي‌خواهد تا بتوان‌ منظور خود را به‌ خوبي‌ تفهيم‌ كرد.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

  بعد از آموزش‌ و پرورش‌ ، مطبوعات‌ بهترين‌ بستر براي‌ فعاليت‌ فارغ‌التحصيلان‌ ادبيات‌ فارسي‌ است‌. همچنين‌ بهترين‌ نيرو براي‌ تنظيم‌ و ارائه‌ برنامه‌هاي‌ ادبي‌ راديو و تلويزيون‌ و حوزه‌هاي‌ فرهنگي‌ وزارتخانه‌هاي‌ مختلف‌ كشور، فارغ‌التحصيل‌ اين‌ رشته‌ است. و از اينها گذشته‌ يك‌ ليسانس‌ ادبيات‌ اگر پويا و فعال‌ باشد مي‌تواند يك‌ نويسنده‌، شاعر يا منتقد گردد و در مراكز چاپ‌ و نشر كتاب‌ به‌ عنوان‌ ويراستار و ناظر ادبي‌ در سير چاپ‌ كتاب‌ حضور داشته‌ باشد.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

  رودكي‌ و منوچهري‌، فرخي‌ و كسايي‌، رستم‌ و سهراب‌، رستم‌ و اسفنديار، قصيده‌هاي‌ ناصرخسرو، خاقاني‌، مسعود سعد، نظامي‌، مثنوي‌ معنوي‌، منطق‌الطير، حديقه‌سنايي‌، بوستان‌ سعدي‌، غزليات‌ و قصايد سعدي‌، حافظ‌، صائب‌، تاريخ‌ بيهقي‌، سياست‌نامه‌ و قابوسنامه‌، كشف‌ الاسرار، كليله‌ و دمنه‌، گلستان‌ سعدي‌، مرصادالعباد، قرائت‌ متون‌ عربي‌، قواعد عربي‌، زبان‌ خارجه‌ تخصصي‌، عروض‌ و قافيه‌، ادبيات‌ معاصر، متون‌ تفسيري‌، آشنايي‌ با علوم‌ قرآني‌، نقد ادبي‌.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد


  واحد های پذیرش کننده رشته ادبیات :

    1 -دانشگاه پیام نور تهران(جنوب)   2-دانشگاه پیام نور لواسانات      3-دانشگاه پیام نور ری

    4 -دانشگاه پیام نور پیشوا    5-دانشگاه پیام نور پاکدشت    6-دانشگاه پیام نور شهریار

    7 -دانشگاه پیام نور دماوند     8-دانشگاه پیام نور بهارستان     9-دانشگاه پیام نور اسلامشهر

   10 -دانشگاه پیام نور ورامین     11-دانشگاه پیام نور پردیس    12-دانشگاه پیام نور بومهن

    13-دانشگاه پیام نور فیروزکوه


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  زبان وادبيات عربي

  مردم كشور ما امروزه بيش از گذشته نياز به آشنايي با زبان و ادبيات عربي دارند چرا كه عربي زبان اول جهان اسلام و زبان فرهنگ و تمدن بيشتر كشورهاي مسلمان است و ما براي اتحاد، همدلي و همزباني با جهان اسلام و بهره‌گيري از منابع اصلي اسلامي و تحقيقاتي كه در اين زمينه انجام مي‌شود همچنين تسلط بر زبان و ادبيات فارسي كه از زبان و ادبيات عربي بسيار تأثير پذيرفته است، بايد به زبان و ادبيات عرب مسلط باشيم. از همين رو در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشورمان رشته زبان و ادبيات عربي ارائه مي‌شود.

  توانايي‌هاي‌ لازم :

  علاقه‌ و انگيزه‌ در رشته‌ زبان‌ و ادبيات‌ عربي‌ مثل‌ ساير رشته‌ها حرف‌ اول‌ را مي‌زند. همچنين‌ دانشجوي‌ زبان‌ و ادبيات‌ عربي‌ بايد به‌ ادبيات‌ فارسي‌ و زبان‌ عربي‌ تسلط‌ نسبي‌ داشته‌ باشد و در كنار اين‌ توانمندي‌ها اگر به‌ زبان‌ عربي‌ به‌ عنوان‌ زبان‌ وحي‌ نگاه‌ كند، با عشق‌ و علاقه‌ بيشتري‌ رشته‌ تحصيلي‌ خود را ادامه‌ مي‌دهد.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

  علاوه‌ بر تدريس‌ در آموزش‌ و پرورش‌ و مؤسسات‌ خصوصي‌ يك‌ فارغ‌التحصيل‌ توانمند رشته‌ عربي‌ مي‌تواند به‌ پژوهش‌ و تحقيق‌ در زمينه‌ زبان‌ و ادبيات‌ عربي‌ بپردازد. همچنين‌ فارغ‌التحصيلاني‌ كه‌ زبان‌ عربي‌ را خوب‌ فرا گرفته‌اند، مي‌توانند در آزمون‌هاي‌ اداره‌ فني‌ قوه‌ قضائيه‌ شركت‌ كرده‌، در صورت‌ موفقيت‌ به‌ عنوان‌ مترجم‌ رسمي‌ دادگستري‌ مجوز تأسيس‌ دارالترجمه‌ را بگيرند.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

  آزمايشگاه‌، صرف‌ ، نحو، ترجمه‌ و تجويد قرآن‌ كريم‌، روش‌ تحقيق‌ و مأخذشناسي‌، مكالمه‌ ، تمرين‌ صرف‌ و نحو، متون‌ حديث‌، ادب‌ متعهد اهل‌بيت‌، روزنامه‌ها و مجلات‌ عربي‌، ادب‌ سياسي‌ در دوره‌ اسلام‌، قرائت‌ متون‌ عرفاني‌ ، ادبيات‌ تطبيقي‌، فن‌ ترجمه‌، انشاء ، علوم‌ بلاغي‌ ، زبان‌ خارجي‌ تخصصي‌ ، متون‌ نهج‌البلاغه‌، ترجمه‌ از عربي‌ به‌ فارسي‌ و بالعكس‌، عروض‌ و قافيه‌، فقه‌اللغه‌.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:


  واحد های پذیرش کننده رشته زبان و ادبیات عربب:

    1 -دانشگاه پیام نور تهران(جنوب)   2-دانشگاه پیام نور دماوند      3-دانشگاه پیام نور ری

    4 -دانشگاه پیام نور اسلامشهر


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  رياضي

  رياضيات،‌ پايه علوم و مهندسي است و امروزه همه رشته‌هايي كه پايه علمي دارند، از الگوهاي رياضي استفاده مي‌كنند و در واقع هر چقدر كه شغل يك فرد تخصصي‌تر شود،‌ ميزان رياضياتي كه لازم دارد،‌ بيشتر مي‌گردد. در كل مي‌توان گفت كه رياضيات‌ هنري‌ است‌ باستاني‌ و از همان‌ آغاز از جمله‌ ذهني‌ترين‌ و در عين‌ حال‌ عملي‌ترين‌ تلاش‌هاي‌ آدمي‌ بوده‌ است‌؛ ما در رشته‌ رياضي‌ با دو گرايش‌ رياضي‌ محض‌ و كاربردي‌ روبرو هستيم‌. در اين‌ ميان‌ عموماً رياضيات‌ كاربردي‌ را به‌ شاخه‌اي‌ از رياضي‌ مي‌گوييم‌ كه‌ كاربرد عملي‌ مشخصي‌ داشته‌ باشد براي‌ مثال‌ در اقتصاد، كامپيوتر، فيزيك‌ يا آمار و احتمال‌ كاربرد داشته‌ باشد و رياضي‌ محض‌ نيز به‌ شاخه‌اي‌ گفته‌ مي‌شود كه‌ به‌ نظريه‌پردازي‌ رياضي‌ مي‌پردازد.

  توانايي‌هاي‌ لازم :

  دانشجوي‌ رشته‌ رياضي‌ بايد شخصي‌ صبور و با حوصله‌ باشد و از صرف‌ وقت‌ در حل‌ مسائل‌ دريغ‌ نكند و در كل‌ لازم‌ است‌ كه‌ به‌ درس‌ رياضي‌ علاقه‌مند بوده‌ و در دوره‌ متوسطه‌، دانش‌آموز موفقي‌ در رشته‌ رياضي‌ باشد. اين‌ رشته‌ نيازمند دانشجوياني‌ است‌ كه‌ از نظر ذهني‌،آمادگي‌ جذب‌ ايده‌هاي‌ جديد را داشته‌ باشند و بتوانند الگوها و نظم‌ را درك‌ كرده‌ و مسائل‌ غيرمتعارف‌ را حل‌ كنند. به‌ عبارت‌ ديگر يك‌ روحيه‌ علمي‌، تفكر انتقادي‌ و توانايي‌ تجزيه‌ و تحليل‌ داشته‌ باشند.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

  كاربرد رياضي‌ در علوم‌ مختلف‌ انكارناپذير است‌ و در كل‌ بايد گفت‌ كه‌ همه‌ صنايع‌، زيرساخت‌ رياضي‌ دارند و به‌ همين‌ دليل‌ در همه‌ مراكز صنعتي‌ و تحقيقاتي‌ دنيا، رياضيدان‌ها در كنار مهندسين‌ و دانشمندان‌ ساير علوم‌، حضوري‌ فعال‌ دارند و آنچه‌ در نهايت‌ ارائه‌ مي‌شود، نتيجه‌ كار تيمي‌ آنها است‌. در جامعه‌ ما نيز اگر مشاغل‌ جنبه‌ علمي‌ داشته‌ باشند، قطعاً به‌ تعداد قابل‌ توجهي‌ رياضيدان‌ نياز خواهيم‌ داشت‌ چون‌ يك‌ رياضيدان‌ مي‌تواند مشكلات‌ را به‌ روش‌ علمي‌ حل‌ كند و بايد حضور رياضيدان‌ها در مراكز تحقيقاتي‌ و صنعتي‌ پررنگ‌تر باشد.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

  دروس‌ مشترك‌ بين‌ گرايش‌هاي‌ رياضي :

  رياضي‌ ، آناليز ، جبر ، مباني‌ رياضيات‌، آمار ، معادلات‌ ديفرانسيل‌، جبر خطي‌ ، مباني‌ هندسه‌، توابع‌ مختلط‌، آناليز عددي‌ ، مباني‌ كامپيوتر، گراف‌، نظريه‌ معادلات‌ ديفرانسيل‌، نظريه‌ اعداد.

  دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ رياضي‌ محض‌:

  جبر ، آناليز ، هندسه‌ موضعي‌، توپولوژي‌، هندسه‌ ديفرانسيل‌.

  دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ رياضي‌ كاربردي‌:

  تحقيق‌ در عمليات‌ ، آناليز عددي‌ ، فرآيندهاي‌ تصادفي‌، ساختمان‌ داده‌ها، سري‌هاي‌ زماني‌، زبان‌ برنامه‌نويسي‌ پيشرفته‌.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود گرایش ریاضی کاربردی کليک کنيد

  لطفا جهت دانلود گرایش ریاضی محض کليک کنيد


  واحد های پذیرش کننده رشته ریاضی:

    1 -دانشگاه پیام نور تهران(شرق)   2-دانشگاه پیام نور لواسانات      3-دانشگاه پیام نور ری

    4 -دانشگاه پیام نور شهریار    5-دانشگاه پیام نور پاکدشت    6-دانشگاه پیام نور حسن آباد

    7 -دانشگاه پیام نور دماوند       8-دانشگاه پیام نور بومهن       9-دانشگاه پیام نور پردیس

   10 -دانشگاه پیام نور ورامین         11-دانشگاه پیام نور رباط کریم  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  تاريخ

  تاريخ تنها گردآوري روايات و مقايسه آنها و شناخت "واقعيت" حوادث گذشته نيست. وراي اين كار،‌نظر به توجيه و تفسير اين واقعيات دارد كه بين جزئيات رابطه برقرار مي‌كند و آنها را به يكديگر پيوند مي‌دهد. اين كار در واقع عبارت از تجديد بناي گذشته است به كمك مصالح و موادي كه اينجا و آنجا از بقاياي آوار حوادث باقي مانده است." در واقع علم‌ تاريخ‌ تحولات‌ گذشته‌ جامعه‌ انساني‌ را كه‌ مي‌تواند زمينه‌ سياسي‌، اقتصادي‌، اجتماعي‌ يا فرهنگي‌ داشته‌ باشد، مورد مطالعه‌ قرار مي‌دهد. به‌ همين‌ دليل‌ رشته‌ بسيار گسترده‌اي‌ است‌ و اشتباه‌ است‌ كه‌ آن‌ را صرفاً مطالعه‌ مواد خام‌ تاريخي‌ بدانيم‌ بلكه‌ دانشجو فرا مي‌گيرد كه‌ چگونه‌ از تحليل‌ و تلفيق‌ مواد خام‌ تاريخي‌ به‌ نتايج‌ علمي‌ برسد.

  توانايي‌هاي‌ لازم :

  دانشجوي‌ تاريخ‌ بايد نظم‌ و دقت‌ فراوان‌ داشته و توان‌ به‌ تصوير كشيدن و نقد كردن وقايع‌ تاريخي‌ را داشته‌ باشد. پايه‌ علم‌ تاريخ‌، فلسفه‌، زمين‌ آن‌ جغرافيا و ديوارهاي‌ آن‌ جامعه‌شناسي‌، اقتصاد، سياست‌ و فرهنگ‌ است‌ و دانشجوي‌ تاريخ‌ بايد با اين‌ علوم‌ آشنا باشد و از نتايج‌ آنها بهره‌ ببرد. فردي‌ مي‌تواند در رشته‌ تاريخ‌ موفق‌ شود كه‌ از پوسته‌ رويي‌ رويدادها عبور كرده‌ و مسائل‌ عميق‌تري‌ را درباره‌ آنها بفهمد و از ارتباط‌ بين‌ دو رويداد پي‌ به‌ رويداد سوم‌ ببرد و با ديدن‌ يك‌ رويداد به‌ علل‌ پنهان‌ و آشكار آن‌، اشاره‌ كند.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

  فارغ‌التحصيلان‌ دوره‌ كارشناسي‌ تاريخ‌ در وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌، وزارت‌ امور خارجه‌، وزارت‌ علوم‌، تحقيقات‌ و فناوري‌، وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌، سازمان‌ موزه‌ها، مراكز اسناد ملي‌ و صداوسيما براي‌ بررسي‌ مسائل‌ تحقيقي‌ تاريخ‌ در حد تحقيقات‌ بين‌المللي‌ به‌ كار مشغول‌ مي‌شوند.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل :

  كليات‌ و مباني‌ علم‌ تاريخ‌، متون‌ تاريخي‌ به‌ زبان‌ فارسي‌، عربي‌ و خارجي‌، روش‌ تحقيق‌ ، تاريخ‌نگاري‌ و تحولات‌ آن‌ در ايران‌ و جهان‌، گاه‌شماري‌ و تقويم‌، مباني‌ تاريخ‌ اجتماعي‌ ايران‌، تاريخ‌ انديشه‌هاي‌ سياسي‌ در ايران‌ و اسلام‌، كليات‌ جغرافيا، مباني‌ جامعه‌شناسي‌، مباني‌ علم‌ سياست‌، فلسفه‌ تاريخ‌، تاريخ‌ ايران‌ از ايلامي‌ها و آريايي‌ها تا پايان‌ دوره‌ هخامنشي‌، دوره‌ سلوكي‌ و اشكاني‌، تاريخ‌ ايران‌ در دوره‌ ساسانيان‌، تاريخ‌ تحولات‌ سياسي‌، اجتماعي‌، اقتصادي‌ و فرهنگي‌ ايران‌


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد


  واحد های پذیرش کننده رشته تاریخ :

    1 -دانشگاه پیام نور تهران(جنوب)   2-دانشگاه پیام نور لواسانات      3-دانشگاه پیام نور پردیس

    4 -دانشگاه پیام نور دماوند    5-دانشگاه پیام نور پاکدشت    6-دانشگاه پیام نور حسن آباد


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


   
  آمار

  علم‌ آمار به‌ زبان‌ ساده‌، پيشگويي‌ براساس‌ اعداد و ارقام‌ است‌. به‌ عبارت‌ ديگر يك‌ آماردان‌ مي‌تواند براساس‌ مجموعه‌ اطلاعات‌ عددي‌ و بر مبناي‌ مدل‌هاي‌ رياضي‌ و مدل‌هاي‌ نظريه‌ احتمال‌، پيشگويي‌ كند؛ يعني‌ به‌ ياري‌ اطلاعات‌ گذشته‌، نحوه‌ رفتار يك‌ فرآيند را پيش‌بيني‌ نمايد. از همين‌ رو مي‌توان‌ گفت‌ كه‌ علم‌ آمار نتيجه‌گيري‌ از جزئيات‌ و يا رسيدن‌ از جزء به‌ كل‌ است. كار علم‌ آمار كمك‌ به‌ تفكر علمي‌ است‌ و آمارشناس‌ كسي‌ است‌ كه‌ مشاهده‌ مي‌كند و اطلاعاتي‌ به‌ دست‌ مي‌آورد و سپس‌ با اطلاعات‌ به‌ دست‌ آمده‌، اتفاقات‌ و حوادث‌ را پيش‌بيني‌ مي‌كند.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل‌ :

  رياضي‌ براي‌ آمار، جبر خطي‌ براي‌ آمار، آناليز رياضي‌ ، مباني‌ كامپيوتر و برنامه‌نويسي‌ ، احتمال‌ و كاربرد آن‌ ، آمار رياضي‌، روش‌هاي‌ ناپارامتري‌ ، رگرسيون‌ ، طرح‌ آزمايش‌ها، روش‌هاي‌ نمونه‌گيري‌ ، فرآيندهاي‌ تصادفي‌ ، سري‌هاي‌ زماني‌، زبان‌تخصصي‌ ، روش‌هاي‌ پيشرفته‌ آماري‌ ، روش‌هاي‌ چند متغييري‌ گسسته‌ ، روش‌هاي‌ چند متغييري‌ پيوسته‌، محاسبات‌ آماري‌ با كامپيوتر، كنترل‌ كيفيت‌ آماري‌، پروژه‌.


  جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

  لطفا جهت دانلود کليک کنيد


  توانايي‌هاي‌ لازم‌ :

  مباحثي كه در علم آمار مطرح مي‌شود با رياضيات ارتباطي تنگاتنگ دارد و در واقع علم آمار يكي از شاخه‌هاي مهم از علم رياضيات است. بنابراين دانشجوي آمار بايد در درس‌ رياضي‌ قوي‌ باشد و ابتكار و توانايي‌ تجزيه‌ و تحليل‌ و حل‌ مسائل‌ رياضي‌ را داشته‌ و به‌ آموزش‌ و يادگيري‌ علوم‌ كامپيوتر علاقه‌مند باشد.

  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

   فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ مي‌توانند در سازمان‌ برنامه‌ و بودجه‌، مركز آمار ايران‌، بانك‌ها، ادارات‌ بيمه‌، مراكز صنعتي‌ و كارخانجات‌ ، واحدهاي‌ آماري‌ وزارتخانه‌هاي‌ مختلف‌ همچون‌ جهاد كشاورزي‌، كار، بهداشت‌، اقتصاد و امور دارايي‌، فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي و به‌ طور كلي‌ در هر مركزي‌ كه‌ نياز به‌ جمع‌آوري‌ و تجزيه‌ و تحليل‌ آمار و اطلاعات‌ دارد، مشغول‌ به‌ كار شوند.

  واحد های پذیرش کننده رشته آمار :

    1 -دانشگاه پیام نور تهران(شرق)   2-دانشگاه پیام نور دماوند      3-دانشگاه پیام نور ری

    4 -دانشگاه پیام نور ورامین    5-دانشگاه پیام نور شهریار


  مشاوره و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

   
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
  22886447-021 تماس حاصل فرمایید.